in

VPN Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken 8 Önemli Detay!

vpn güvenliği - vpn nedir - vpn kullanırken dikkat edilmesi gerekenler - vpn hakkında

VPN Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken 8 Önemli Detay!

Bir VPN kullanırken ya da kullanmaya başlamadan önce bazı detaylara dikkat etmemiz gerekiyor. Bu içeriğimizde VPN kullanırken dikkat etmemiz gereken detaylara yer vereceğiz. Bu detayların yanında herhangi bir VPN tavsiyesinde bulunmayacak ya da öneriler vermeyeceğiz.

Bir VPN hizmetine neden ihtiyaç duyduğunuzu biliyor musunuz? Birçok nedeniniz olabilir. Sansürler, engellemeler, kısıtlamalar, yetişkin içeriklere erişmek ya da internet ortamındaki mahremiyete verdiğiniz önem. Bu örnekler çoğaltılabilir. Fakat bu noktada dikkatinizi çekmek istediğimiz bir konu var. İnternet teknolojileri. İnternet teknolojileri neredeyse her saniye gelişirken tabii ki bunun internet ortamındaki gözetleme ve denetleme konusuna da büyük etkisi oluyor. Bu yüzden internet ortamındaki mahremiyet oldukça önemli bir alan. Ben bir suç işlemiyorum ya da benim gibi birisinin verisini kim niye takip etsin gibi cümleler aslında tam da hedef kişilerin kurabileceği cümleler. Çünkü toplanan veriler oldukça önemli. Bu konuyu farklı başlıklarda birçok kez ele aldığımız için başlığımızı dallandırıp budaklandırmayacağız. Fakat bu konu için Netflix’in Great Hack adlı belgeselini izlemenizi tavsiye ederiz. Bu belgeselde de görüleceği üzere internette atılan her bir adımın aslında çok çok önemli olduğu.

Pew Research tarafından yayımlanan bir rapora göre ABD’de yaşayan insanların %45’inde geçen yıla göre ciddi bir internet ve veri gizliliği endişesi var. Çevrimiçi gizlilik endişesi bu denli artarken kişiler sürekli farklı çözümlere yöneliyorlar. Bunlardan birisi de herkesin bildiği gibi VPN hizmetleri.

İlgili:

VPN Hizmetleri Nasıl Çalışıyor?

Evinizde hangi cihazlarınız internete bağlanıyor? Sadece telefon, tablet, bilgisayar, televizyon mu? Birçok kişinin televizyonunun internete bağlanmadığının farkındayız. Aslında şimdilik bu iyi bir şey. Birçok kişinin evindeki buzdolabının bile internete bağlandığını biliyoruz. Artık eve alacağımız her şey neredeyse internete erişebilir olarak hazırlanıyor ve ortaya çıkartılıyor. Bir cihazımız internetle erişime girdiğinde işte bu verilerimiz işleniyor demek. Bu yüzden oyunu kuralına göre oynamamız gerekiyor.

Eğer mahremiyete önem veren, gizlilik politikası, şifrelemesi ve ekstra özellikleri iyi olan bir VPN hizmetinden faydalanıyorsanız bu hizmet sizin trafiğinizi ve işlemlerinizi şifreler. Bu noktada kayıt tutmaması da oldukça önemli bir detay.

Herhangi bir VPN’i iyi ya da kötü diye değerlendirmeden önce ihtiyaçlarınıza nasıl cevap verdiklerini kontrol edin.

Trafiğiniz ve işlemleriniz VPN hizmeti tarafından şifrelendiğinde mahremiyetiniz oldukça iyi bir hale gelir. Tabii kayıt tutmayan bir VPN hizmetinden faydalanmanız oldukça önemli. Bunu tekrar tekrar söylememiz gerekiyor. Bir VPN hizmeti; kişiselleştirilmiş olarak verilerimizi toplamamalı.

Peki nelere dikkat etmeliyiz?

VPN Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken 8 Detay:

 • VPN kayıt tutuyor mu? Kullanacağınız VPN hizmetinin kayıt tutup tutmadığını araştırın. Eğer kişiselleştirilmiş verilerinizle kayıt tutan bir VPN hizmeti ile karşı karşıyaysanız o üründen/hizmetten faydalanmayın. Mutlaka daha iyi alternatifler vardır. Bu alternatifleri araştırın. Kişisel verilerinizi kayıt tutan VPN hizmetleri, bu verileri farklı kurum, kuruluş ya da şirket yetkilileri ile paylaşabilir.
 • VPN ücretsiz mi ücretli mi? Bir ücretsiz VPN hizmetinden faydalanıyorsanız kendinize şu soruyu sorun: Neden ücretsiz? Biliyorsunuz ki internetteki hiçbir şey ücretsiz değildir. Peki neden para ödemiyorsunuz? Çünkü verilerinizi topluyorlar. Bir ücretsiz VPN hizmeti verilerinizi toplar, analiz eder ve farklı şirketlere satar. Bunların karşılığında bir de bol bol reklam izlersiniz. VPN hizmetinin temel amacı kişisel verileri korumak ve mahremiyeti önemsemekse ücretsiz VPN kullanmak çok mantıklı bir tercih değil. Unutmayın; bu ücretli VPN hizmetleri verilerinizi toplamıyor demek değil. Bu yüzden birinci maddeye dikkat edin.
 • Coğrafi konum: Hepimiz verimli bir VPN hizmetinin ayırt edici özelliklerinin mutlak anonimlik ve bilgi koruması olduğu konusunda hemfikir olabiliriz. Fakat, her VPN hizmeti bunlarla övünemez ve bu nedenle, almak istediğiniz VPN’lerin coğrafi konumuna dikkat etmelisiniz. Birçok VPN sağlayıcısı şirketin gözetim/ denetim ve kayıt tutma talimatı aldığını biliyor muydunuz? Bu ülkelerdeki VPN hizmetlerinden kesinlikle uzak durmak gerekiyor. Hangi ülkelerden bahsettiğimi anladığınızı umuyorum. Tabii ki 5 – 9 – 14 göz ülkeleri. Bu ülkelere neden dikkat etmeliyiz ve neden bu ülkelerden uzak durmalıyız? Sorularını hemen şu içeriğimizden okuyabilirsiniz: http://lorentlabs.com/siberguvenlik/buyuk-kardes-sizi-izliyor-bes-dokuz-ve-on-dort-goz/

