in

Facebook Dolandırıcılıkları Arttı! Nasıl Korunmanız Gerektiğini Anlattık!

facebook dolandırıcılıkları - facebook dolandırıcılığı - sosyal medya facebook
facebook dolandırıcılıkları - facebook dolandırıcılığı - sosyal medya facebook

Facebook Dolandırıcılıkları Arttı! Nasıl Korunmanız Gerektiğini Anlattık!

Bu içeriğimizde Facebook kullanıcılarının dikkat etmesi gereken ve en çok görülen Facebook dolandırıcılıkları konusuna değineceğiz. Facebook kullanıyorsunuz değil mi? Siber dolandırıcılar da kullanıyor.

Yıllar içerisinde kullanıcılar farklı platformlarda aktif olmaya başlarken Facebook da bu süreçte kan kaybetti. Fakat Facebook hala günümüzün en popüler sosyal medya platformlarından sadece bir tanesi.

Facebook kullanıyor musunuz? Dolandırıcılar da kullanıyor. Bu yazımızda, dikkat etmeniz gereken en yaygın Facebook dolandırıcılıklardan bazılarına ve bunları nasıl ayırt edebileceğinize yer veriyoruz. Earnings Raporu, Facebook’un aylık olarak 2.85 milyardan fazla aktif kullanıcısı olduğunu belirtiyor. Dolayısıyla bu kadar popüler bir uygulama, her çeşit insanı da içerisinde barındırıyor.

Kimlik Avı Dolandırıcılıkları:

Siber dolandırıcıların ya da siber korsanların ilk hedefi genellikle kullanıcıların kişisel bilgilerini ele geçirmek oluyor. Bu yüzden kişisel veri güvenliğinize önem vermeniz gerekiyor. Facebook da tanımadığınız ya da bilmediğiniz kişilerden gelen bağlantılara tıklamayın. Hatta şunu da çok net bir şekilde belirtmeliyiz: Eğer tanıdığınız bir kişi sizden herhangi bir kod veya şifre istiyorsa ya da giriş yapmanız için bir bağlantı gönderiyorsa o kişi hacklenmiş olabilir. Bu yüzden kimseyle bilgi paylaşmamaya dikkat etmek gerekiyor. Kimlik avı e-postalarına da dikkat etmek gerekiyor. Bu e-postalar genellikle isminize gönderilmez fakat istisna olarak isminize gönderilen e-postalarla da karşılaşmanız mümkün. Bu tür bir mail alırsanız gönderen kişinin mail uzantısını kontrol etmeyi sakın unutmayın. Çevrimiçi Dolandırıcılık Neden Artıyor? Bu Konunun Bir Çözümü Var Mı?

Sahte Çekilişler:

Herhangi bir ünlü ismin, müzik grubunun veya hedef kişinin sevdiği şeyleri keşfederek (Eğer sosyal medyada profillerinizde çok fazla bilgi paylaşıyorsanız bulunması hiç zor değil, biliyorsunuz bunu) yeni ve sahte bir kimlikle, reklamlarla kişileri sahte çekilişlere yönlendiriyorlar. Kullanıcılar, sahte çekilişlerdeki istenilenleri yerine getirdikleri takdirde birinci sınıf uçak bileti, konser bileti, ürün veya ilgi çekici ödüller kazanmak üzere yarışmaya katıldıklarını düşünüyorlar. Fakat böyle bir şey yok. Bu sahte çekilişler sayesinde hedef kişilerin özel bilgilerini hızlıca çalabiliyorlar.

Sahte Kredi Teklifleri:

Düşük faiz oranıyla anında kredi alabileceğiniz bir gönderi dikkatinizi çeker mi? İşte siber dolandırıcılar bu fırsattan faydalanıyorlar. Düşük faiz, anında kedi, hızlı kredi, masrafsız kredi vb. gibi kelimelerle insanların dikkatini çekerek hedef kişilerin verilerini veya özel bilgilerini topluyorlar. Bunun yanında krediyi alabilmek için hedef kişilerden dosya masrafı adı altında ek ücretler talep ediyorlar. Bu şekilde de kişiler finansal olarak da dolandırılabiliyor. Bu tür gönderilerle karşılaşırsanız anında bildirin ve inanmayın.

Canlı Yayın:

Genellikle bazı TV kanallarında (Uydu yayınınız varsa mutlaka görmüşsünüzdür.) karşılaştığımız ünlülerin bulunduğu sahte reklamlara benzeye sahte canlı yayın videolarına dikkat etmek oldukça önemli. Bu dolandırıcılığın daha inandırıcı olması için ünlülerin videolarının bir kısmı gerçekken bir kısmı tamamen dublaj ve montajdır. Bu sayede kişileri etkileyerek (TV’de örneğin) bal, ayakkabı, bıçak, telefon vb. satıyorlar. Aynı şey Facebook için de geçerli. Bu yüzden bu tür video reklamlarına (canlı yayın diye lanse ediliyor) dikkat!

Başka bir dolandırıcılık senaryosu ise, ilk bakışta genellikle ünlü birinin yer aldığı bir yarışmanın canlı yayını gibi görünen bir videodur. Dolandırıcılığın daha inandırıcı olması için ünlünün videosu veya videosunun bir kısmı gerçektir. Gerçek videoda ünlünün daha önceki bir canlı yayını yer alır, ancak bu video dolandırıcının amacı doğrultusunda düzenlenmiştir ve “Cevap veren ilk XY, xy Amerikan doları kazanacaktır” gibi ünlünün hayranlarını dolandırıcılığa kanmaya ikna edecek çeşitli ifadeler içerir.

Kripto Para Aldatmacası:

Kripto para, Elon Musk, Bitcoin, Ethereum, Dogecoin vb. gibi isimler kullanılarak hızlı bir şekilde para kazanmak isteyen kişileri hedefleyen bu tür dolandırıcılıklar genellikle bir bağlantı üzerinden gerçekleştiriliyor. Kimlik avı saldırısında da bahsettiğimiz gibi herhangi bir aldatmacaya inanarak kişisel verilerinizi veya kripto varlıklarınızı riske atmayın. Herhangi bir yatırım fırsatı söz konusu olduğunda mutlaka ön araştırmanızı ve karşılaştırmalarınızı yapın. Hassas verilerinizi paylaştığınız sitelere, platformlara ve kişilere dikkat edin. 10 Adımda Kripto Para Güvenliği! Kripto Para Güvenliğimi Nasıl Sağlarım?

Sahte Uyarılar:

Siber korsanlar ya da siber dolandırıcılar hedefledikleri kişileri sahte uyarılarla kandırmaya çalışıyor. Nasıl mı? Bu konu özellikle Facebook şirketinin sahip olduğu Instagram’da yaygınken artık Facebook ve Netflix gibi platformlarda da yaygın. Telif hakkı ihlalleri ile ilgili detaylı bir mail, mesaj ya da SMS alabilirsiniz. Bu konunun gerçekliği sizi şüpheye düşürebilir. Bu yüzden mail uzantısına, gönderen kişiye, yönlendirdiği web sitesine dikkat edin. Eğer sahte ise herhangi bir problem olmadığını bilmeniz ve telaş yapmamanız gerekiyor. Lorentlabs üzerinden farklı içeriklerimizi hızlıca okuyabilirsiniz.

İçeriklerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan veya Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. YouTube kanalımıza abone olmayı ve bildirimleri açmayı unutmayın.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kripto para borsası bitpanda - kripto para borsası güvenliği - kripto para güvenliği - bitcoin - bitpanda

Kripto Para Borsası Güvenliği: Bitpanda Güvenliği Nasıl Sağlanır?

evdeki internetiniz güvenli mi - güvenli internet - siber güvenlik - lorentlabs

Evdeki İnternetiniz Güvenli Mi? Hemen Güvenli Hale Getirin!