in

iPhone’da Uygulama İzleme Şeffaflığı Nasıl Kullanılır?

iPhone'da uygulama izleme - iphone güvenliği - lorentlabs - seo
iPhone'da uygulama izleme - iphone güvenliği - lorentlabs - seo

iPhone’da Uygulama İzleme Şeffaflığı Nasıl Kullanılır?

 • Uygulamaların verilerinizi paylaşmasını engellemek için:

  Ayarlar > Gizlilik > İzleme > Uygulamaların İzleme İstemesine İzin Ver > kaydırıcıyı kapalı olarak ayarlayın.
 • Bazı uygulamaların verilerinizi paylaşmasına izin verirken diğerlerini engellemek için kaydırıcıyı açık/yeşil olarak ayarlayın ve ardından her uygulamada seçiminizi manuel olarak yapın.

Bu makalede, kullanıcılara hangi uygulamaların verilerini üçüncü taraflarla paylaşabileceğini seçme olanağı veren Apple’ın Uygulama İzleme Şeffaflığı özelliğinin nasıl kullanılacağını açıklayacağız.

iOS 14’te Uygulama İzleme Şeffaflığını Nasıl Açabilirim?

Uygulama İzleme Şeffaflığı’nı tek başına açıp kapatamazsınız. Bu özellik, iOS 14.5 ve sonraki sürümlerin ve tüm uygulamaların bir parçası, bu nedenle kullansanız da kullanmasanız da artık hep olacak. İnsanların Uygulama İzleme Şeffaflığı’nı açmakla gerçekten kastettiği şey, bu özelliği uygulamalar tarafından tüm veri paylaşımını engellemek için kullanıp kullanmadığınız veya kendinize hangi uygulamaların verilerinizi paylaşıp hangilerinin paylaşamayacağına karar verme şansı verip vermediğinizdir.

Hangi uygulamaların verilerinizi izleyip paylaşabileceğini uygulama bazında seçmek için şu adımları izleyin:

 1. Ayarlar > Gizlilik > Takip > Uygulamalar > Aç/Kapat.
 2. Telefonunuza önceden yüklemiş olduğunuz herhangi bir uygulamayı açın veya App Store’dan yeni bir uygulama yükleyin ve açın.
 3. Uygulama, hakkınızda topladığı verileri üçüncü taraflarla paylaşmak veya üçüncü taraf siteler ve uygulamalarda sizi izlemek isterse, bunu bir açılır pencerede göstermesi gerekiyor. Bazı uygulamalar neyi, neden izlemek istedikleri ve neden onlara izin vermeniz gerektiğini düşündükleri hakkında ek bilgiler de veriyor.
 4. Açılır pencerede, verilerinizin paylaşılmasını engellemek için Uygulamanın İzlememesini İste‘ye ya da onaylamak için İzin Ver‘e tıklayın.

Her uygulamanın verilerinizi paylaşmasını engellemeyi isteyebilirsiniz. Şu yolu izleyin: Ayarlar > Gizlilik > İzleme > Uygulamalar > Kapalı.

İlgili:

Uygulama İzleme Şeffaflığı Nedir?

Uygulama İzleme Şeffaflığı, kullanıcılara uygulamaların kullanıcıların kişisel verilerini nasıl toplayıp paylaştığı konusunda daha fazla bilgi ve bunlar üzerinde kontrol sağlayan bir Apple özelliğidir. Unutmayın; bu özellik herhangi bir veri toplanmasını asla durdurmuyor. Fakat Apple kullanıcılarının üçüncü taraflarla ilgili bilgiler sunarken aynı zamanda ne tür verilerin toplandığını, nerede kullanılacağını vs. açıklanmasına olanak tanıyor. Kullanıcılar da bunlara göre o uygulamaları kullanıp kullanmayacağına karar verebilir.

Uygulama İzleme Şeffaflığı, kullanıcıların tüm veri paylaşımını engellemeyi veya bazı uygulamaların diğerlerini engellerken paylaşmasına izin vermeyi seçmesine olanak tanıyor.

Ucuz, 5 kişinin kullanabileceği, farklı ülkelerin Netflix içeriklerine erişebileceğiniz VPN için üstteki görsele tıklayarak inceleme yapabilir veya satın alabilirsiniz.
Ucuz, 5 kişinin kullanabileceği, farklı ülkelerin Netflix içeriklerine erişebileceğiniz VPN için üstteki görsele tıklayarak inceleme yapabilir veya satın alabilirsiniz.

Uygulama İzleme Şeffaflık Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Hangi uygulamaların verilerinizi paylaşmak istediğini görmek veya hangi uygulamaların bunu yapabileceğine ilişkin daha önce vermiş olduğunuz kararları değiştirmek mi istiyorsunuz? Bu adımları takip edin:

 1. Ayarlar > Gizlilik > İzleme yolunu izleyin.
 2. Bu ekran, verilerinizi izlemek ve paylaşmak için talepte bulunan tüm uygulamaları listeliyor.
 3. Tüm uygulamaların izlenmesini ve paylaşılmasını engelleyin.

Sıkça Sorulan Sorular:

 • iPhone için hangi uygulamalar izlemeye karşı koruyor? iPhone’unuzda Safari kullanıyorsanız, reklamları ve izlemeyi azaltmak için Safari reklam engelleme eklentileri gibi bir reklam engelleyicileri yükleyebilirsiniz. Cihazınızı izleyicilerden korumak için bir güvenlik duvarı ve VPN kullanarak daha da güvenli hale getirebilirsiniz.
 • iPhone için Chrome uygulamasında siteler arası izlemeyi nasıl önleyebilirim? Chrome tarayıcının web ve Android sürümleri “Do Not Track” özelliği sunarken, iOS için mevcut değil. Google Hesabı ayarlarınızı yöneterek ve Google hizmetleriyle paylaşmak istediğiniz verileri seçerek gizliliğinizi korumak için adımlar atabilirsiniz. Alternatif olarak DuckDuckGo gibi IP adresinizi kaydetmeyen veya sizi web’de takip etmeyen bir gizlilik tarayıcısı kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

z kuşağı parola güvenliği - haberler - lorentlabs - siber güvenlik - parolam güvenli mi

Z Kuşağı Parola Güvenliği Konusunda Pek Bilgili Olmayabilir

dogecoin nereden alınır - dogecoin nedir - kripto para - dogecoin hakkında - dogecoin kaç tl

Dogecoin Nereden Alınır? Dogecoin (DOGE) Nedir?