İlgili: En Kullanışlı Chrome Eklentileri: Chrome Eklentilerini Derledik!

 • Sunucu sayısı: Bir VPN satın almadan önce kesinlikle incelenmesi gereken bir konu. Bir VPN hizmetinin sunucu sayısı aslında bir noktada da onun ne kadar büyük ve başarılı olduğunu gösterir. Bu yüzden sunucu sayısı çok olan VPN hizmetlerini tercih edin.
 • Geçmişte engellenmiş mi? Engellendiyse ne yapmış? Eğer bir VPN hizmeti geçmişte herhangi bir ülke tarafından engellenmişse nasıl bir süreç işlemiş, engellendiği ülkeye boyun eğmiş mi eğmemiş mi bunları araştırın. Eğer kendi çabaları ile bu engellemeleri aştılarsa kullanmayı düşünebilirsiniz.
 • İtibarı nasıl? İtibarı yüksek şirketler her zaman kaliteli ürünler ortaya çıkartırlar. Fakat bu ürünleri kullanmadan önce şirketlerin itibarlarına ve kullanıcı yorumlarına dikkat etmek kesinlikle büyük bir önem teşkil ediyor.
 • Kullandıkları şifreleme nasıl? Her VPN hizmeti kendine has şifreleme sunar. Bazılarının şifrelemesi diğerlerinin şifrelemesine göre oldukça iyidir. Bu yüzden iyi şifreleme sunan bir VPN hizmetinden faydalanmak kesinlikle doğru tercih olacaktır.
 • Hızını inceleyin. VPN hizmetlerinden hangisini kullanırsanız kullanın mevcut internet hızınız bir şekilde yavaşlayacaktır. Yavaşlaması sunucunun uzaklığı veya yoğunluğu ile ilgili olabilir. Fakat herhangi bir internet servis sağlayıcı bant genişliğini daralttıysa bir VPN kullanarak yavaşlatılan (örn sosyal medya) platforma normal hızda erişebilirsiniz.

İçeriği Oyla

2 Comments

Leave a Reply
 1. Merhabalar, ben uzun zamandır sizleri takip ediyorum ve kitabınızı da sosyal medyadan ilk alan kişiyim. iPhone ve mac kullanıcısıyım. Sizlere bir şey sormak istiyorum. Tüm cihazlarımda kaspersky internet security ve sizin tavsiyenizle de kaspersky ücretli vpn kullanıyorum. Ama şöyle bir sorun başladı, mac te 11.5.2 den sonra hiçbir şekilde güncelleme alamıyorum hep bağlantınızı kontrol et uyarısı yaptı başka internet ağlarından da denedim fakat yine olmuyor. Bazen de vpn açık diye iPhone ve MacBook pro da internet siteleri açılmıyor. Ama vpn i kapatınca siteler hemen yükleniyor. Kaspersky ile yazıştık ama önüme epey zorlu işlemleri yapıp öyle iletişime geçmemi istediler. Son olarak Apple servise götürüp baktırmak zorunda kalacağım herhalde. Sizlerin önerileriniz olursa çok sevinirim. Teşekkürler.Saygılarımla

  • Merhabalar, sorunun Kaspersky ile kaynaklı olduğunu düşünüyoruz. Eğer internet servis sağlayıcısı herhangi bir kısıtlamaya gittiyse ne yazık ki Kaspersky’in yeni güncellemesi gelene kadar beklemeniz gerekiyor. Cihazınızda bir sorun olmadığı aşikar. Eğer son güncellemeden kaynaklı bir bağlantı problemi yaşanıyorsa Kaspersky teknik destek ekibi bu konuda size yardımcı olacaklardır. Maalesef bazen yapmanızı istedikleri şeyler uzun oluyor fakat net bir çözüme kavuşmanızı sağlıyor. Geçmiş olsun, eğer ki probleminiz devam ederse bu durumu direkt olarak Twitter üzerinden KasperskyTr hesabına bildirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MakerDAO nedir

MakerDAO nedir? MKR Token Özellikleri Nelerdir?

2022 en iyi NFT projeleri

2022’nin En İyi NFT Projeleri!