in

Kripto Para Dolandırıcılığından Nasıl Kaçınılır?

kripto para dolandiriciligi

Kripto Para Dolandırıcılığından Nasıl Kaçınılır?

Bu içeriğimizde: Günümüzde yaygın olarak görülen bir dolandırıcılık türü olan kripto para dolandırıcılığından nasıl kaçınılacağına ve dikkat edilmesi gereken unsurlara yer verdik.

Kripto Para Dolandırıcılığından Nasıl Kaçınılır?

Yatırım dolandırıcılığı

Tanımadığınız kişiler, mükemmel bir yatırım fırsatı teklifi için sizinle iletişime geçtiğinde, bunu reddedin. Bu kişiler, size sunacakları yatırım yöneticiliği desteği sayesinde paranızı beşe ona katlayacağınızı ve zengin olacağınızı vadederler. Size yatırım yöneticiliği yapmaları için kripto paralarınızı kendilerine transfer etmenizi isterler. Ancak buna sakın kanmayın ve sohbeti hemen sonlandırın. Bununla birlikte, bu dolandırıcılar, ne kadar çok yatırım yaparsanız o kadar çok kazanacağınızı ve başka kişileri bu yatırım yöneticiliğine getirmeniz hâlinde daha da fazla kazanacağınızı belirtirler. Bunların hiçbirine inanmayın.

Hediye dolandırıcılığı

Dolandırıcılar, kripto para fenomenleri veya diğer ünlü isimlerin yerine geçerek kripto para yatırımcılarını tuzağa düşürmek isterler. Ünlü birinin yerine geçen bir kişi; Twitter, Telegram veya e-posta gibi çeşitli kanallardan size ulaşarak; yatırım tavsiyesi vereceğini ancak bunun için kendisine bir miktar para transferi yapmanız gerektiğini söylerse, buna kesinlikle güvenmeyin. Bununla birlikte dolandırıcılar, ünlü kişilerin profillerini taklit ederek; sahte hediye çekilişleri düzenler ve kazandığınız hediyeleri teslim almanız için bir miktar ödeme yapmanızı isterler. Bunlara kanmayın. Profillerin gerçek kişilere ait olup olmadığından emin olun ve bir hediyeyi teslim almak için kesinlik kripto para transferi yapmayın.

Dolandırıcılıktan kaçınmak için dikkat edilmesi gereken diğer unsurlar:

1) Araştırın

Yatırımcıların, bir kripto para projesine yatırım yapmadan önce atmaları gereken ilk adım; söz konusu proje hakkında bir araştırma yapmaktır. Yatırım yapılmak istenen varlığı geliştiren ekip ve projeyle ilgili detaylı bilgilere sahip olmadan yapılacak yatırımlar; hüsranla sonuçlanabilir. Bununla birlikte söz konusu kripto para varlığının nasıl satın alınabileceği, hangi borsaların daha güvenilir olduğunu ve kripto varlıkların nasıl korunması gerektiği gibi bilgilere de sahip olunması gerekir.

2) Kripto para cüzdanınızı güvende tutun

Kullanıcıların kripto varlıklarını tutacakları cüzdanları özenle seçmeleri gerekir. Şimdiye kadar pek çok yatırımcı, yeterli güvenlik önlemlerini almadıkları için kripto para cüzdanındaki varlıklarını kaybetmiştir. Böyle bir kayıpla karşılaşmak istemeyen yatırımcılar; kripto varlıklarını saklayacakları cüzdanları iyi seçmeli ve nasıl kullanılacağını iyi öğrenmelidir. Öte yandan bu cüzdanlarının şifrelerini ve anahtar kelimeleri kesinlikle başka kişilerle paylaşmamalılar.

3) Çok faktörlü kimlik doğrulamasını aktifleştirin

Siber saldırganlara karşı hesaplarını korumak isteyen yatırımcıların, çok faktörlü kimlik doğrulamasını kullanmaları; kripto para cüzdanlarının daha güvende olmasını sağlayacaktır.

4) URL’yi kontrol etmeyi unutmayın

Herhangi bir kripto para platformunu ziyaret eden kullanıcılar, ziyaret ettikleri web sitesinin URL’sini kontrol etmelidirler. Bazı saldırganlar, bilinen web sitelerinin URL’lerini kopyalar ve kullanıcıların sahte web sitelerine giriş yapmasını ister. Kullanıcılar, gezindikleri web sitelerinin güvenilir olup olmadığını öğrenmek için URL’nin yanında yer alan küçük kilit simgesine tıklayabilirler.

İlgili:

Sorumluluk Reddi: Bu içerik, yatırım kararlarının alınmasında asla temel alınmamalı. Yatırım işlemleri için bir tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Ancak ve ancak ilgili riski tam olarak anladığınızdan, dikkate aldığınızdan emin olun. Eğer ihtiyacınız varsa bağımsız finansal tavsiye almalısınız. Herhangi bir yatırımdan, kullanımdan veya zarardan/ kardan kullanıcılar tamamen kendileri sorumludur.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Windows 11 to Windows 10

Windows 11’den Windows 10’a Nasıl Geri Dönülür?

Cyber Security

Siber Güvenliği Eğlenceli Hâle Getiren Oyunlar!