in

Mobil Uygulama İndirmeden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler!

mobil uygulama - mobil uygulama güvenliği - siber güvenlik - lorentlabs - mobil uygulama nedir
mobil uygulama - mobil uygulama güvenliği - siber güvenlik - lorentlabs - mobil uygulama nedir

Mobil Uygulama İndirmeden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler!

Mobil uygulama indirmediğimiz bir gün var mı? Belki vardır evet. Fakat genel olarak düşündüğümüzde neredeyse her gün (lafın gelişi evet) mobil uygulama indiriyoruz. Mobil uygulamaları, uygulama marketlerde gezerken görüyor ya da çevremizden, sosyal medyadan ya da reklamlardan görüyoruz. Peki bu mobil uygulamaları indirirken hiç kontrol ediyor ya da inceliyor muyuz?

Neyden bahsettiğimi biliyorsunuz. Son zamanlarda artan siber saldırıları incelediğimizde mobil uygulamalar üzerinden artan siber saldırıların veya siber dolandırıcılığın neredeyse %100 şeklinde (Geçtiğimiz yıllara göre) arttığını görüyoruz.

Siber saldırılar ve siber dolandırıcılık artarken hedefteki kişilerin de dikkat ve kontrol mekanizmasının artmasını sağlamamız gerekli. Peki neden?

Çünkü siber saldırılar ve siber dolandırıcılığın arttığı bu günlerde bir farkındalık oluşturmazsak kişiler hem finansal bilgilerini hem kişisel verilerini hızlı bir şekilde kaybedebilir, birçok kişi bu bilgilerini kaptırdığı gibi ne yazık ki paralarını veya kripto yatırımlarını bir şekilde kaptırıyorlar. Bu yüzden bu içeriği hazırlamak istedik.

Mobil Uygulama | Kontrolü Ele Alın!

Bir mobil uygulama indirirken kontrolü ele almanız gerekiyor. Kontrolü ele almaktan kastım ne? Her gördüğünüz ve her tavsiye edilen uygulamayı indirmemeniz gerekiyor. İndirmek için önce incelemek kesinlikle çok faydalı çünkü son zamanlarda bizlere bildirilen ihlallerden birisi sahte abonelikler. Kontrolü nasıl ele alacağız? Uygulama marketlerde gezinirken uygulamaların yorumlar bölümünü, kaç kişi tarafından indirildiğini, kim tarafından piyasaya sürüldüğünü mutlaka görmüşsünüzdür. Bunlar önemli noktalar. Bu noktaları her seferinden gözden geçirmemiz gerekiyor.

Uygulama yorumları ve değerlendirmeleri sayesinde tam performans sergileyen bir uygulama indirebilir, siber dolandırıcılık ve siber saldırılardan kolayca kurtulabilirsiniz. Peki bu yeter mi? Tabi ki hayır. Çünkü yorumların ve değerlendirmelerin de fake olma ihtimali var. Bu yüzden monitör değerlendirme araçlarına göz atmanızı öneririm. Bu içeriğimizde monitör değerlendirme aracı önermeyeceğim fakat arama motorlarından mutlaka bulabilirsiniz.

Ek Detaylar:

 • Bir uygulama çok fazla izin istiyorsa (Örneğin rehber, mesaj, mail, fotoğraf, video vb. gibi verilerinize) o uygulamayı indirmeyin.)
 • Deneme sürümleri sürecinde kredi kartı bilgilerinizi ve kişisel bilgilerinizi isteyen uygulamaları indirmeyin.
 • Değerlendirme ve yorumlara hemen inanmayın. Bunun için arama motorlarından uygulama hakkında bilgi alın.
 • Çok fazla pil tükettiğini düşündüğünüz uygulamaları indirmeyin.
 • İndirdiğiniz uygulamanın logosuna dikkat edin. Aynı isme sahip çok fazla uygulama olabilir.
 • Uygulamaların isimlerine dikkat edin. Fake uygulamalar bazı harfler üzerinde oynayarak phishing saldırısında bulunabilir. Bu sayede de hem finansal hem de kişisel verilerinizi kaybedebilirsiniz.
 • Uygulamayı indirirken kafe, hastane, market, okul gibi yerlerdeki açık ağlardan indiriyorsanız Wi-Fi ağınızın gerçek olduğundan emin olun.
 • Mobil güvenlik yazılımları kullanın.

Lorentlabs üzerinden daha farklı içeriklerimize erişmek için siber güvenlik veya farklı kategorilerimize göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

 1. İlginç Web Siteleri | Sokağa Çıkma Yasağı Sürecinde Sıkılma!
 2. Threema İncelemesi! Threema Kullanılır mı? Bu Uygulama Güvenli Mi?
 3. Sosyal Medya Engellenebilir! Engellenirse Bu Yöntemleri Kullanın!
İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bybit-sifir-islem-ucreti

Bybit’ten Türkiye Kullanıcılarına Özel 15 Milyar Değerinde GCAKE Ödül Havuzu!

openvpn nedir - vpn nedir - openvpn kullanılır mı - vpn hakkında bilgiler - lorent research lab

OpenVPN Nedir? Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir?