in

Kripto Para Borsaları Hacklenirse Varlıklarınızı Koruyabilirsiniz! İşte O Önlemler!

kripto para nedir? kripto para nerede kullanılır - kripto para hakkında
kripto para nedir? kripto para nerede kullanılır - kripto para hakkında

Kripto para borsaları gün geçtikçe hem globalde hem de ülkemizde gün geçtikçe artıyor. Tabi ki incelemelerimize göre artan tek şey kripto para borsaları değil. Bu artışın yanında kripto para yatırımcıları, kripto paraya yatırılan para veya kripto para araştırmacıları da her geçen gün artıyor.

Fakat birçok insan henüz gerçek hayattaki mal varlığını (veya yatırımını) koruma konusunda oldukça fazla endişeliyken sanal dünyadaki bu duruma hala oldukça güvensiz olarak bakıyor. Haklılar mı? Kesinlikle haklılar çünkü sanal dünya asla düşünüldüğü gibi iyi bir yer ya da güvenli bir yer değil. Bu yüzden her gün bu dünya ile ilgili yeni şeyler öğrenmemiz ve uygulamamız gerekli. Peki öğrendiğimiz ve uyguladığımız yeni ‘şeyler’ bizi tam anlamıyla korur mu? Tabi ki buna cevap olarak evet demeyi isterdik fakat hayır korumaz. Çünkü biz her gün nasıl ki yeni şeyler öğreniyor ve kendimizi korumaya çalışıyorsak ne yazık ki siber dolandırıcılar ve siber korsanlar da her geçen gün yeni şeyleri ortaya çıkartıyor ve sürekli yeni saldırılarda bulunuyor.

Bu yüzden internette %100 güvenlik diye bir konunun olmadığını, güvenlik konusunun sadece bir aldatmacadan ibaret olduğunu hatırlatmak isteriz. Eğer siber korsan veya siber dolandırıcı bizlerin bir adım önüne geçerse bu durum bizi her zaman tehlikeye sokar.

”Sanal Dünyada %100 Güvenlik Diye Bir Şey Yoktur!”

Birçok kripto para borsası geçmişte siber saldırıya uğradı veya hacklendi. Fakat bu tür durumlardan ders çıkartanlar da oldu. Güvenlik konusuna ciddi ve çok büyük yatırımlar yaptılar. Hala da yapıyorlar. Fakat bir kripto para borsası ne kadar büyürse o kadar göz önünde olur. Bu da siber saldırıya her zaman açık olduğunu, birçok siber korsanın saldırı gerçekleştirebileceğini gösterir. Bu yüzden güvenlik konusunu sadece borsaya bırakmamak gerekiyor. Kısacası kişisel olarak da güvenlik önlemlerinizi almalısınız. Bunların arasındaki en önemli güvenlik önemli tabi ki doğru bir parola ve çok faktörlü kimlik doğrulama uygulaması kullanmak.

Kripto Para Borsaları | İlgili:

Peki borsalardan varlıklarımızı kaybetmemek veya hacklenirlerse en az zararla kurtulmak için ne yapmalıyız?

Kripto para borsalarından aldığımız token veya coinler bildiğiniz gibi bizim tarafımızdan saklanmıyor. Kripto para borsaları tarafından saklanıyor. Hiç kripto para borsalarının sözleşmelerine göz attınız mı? Mutlaka atın, detaylı okuyun. İşlem yapmayacağınız, yatırım olarak gördüğünüz kripto paralarınızı borsalarda tutmak yerine bilinen, kaliteli, güvenli olan bir donanım cüzdanına taşıyabilirsiniz.

Tek bir kripto para borsasında ve tek bir kripto parada işlem yapmak yerine daha farklı alternatifleri mutlaka deneyin.

Hacklenme veya siber saldırlardan doğması ihtimal çeşitli zararları karşılamak için bazı kripto para borsalarının fonları mevcut. Bu yüzden bu tür fonları olan kripto para borsalarındaki işlemler, diğerlerine göre biraz daha güvenli olabilir. En azından zararınızı karşılaması ihtimal.

Kişisel Olarak Ne Yapabilirsiniz?

Mutlaka kimse tarafından bilinmeyen ve hiçbir yerde kullanılmayan büyük – küçük harf, sayı ve noktalama işareti bulunan en az 21 haneli bir parola oluşturun. Bu parolayı güvende tutmak için farklı bir mail adresi kullanın. Mail adresinizi farklı bir platformda kullanmayıp mail için de güçlü bir parola kullanın. İki faktörlü kimlik doğrulama veya çok faktörlü kimlik doğrulama seçeneğini kullanın. Kayıt olduğunuz kripto para borsasından herhangi bir işlem yaptığınızda size mutlaka mail veya varsa SMS bildirimi gelsin. Anında durumu görmek veya müdahale etmek için oldukça önemli bir durum. Ayrıca 2FA güvenliği bir katman daha iyi hale getirir.

Not: Bu içerik asla yatırım tavsiyesi değildir. Kişiler, seçtiği kripto para borsası ve yatırımlarından kendileri sorumludur.

5/5 - (2 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kaspersky vpn - lorentlabs - vpn nedir - vpn ne işe yarar - vpn kurulumu - vpn hakkında

VPN Ne İşe Yarar? Bir VPN ile Neler Yapabilirsiniz Bunları Ele Aldık!

netflix dizi önerisi, türkiye'de olmayan netflix dizileri, abd netflix

Netflix Türkiye’de Olmayan Diziler: 17 Dizi Önerisi! Nasıl İzleyeceğinizi Anlattık!