in

Kripto Para Nedir? Nasıl Alınır? Al/Sat Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler!

kripto para - kripto para al sat yapmadan önce bilinmesi gerekenler - siber güvenlik - kripto para güvenliği - bitcoin

Kripto Para Nedir? Nasıl Alınır? Al/Sat Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler!

Kripto para nedir nasıl alınır? Nerelerden takip edilir? gibi soruların cevaplarını arayan kişilerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Bizler de bu konuda destek olabilmek adına bu içeriği hazırlamaya karar verdik. Umuyoruz ki araştırmalarınızı yaparken bu içerik sizlere küçük bir rehber olacak.

Bitcoin’in fiyatı arttıkça ve televizyon kanallarında bitcoin borsalarının reklamları döndükçe insanların merak ettiği önemli konulardan birisi haline gelen Bitcoin ve altcoinleri almadan önce bazı şeylere dikkat etmek gerekli. Peki ne bu ‘bazı şeyler’?

Kripto Para Al/Sat Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler: Kripto Para Nedir?

”İşlemlerini güvenceye almak için kriptografi yani şifreleme kullanan, çalışma şekli nakite alternatif bir değişim aracı olarak tasarlanmış bir dijital varlık, bir sanal unsurdur. Kripto paralar bir nevi dijital döviz, alternatif döviz ve sanal döviz’dir.”

Kripto Para Nedir: Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Herhangi bir kripto parayı almadan önce o kripto parayı araştırmak, geçmişte hangi fiyat aralığında olduğunu bilmek, en alt ve en üst seviyede nasıl bir değere sahip olduğunu bilmek oldukça önemli bir konu. Bunun yanında o kripto para’nın white paper’ını araştırmak da aslında oldukça önemli.

White paper: Ortaya çıkartılan kripto paranın neye çözüm olduğunu, ne yapmak istediğini, ana hatlar ve ortaya çıkartılan ürün (kripto para) hakkında bilgi veren, ortaya çıkartan ekibi tek tek tanıtan kısmi olarak teknik bir belgedir.

 • ‘Kripto para terminolojisine sahip olmak bana bir şey kazandırmaz. Ben parama bakarım.’ diye düşünmeyin. Kripto paralara birçok kişi yatırım gözüyle bakıyor. Aslında yatırım gözüyle bakan kişilerin bu terminolojiye daha fazla sahip olması gerekli.
 • Bir kripto para al/sat platformuna (borsaya) üye olduğunuz zaman profilinizi kesinlikle güvende tutmak zorundasınız. Evinizdeki değerli eşyalarınızı nasıl koruyorsanız bu da sizin sanaldaki değerli eşyanız. Profil güvenliğinizi sağlamak için 2FA güvenliğini aktif etmeyi unutmayın.
 • Bir kripto para borsasına üye olduğunuzda sizden kimlik bilgilerinizi doğru bir şekilde yazmanızı ve bu bilgileri onaylamanızı isterler. Bunu yapmadan herhangi bir kripto parayı banka hesabınıza aktaramazsınız. Kimlik bilgilerinizin istenmesinin nedeni; kara para aklama gibi suçların gerçekleşmemesini sağlamak. Fakat bilmediğiniz, güvenmediğiniz kripto para borsalarıyla kimlik bilgilerinizi paylaşmanız tavsiye edilmez.
 • Kripto para al/sat yaparken dikkat edilmesi gereken konulardan bir diğeri ise kesinlikle komisyon oranları. Bu konuda Türkiye’deki kripto para borsaları arasında oldukça fark var. Komisyonları kim düşük tutuyorsa o iyi ya da komisyonları kim yüksek tutuyorsa o iyi diye bir şeyin olmadığını hatırlatmak isteriz.
 • Kripto para al/sat yaparken zararına satış yapmamaya dikkat edin.
 • Kripto paralar 7/24 alabileceğiniz ve 7/24 ödeme gerçekleştirebileceğiniz bir sisteme sahip. Yani cumartesi günü saat 15.00’de birisine ödemeniz gereken para varsa bunu çok çok kısa bir süre içerisinde gerçekleştirebiliyorsunuz.
 • Alış ve satış fiyatları nasıl belirlenir bunu öğrenmek için biraz teknik öğrenmeyi deneyin. Kripto paralarda birçok kişinin mottosu şu şekildedir: ”Alçaktan al, yüksekten sat.” Bu şekilde kazanç sağlayan milyonlarca insan olduğu biliniyor.
 • Kripto paraları farklı web sitelerinden analiz edebilirsiniz. Bu web sitelerinden kendinize bir liste oluşturabilirsiniz. Kripto para forumları, kripto para haber siteleri, kripto para tartışma grupları, kripto para toplulukları, kripto para borsaları ve kripto para grafikleri gibi ana başlıklar oluşturup bu başlıkları kendi isteğinize göre doldurabilirsiniz. Kesinlikle bu tür bir liste işinize yarayacaktır.

Kripto Para Nedir İlgili:

 • Kripto para nedir nasıl alınır? Sorusunun detayları için içeriklerimizi okumaya devam edin. Lorentlabs üzerinden içeriklerimize hızlıca erişebilirsiniz. İçeriklerimizin hiçbirisi yatırım amaçlı değil, bilgi amaçlıdır.

  Not: Kripto para kategorisinden içeriklerimizin hiçbirisi yatırım tavsiyesi değildir. Kişi, yaptığı yatırımlardan veya al/sat sürecinden kendisi sorumludur.

İlgili: İnternet Bağlantınızla İlgili Sorunları Gidermeniz İçin 5 İpucu!

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fight background comic versus vs speech bubbles doodle art vector illustration 171391477

Brave VS Chrome! Chrome ve Brave Karşılaştırması!

576344

Spoiler Vermedik: Bölüm 3: Netflix’in En İyileri! (30 Öneri)