in

OpenVPN Nedir? Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir?

openvpn nedir - vpn nedir - openvpn kullanılır mı - vpn hakkında bilgiler - lorent research lab
openvpn nedir - vpn nedir - openvpn kullanılır mı - vpn hakkında bilgiler - lorent research lab

OpenVPN Nedir? Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir?

Bu içeriğimizde OpenVPN nedir sorusuna cevap arıyoruz. Eğer siz de openvpn nedir sorusunu merak ediyorsanız işte bu içeriğimiz tam da size göre!

İnternet güvenliği konusu tartışılırken VPN’lerden bahsetmemek olmaz. Bilindiği üzere VPN hizmetleri ülkemizde daha çok yurtdışı hizmetlere erişmek için kullanılsa da internet güvenliğine ciddi manada önem verenler için vazgeçilmez olmayı başarmıştır. Dünya üzerinde çeşitli VPN şirketleri türemişken bunların hangilerinin gerçekten güvenli, hangileri ise kullanılmamalı tartışmaları hala devam ediyor. Bu yazımızda “Hangi VPN daha güvenlidir?” sorusunu sormaktan ziyade bilgisayar, telefon ve tabletlerimizde kullanabileceğimiz OpenVPN uygulamasının sunduklarından bahsedeceğiz.

OpenVPN Nedir?

Yönlendirilmiş konfigürasyonlarda güvenli A noktasından B noktasına veya X sitesinden Y sitesine bağlantılar oluşturmak için özel bir teknik uygulayan VPN sistemidir.

VPN şirketleri, hizmetlerini sunabilmeleri için çeşitli protokoller kullanıyor. Bu protokoller, alınan hizmetin hızını etkilediği gibi güvenliğini de etkiliyor. Hız ve güvenlik konusunda OpenVPN, 256Bit şifrelemesiyle oldukça güvenli ve hızlı. Unutmadan hemen hatırlatmak gerekiyor; OpenVPN açık kaynaklı bir hizmet ve kullanması tamamen ücretsizdir.

VPN

Birçok VPN Hizmetinin Ortak Noktası

Birçok VPN şirketi, yazılımlarını yazarken yukarıda da bahsettiğimiz protokolleri kullanıyor. Bu protokoller, VPN hizmetinin hızını ve güvenliğini etkilediği için firmalar bu konuda esnek olmalı ve birden fazla protokole izin vermeli diye düşünüyoruz. OpenVPN protokolünün güvenlik ve hız konusunda diğerlerinden daha fazla öne çıkmasından kaynaklı, firmaların birçoğu altyapısını bu protokole göre dizayn ediyor.

Birçok VPN hizmetinin ortak noktası nedir sorusunun kısmi cevabı ‘OpenVPN’ olarak veriliyor. Bu ortak nokta ise bize aldığımız tüm VPN hizmetlerini tek bir çatı altında birleştirme imkanı sağlar.

İlgili:

Örnek vermek gerekirse A, B ve C şirketlerinden VPN hizmeti aldığımızı düşünelim. Eğer bu hizmetler için telefonumuza 3 farklı uygulama indirmek istemiyorsak OpenVPN’nin uygulama marketlerinde de yer alan uygulamasıyla hepsini tek bir yerden idare etmemiz mümkün olmaktadır.

OpenVPN Nedir? | OpenVPN’in Kolaylıkları:

  • Bazı Vpn hizmetlerinin uygulamaları ciddi manada yavaş olabilmektedir. Çeşitli hizmetleri denerken gördük ki her VPN uygulaması stabil çalışmamaktadır. OpenVpn ise oldukça hafif ve cihazda yer kaplamayan bir uygulamadır ve kullanımı oldukça kolaydır.
  • Çeşitli yerlerden VPN hizmeti alınıyorsa hepsini tek uygulamada toplamak konusunda OpenVPN iyi bir araçtır.
  • Oldukça güvenli bir protokoldür ve güvenilir firmaların birçoğu OpenVPN’yi destekler.

OpenVPN Kurulumu Nasıl Yapılır?

Birçok VPN hizmeti tarafından OpenVPN protokolü desteklenmektedir. OpenVPN’i cihazınıza kurmak için yararlanmak istediğiniz VPN hizmetlerinin üye panellerinden .ovpn uzantılı konfigürasyon dosyalarını cihazınıza indirin. Tek tıkla OpenVPN uygulamasında kurulumu yapabilirsiniz.

İlgili: Ethereum Virtual Machine Nedir? EVM Neden Önemlidir?

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mobil uygulama - mobil uygulama güvenliği - siber güvenlik - lorentlabs - mobil uygulama nedir

Mobil Uygulama İndirmeden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler!

kripto para - kripto para nedir - kripto para hakkında - kripto para al sat - kripto para alım satımı - kripto para lorentlabs

Kripto Para Alım Satımı Yapmadan Önce Bunları Öğrenin!