in

Twitter Kuşuna Yapamayacağınız Şaşırtıcı Şeyler!

twitter kuşuna yapamayacağınız şeyler - twitter kuşu - twitter kuşunun adı larry bird - twitter kuşunun adı ne
twitter kuşuna yapamayacağınız şeyler - twitter kuşu - twitter kuşunun adı larry bird - twitter kuşunun adı ne

Twitter Kuşuna Yapamayacağınız Şaşırtıcı Şeyler!

Çoğu şirket gibi, Twitter’da da telif hakları bulunan bir şirket. Twitter, logosunu nasıl kullanabileceğine dair belli kurallar koydu. Bu içeriğimizde Twitter logosuna neler yapamayacağınızı ele alacağız.

Marka Yönergeleri Hakkında:

Bazı şirketler, şirket hakkında nasıl konuşmanızı istediklerini, resimlerin nasıl görüntülendiğini ve hatta başka bir işletmeye veya insana nasıl atıfta bulunabileceğinizi yansıtan dahili sayfalara sahip. İşte bu şirketlerden birisi de Twitter. Twitter’ın herkese açık belli kuralları var. 

Twitter’a başlarken ilk tweetinizin büyük harfle başlamasına dikkat edildiğini biliyor muydunuz? Ne kadar ilginç değil mi? Dikkat etmezseniz bir şey olmuyor. Fakat böyle ilginç bir şey olduğunu da bilmek bizce önemli.

Twitter logosundaki kuşumuzun bir adı var, sanırım bunu bilmeyen kişi sayısı çok azdır. Bu kuşun adı Larry. Hikayesi ise Twitter kurucusu Jack’in basketbol oyuncusu Larry Bird isimli kişiyi çok sevmesi. Bu yüzden logoda bir kuş var. Kuşun ismi de Larry.

Larry söz konusu olunca işler tabii ki daha da sertleşiyor.

İlgili:

Twitter’ın Simge Kullanım Kuralları ve Düzenlemeleri:

  • Mavi mi beyaz mı: 2022’ye girerken onu kırmızı yapmayı düşünme bile. Renkli görsel ile ilgili olarak bazı sınırlamalar geçerli olabilir. Twitter’dan önceden izin alınarak logonun siyah olarak görüntülenmesine izin verilmişti. Fakat Twitter, artık farklı renklere izin vermiyor. Eğer şikayet edilirse bu içeriklerden dolayı hesabınız kapatılabilir.
  • Kuşu özgür bırakmanız gerekiyor: Twitter, logo genişliğinin en az yüzde 150’si kadar açık bir alan sağlamanız gerektiğini vurguluyor.
  • Logoyu her yerde kullanamazsınız: Bu standart bir şey. Hiçbir şirket ya da kurum izin alınmadan logosunun kullanımına kolay kolay izin vermez. Twitter da aynı şekilde bu standart kurala uyulmasını istiyor.
  • Kuşu çevirmeyin: Kuşun her zaman dik olmasını istiyorlar. Kısacası kuşu asla döndürmeyin ve değiştirmeyin. Aynı zamanda uzatılması ya da kısaltılması da istenmiyor.
  • Tüylü arkadaşlarınızı davet etmeyin: Twitter kuşunu başka bir kuş veya başka bir canlı sürüsüne koymanız istenmiyor. 
  • Kuşu canlandırmayın: Larry adlı kuşun uçamadığı söyleniyor. Bu yüzden kuşu gif haline getirerek uçurulmasını istemiyorlar. Aynı zamanda kuşa herhangi alt gölge ya da belli derecelendirmeler yapılması da istenmiyor.

İlgili: Twitter’dan Para Kazanma Hayali Gerçek Oluyor!

  • Güncel kalın: Twitter, eski kuşları da unutmanızı istiyor. Yani güncel kuşu kullanın ve eski kuşları tamamen unutun. Eski kuşlarla ilgili görsel paylaşmanızı doğru bulmuyor.
  • Kuşu bir kapak içerisinde kullanmayın: Bu kapak şirket ile ilgili olsa bile herhangi bir dosya ya da kitap kapağında kuşu kullanmayın. 
  • Kuşu arka planınız olarak kullanmayın: Kuşun arka planda kullanılmasını istemeyen Twitter yönetimi aynı zamanda Twitter’a gönderilen dosyada kuşun kendi ana logonuzdan daha büyük olmasını da talep ediyor.

Bu kurallar oldukça ilginç ve hatta sıkıcı – komik görünebilir fakat temele indiğimiz zaman şirketin tamamen markayı ve kullanıcılarını korumaya yönelik bir çalışması olduğunu görüyoruz. Örneğin eski bir kuş görselli logo sizi siber dolandırıcılara yem edebilir. Bu yüzden güncel kalmanızı isteyen Twitter yönetimi bu kuralları sanırım artık daha sıkı kontrol edecek.

Kabul edilebilir kullanım şartları da tabii ki var. Yukarıdaki içeriklere yine Twitter’ın ana sitesinden ulaşabilirken bu tür bilgilere de Twitter’ın web sitesinden erişmeniz mümkün. Kuşa dikkat edin, hesabınız bu yüzden sınırlandırılmasın. Lorentlabs üzerinden farklı içeriklerimize hemen ana sayfamız üzerinden erişebilirsiniz.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hackerlar hangi bilgilerimizi çalıyor - siber güvenlik lorentlabs - lorentlabs - lorentlabs.com

Hackerlar Artık Sadece Kredi Kartınızla İlgilenmiyor! Daha Değerli 10 Bilgi!

iPhone'da uygulama izleme - iphone güvenliği - lorentlabs - seo

iPhone’da Uygulama İzleme Şeffaflığı Nasıl Kullanılır?