in ,

En Yaygın Kripto Para Dolandırıcılıkları! Nasıl Kaçınırsınız?

bitcoin 3

En Yaygın Kripto Para Dolandırıcılıkları! Nasıl Kaçınırsınız?

Bu içeriğimizde: Sıklıkla karşılaşılan kripto para dolandırıcılıklarına ve bunlardan korunma yöntemlerine yer verdik. En yaygın kripto para dolandırıcılıkları konusuna değindiğimiz bu içeriğimizde gelin konuları başlık başlık kısaca inceleyelim.

hackerlar hangi bilgilerimizi çalıyor - siber güvenlik lorentlabs - lorentlabs - lorentlabs.com

En Yaygın Kripto Para Dolandırıcılıkları:

1) Sahte borsalar

Kripto para dolandırıcıları, popüler kripto para borsalarının kopyalarını oluşturarak yatırımcıların bu sahte platformlara yönelmesini isterler. Söz konusu bu sahte platformlar, mobil ve masaüstü uygulama ya da web sitesi şeklinde olabilir. Tasarım olarak orijinal platformlara çok benzerler. Bu şekilde kullanıcıları kandırıp giriş bilgilerini elde ederek kripto varlıklarını çalmayı hedeflerler. Bu dolandırıcılıktan kaçınmak için giriş yapacağınız web sitelerinin URL’lerini kontrol edin.

2) Sosyal medya ve hediye oltalaması

Dolandırıcılar, kripto para fenomenleri veya diğer ünlü isimlerin yerine geçerek kripto para yatırımcılarını tuzağa düşürmek isterler. Tanınan bir kişi, Twitter, Telegram veya e-posta gibi çeşitli kanallardan size mesaj göndererek yatırım tavsiyesi vereceğini ancak bunun için kendisine para transferi yapmanız gerektiğini söylerse, kesinlikle inanmayın. Bununla birlikte dolandırıcılar, ünlü kişilerin profillerini taklit ederek sahte hediye çekilişleri de düzenler ve kazandığınız hediyeleri teslim almak için bir miktar ödeme yapmanızı isterler. Bunlara kanmayın. Profillerin gerçek kişilere ait olup olmadığından emin olun ve bir hediyeyi teslim almak için kesinlik kripto para transferi yapmayın.

phishing

3) E-posta oltalaması

Dolandırıcıların yaygın olarak kullandığı yöntemlerden biri de e-posta oltalamasıdır. Hedef aldıkları kişilerin e-posta adresine bir link gönderirler ve bu bağlantıya tıklayan kullanıcıları sahte bir web sitesine yönlendirerek giriş bilgilerini çalmak isterler. Bununla birlikte saldırganlar, linklere zararlı yazılım gizleyebilirler. Böylece bu bağlantılara tıklayan kullanıcılar, bilgisayarlarına zararlı bir yazılım yüklemiş olurlar. Bu durumlarla karşı karşıya kalmamak için tanımadığınız kişilerden gelen linklere tıklamayın ve size gelen e-postaların orijinal hesaplardan gelip gelmediğine dikkat edin.

4) Fidye yazılımları

Dolandırıcılar, pek çok yöntemle cihazınıza bir fidye yazılımı bulaştırabilir. Fidye yazılımı, siber saldırganların; kullanıcıların cihazlarındaki verilere erişimi engellemek ve dosyalarını şifrelemek amacıyla kullandığı kötü niyetli bir yazılım türüdür. Bu saldırganlar, söz konusu verilerin şifresini kaldırmak için mağdurlardan fidye talep ederler. Ayrıca dolandırıcılar, genellikle Bitcoin gibi bir kripto para türüyle ödeme yapılmasını isterler. Ancak ödeme yapsanız dahi verileri geri verip vermeyecekleri kesin değildir. Bu saldırı türünden korunmak için cihazınıza fidye yazılımından korunma programı yükleyin.

Bu alt başlıklarla en yaygın kripto para olandırıcılıkları konusuna değindik, başlıkla ilgili diğer konulara arama sitemizin bölümünden ulaşabilirsiniz.

İlgili:

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

vpn

Neden VPN Kullanmalısınız? Neden VPN Kullanmalıyım?

photoshop alternatifleri - android için photoshop alternatifleri - photoshop yerine kullanılabilecek uygulamalar

Android için Photoshop Alternatifleri! En İyi 5 Alternatifi Derledik!