in ,

Doğru Haber ve Doğru Bilgiye Erişebilmek İçin Neler Yapmalıyım?

doğru bilgiye ulaşmak - doğru habere ulaşmak - yalan haberle mücadele - sahte haberle mücadele - teyit.org
doğru bilgiye ulaşmak - doğru habere ulaşmak - yalan haberle mücadele - sahte haberle mücadele - teyit.org

Doğru Haber ve Doğru Bilgiye Erişebilmek İçin Neler Yapmalıyım?

Bu içeriğimizde doğru haber ve doğru bilgiye erişebilmek için neler yapmalıyız, nelere dikkat etmeliyiz gibi sorulara cevap arayacağız. İnternet ortamında doğru haber ve doğru bilgiye erişebilmek gün geçtikçe zorlaşıyor. Peki bunun sorumlusu kim? İnternet kullanıcılarının hepsi mi? Yoksa yalan ve yanlış bilgi yayan kişiler mi?

Sosyal medyada dezenformasyonun artışı tabii ki TV kanallarında da yankı buluyor. Araştırmayan kişilerin yanında artık basın çalışanlarının bir kısmı da ne yazık ki bilgi ve haberi teyit etmeden direkt olarak paylaşıyor. Bu da sosyal medya ve basını takip eden kişilerin doğru haber ve doğru bilgiye erişebilmesi için büyük bir çaba sarfetmesini gerektiriyor.

İlgili:

Doğru haber ve doğru bilgiye erişebilmek:

Bu konu geniş bir konu olduğu için uzun uzun yazmak ve rehber oluşturmak yerine kısa kısa temel bir madde sıralaması yapacağız.

  • Haber ve bilgiyi mutlaka teyit edin. Eğer bir haber ve bilgiyi hızlı bir şekilde paylaşmak istiyorsanız kendinize dur diyin. Çünkü biliyorsunuz ki en çok etkileşim alan ve paylaşılan içerikler insanları harekete geçirmeye çalışan içerikler. Bu yüzden bir haber ya da bilgiyi paylaşmadan önce mutlaka en az 3 farklı kaynaktan teyit edin.
  • Haberin ve bilginin ana kaynağını teyit edin. Ana kaynak her zaman önemli. Eğer ismini ilk defa duyduğunuz bir haber sitesinden herhangi bir haber gördüyseniz mutlaka kaynağı teyit etmek için ulusal ya da global kaynakları araştırın.
  • Gördüğünüz haberleri ve bilgileri mutlaka araştırın, sorgulayın. Sosyal medyada tanıdığımız ya da fenomen kesimin paylaştığı haberleri hiç sorgulamadan ya da araştırmadan paylaşıyoruz. Ne yazık ki bu doğru bir şey değil. Mümkün oldukça bütün haber ve bilgileri teyit ederek paylaşmak, araştırmak gerekirse sorgulayıp tartışmak oldukça önemli ve doğru bir tercih.
  • Haber sitesini ilk defa görüyorsanız mutlaka whois bilgilerini sorgulayın. Eğer haber sitesini ilk defa görüyorsanız domain ve hosting sitelerinin hizmetlerinden birisi olan Whois Sorgulama işlemini gerçekleştirin. Whois Sorgulama, web sitelerinin ücretsiz bir hizmeti. Bu yüzden herkes istediği sitenin whois bilgilerini araştırabilir. Fakat araştırma yaparken farklı siteleri kullanmayı unutmayın. Eğer whois bilgileri kapalı bir ‘haber’ web sitesi ise bu konuyu biraz daha araştırmak ve bilgiyi teyit etmek gerekiyor.

İlgili:

  • Eğer haberin kaynağı bir sosyal medya haber profili ise mutlaka künye bilgilerini sorgulayın. Son zamanlarda özellikle Twitter’da adını ilk defa ya da birkaç ay önce öğrendiğimiz Twitter profilleri ortaya çıktı/çıkıyor. Bu yüzden bu tür profillerin web siteleri varsa künye bilgilerini isteyin, eğer yoksa profillerinden künye bilgilerini paylaşmalarını isteyin. Paylaşmıyorlarsa bu durum size de biraz gelmez mi?
  • Haber kaynağının resmi bir kaynak olup olmadığını ya da herhangi bir videonun olay yerinden/gününden/anından olup olmadığını araştırın. Bu madde içerisinde bahsettiğimiz olay yerinden video ve fotoğraf konusunu farklı arama motorlarından araştırın. Örneğin TinEye gibi uygulamaları da kullanabilirsiniz.
  • Haberlerde gördüğünüz görselleri paylaşmak zorunda hissediyorsanız mutlaka bu görsellerin o habere ait olup olmadığını araştırın. Google Görseller’den ters arama yapmak oldukça kolay. Bu sayede bir görselin eski mi ya da yeni mi olduğunu hızlıca görebilirsiniz.
  • Eğer Google Chrome kullanıyorsanız SurfSafe adlı eklentiyi kullanın. Bu eklenti sayesinde sahte haberi hızlıca tespit edebilirsiniz. Ancak bu eklentinin de ne gibi izinlere ihtiyaç duyduğunu araştırın.
  • Yanlış ya da yanıltıcı gönderi gördüğünüzde mutlaka bulunduğunuz platforma bildirin. Platformlar o gönderinin kaldırılmasını sağlayacaktır. Böylelikle yalan/yanlış bilgi paylaşımının azalması mümkün.

Lorentlabs‘ın ayrıca bir de artık YouTube kanalı var. Bu kanala abone oldunuz mu? İlk içeriğimizi paylaştık. Hemen aşağıdaki linkten hızlıca içeriğimize erişebilirsiniz. Abone olmayı ve bildirimleri açmayı unutmayın.

İlk YouTube Videomuz: https://www.youtube.com/watch?v=mqG3NL8ZL84

Telegram Kanalımız: t.me/LorentLabs

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

vpn güvenliği - vpn nedir - vpn kullanırken dikkat edilmesi gerekenler - vpn hakkında

VPN Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken 8 Önemli Detay!

2022 en iyi NFT projeleri

2022’nin En İyi NFT Projeleri!