in

Güvenli Tarayıcı Eklentileri: Tarayıcı Eklentileriniz Gerçekten Güvenli Mi?

tarayıcı eklentileri güvenli mi
tarayıcı eklentileri güvenli mi

Güvenli Tarayıcı Eklentileri: Tarayıcı Eklentileriniz Gerçekten Güvenli Mi?

Son zamanlarda eklenti kullanımındaki artışın farkında mısınız? Her şeyin eklentisi var. Ama bu eklentilerin ne kadar güvenli olduğu hakkında pek bir bilgimiz yok. Birkaç arkadaşımızdan duyduğumuz ve işimize yarayacağını düşündüğümüz eklentileri anında indiriyor ve tarayıcımıza kuruyoruz. Peki bu güvenli ve doğru bir tercih mi?

Kullanılan bütün eklentiler ne kadar faydalı olursa olsun onların da güvenli olduğundan emin olmak zorundayız. Brave VS Chrome! Chrome ve Brave Karşılaştırması!

Tarayıcı Eklentileri:

İşlevsellik konusundaki boşlukları doldurarak harika yeni özellikleri ve seçenekleri hızlıca kullanmamıza yarayan ve genellikle sadece web’deki hayatımızı daha kolay hale getiren eklentiler aslında oldukça kullanışlı. Fakat aynı zamanda ciddi bir güvenlik riski de oluşturuyorlar. Bazı eklentiler temel ayarlarınızı değiştirirken bazı eklentiler de reklam verenler ve üçüncü parti taraflarla çalışabilir. Bu konuda da bilginiz olmayabilir ve arka planda verileriniz, dijital ayak iziniz takip edilebilir.

Herkesin olduğu gibi sizin de favori eklentileriniz vardır. Bunlardan vazgeçmek istemeyebilirsiniz. Fakat en azından onların güvenli olup olmadığını kontrol etmeniz kesinlikle sizin için faydalı olacaktır. Mozilla Firefox İncelemesi! Neden Firefox Kullanmalıyız?

İlk kuralımız her zaman ve herkes için geçerli: Bilgisayarınızı ve programlarınızı her zaman güncel tutun. Düzenli olarak kötü amaçlı yazılım taraması gerçekleştirin. Bunun için de işe yarar bir antivirüs kullanın. Bunların yanında denetimi nasıl ele alacağınızı aşağıdaki ipuçlarını kontrol ederek öğrenebilirsiniz.

Tehditleri Erken Tespit Edin:

Kötü bir tarayıcı eklentisini tespit etmek aslında kolay bir şey değil. Ancak izlenmesi gereken veya takip edilmesi gereken bazı işaretleri kontrol edebiliriz. Bir eklenti yüklemeden önce her zaman araştırma yapın; varsa diğer kullanıcıların incelemelerini ve web’deki incelemeleri kontrol edin. Eklentinin en son ne zaman güncellendiğini takip edin. Çünkü gerçekten eski ve güncel olmayan araçlar yenilerine göre daha az güvenli olabilir ve kesinlikle eklentinin yakın zamanda el değiştirdiğine dair göstergelere bakın.

Yüklediğiniz eklentilerin Chrome Web Mağazası veya Firefox Tarayıcı Eklentileri portalı gibi resmi mağazalardan indirildiğinden emin olmanız da oldukça önemli bir durum. Yüklediğiniz yazılımın yasal ve güvenli olduğundan bir dereceye kadar emin olmanızı sağlar, bu nedenle başka bir yerde bulduğunuz eklentilere karşı biraz daha dikkatli olun.

Bilinmeyen geliştiricilere ait yeni, incelenmemiş eklentilerin kötü olduğunu söylemiyoruz, ancak bunlara ekstra dikkat etmelisiniz; şirket veya eklentinin arkasındaki kişi hakkında herhangi bir şey bulabilir misiniz? Eklentinin nasıl finanse edildiği açık mı, yoksa bir tutku projesi mi? 

Bir eklentinin istediği izinleri iki kez kontrol edin. Bazı durumlarda (Firefox), web’deki eklenti sayfasında listelenirler; diğerlerinde (Chrome), yazılımı yükleyene kadar bunları görmezsiniz. Eklentinin ne yapması gerektiğini göz önünde bulundurarak mantıksız veya garip görünen izin isteklerine karşı tetikte olun.

Eğer alakasız izin taleplerinde bulunuyorsa o eklentiyi silin ve her ihtimale karşı cihazınızda bir tarama gerçekleştirin.

Lorentlabs üzerinden farklı içeriklerimize erişmek için ana sayfamıza dönebilirsiniz.

İlgili: Tarayıcı Verilerini Temizleme: Chrome, Firefox, Opera ve Diğerleri!

Güvenli Tarayıcı Eklentileri İlgili: Gizliliği Korumak İçin Tarayıcı Güvenliği Eklentilerini Derledik!

İçeriklerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan veya Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. YouTube kanalımıza abone olmayı ve bildirimleri açmayı unutmayın.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DHCP hatası nedir - DHCP nedir - DHCP hatası nasıl düzeltilir - muhabbit.com

DHCP Hatası Nedir ve Nasıl Düzeltilir? Oldukça Basit Bir Şekilde Anlattık!

facebook - facebook reklamlarını engelleme - facebook reklam engelleme

Telefon ve Tabletleriniz İçin En iyi E-Kitap Okuyucular!