in

Brave VS Chrome! Chrome ve Brave Karşılaştırması!

fight background comic versus vs speech bubbles doodle art vector illustration 171391477
fight background comic versus vs speech bubbles doodle art vector illustration 171391477

Chrome ve Brave Karşılaştırması ya da kısaca Brave VS Chrome!

Brave adlı tarayıcıyı henüz birçok kişinin kullanmadığını düşünüyorum. Hatta birçok kişinin de yeni duyduğunu. Brave’i yeni duyan arkadaşlarımız ve hazırladığımız Brave İncelemesi! Brave Güvenli Mi? Brave Hakkında Her şey! başlıklı yazımıza hızlıca erişip okuyabilirler.

– Chrome ve Brave karşılaştırması yaparken en dikkat çekici özelliği ilk olarak yazmak isteriz. Bu, kesinlikle Brave web tarayıcısının HTTP protokolü yerine her zaman HTTPS protokolünü zorunlu tutması. Chrome tarayıcısında ne yazık ki böyle bir şey mümkün değil. Tabi ki chrome eklenti mağazasından eklentiler indirerek bunu mümkün kılabilirsiniz.

– Hız konusunu ele aldığımızda ise Brave’in Chrome’dan daha hızlı olduğunu görüyoruz. Kesinlikle denemeniz gerekli. Brave sizce de daha hızlı değil mi?

– Brave web tarayıcısının içine gömülü olan bir reklam engelleyici var, Chrome’da ise bu yok. Fakat yine eklentiler yükleyerek Chrome’da da reklam engelleyicileri kullanabilirsiniz. Tabi kendinize önce şunu sormalısınız.

1) Google‘ın ürünü olan Chrome web tarayıcısını kullanmak ne kadar güvenli?
2) Google’ın ürünü olan Chrome web tarayıcısına ekleyeceğiniz eklentiler ne kadar güvenilir ya da güvenli?

Mahremiyete önem vermeyi unutmayın.

brave 94237

– Brave tarafından mahremiyete verilen önem Chrome tarafından mahremiyete verilen önemden çok çok farklıdır. Brave, bu konuya gerçekten saygı duyan bir şirket. Sizi Chrome gibi takip etmez.

– Brave, üçüncü taraf izleme çerezlerini engellerken Google Chrome; Google, Facebook ve diğer üçüncü taraf web sitelerinin tarama geçmişinizi izlemesine izin verir Fakat Brave; Facebook, Google ve diğer reklam ağlarının veri toplama miktarını sınırlar. Tabi bu özelliği de değiştirmeniz mümkün. Beyaz listeye Facebook’u eklerseniz (Brave’de listeler oluşturabiliyorsunuz.) sınırlama yerine Chrome gibi Facebook’a izin verir.

– Arayüz ve işlevsellik olarak arada pek bir fark olmasa da küçük bir farkla Brave, Chrome’dan daha iyi diyebiliriz. Çünkü tarayıcı üzerinde birçok özellik mevcut ve bunu kolay arayüzü sayesinde oldukça kolay ve hızlı bir şekilde kullanıp öğrenebiliyorsunuz.

– Google Chrome kullanırken oldukça fazla kaynak tükettiğini görebilirsiniz. Fakat Brave web tarayıcısında bu öyle değil. Bu, bilgisayarınızın da rahat nefes almasını sağlar. Hızlı olmasının nedenlerinden birisi de tabi ki kaynak tüketiminin az olması diyebiliriz.

– Brave kullanarak para kazanmanız mümkün. Bu konunun nasıl olduğunu detaylı olarak ele alacağız. Chrome’da bu mümkün değil.

– Brave, Tor tarayıcısını destekler. Bu noktada ilk ve özel bir tarayıcıdır.

– Chrome’da eklentiler kurabilir ve birçok özellikle Chrome’u kullanabilirsiniz demiştik. Chrome’da bulunan birçok eklentiyi Brave’de de kullanabilirsiniz. Fakat bu tarayıcıyı kullanacaksanız o ”birçok” eklentiye ihtiyacınız olmayacaktır.

– Her iki web tarayıcısının da mobil uygulamaları mevcut.

– Brave açık kaynaklıdır, Chrome açık kaynaklı değildir.

Chrome ve Brave Karşılaştırması Sonucu:

Bu kısa ve öz karşılaştırmayı ele aldığımızda sonuç olarak kesinlikle Brave’i seçeceğimize inanıyoruz. Tabi ki Brave’in Google’ın arama motorunu varsayılan arama motoru olarak kullanması pek hoş değil. Umarız ki ilerleyen günlerde değiştirilir. Arama motoru ve tarayıcı olarak Brave + Duckduckgo oldukça faydalı diyebiliriz. Sizlerin de ekleyeceği bir özellik varsa hemen yorum yaparak bizlere bildirebilirsiniz.

İçeriği Oyla

1 Comments

Leave a Reply
  1. Hız konusunda genelde aynı olmalarına rağmen webgl konusunda maalesef Chrome açık şekilde önde. Diğer yandan ipfs, tor, ethereum name service gibi merkeziyetsiz uygulamalara ve mahremiyete verdiği önemle ana taratıcı tercihim bir yıldan fazla bir süredir Brave. Reklam engelleyicisi de Chromedaki popüler eklentilerden çok çok daha iyi çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

brave logo icon gradient

Brave İncelemesi: Brave Güvenli Mi? Brave Hakkında Her Şey!

kripto para - kripto para al sat yapmadan önce bilinmesi gerekenler - siber güvenlik - kripto para güvenliği - bitcoin

Kripto Para Nedir? Nasıl Alınır? Al/Sat Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler!