in

Siber Korsanlar Tarafından Hedeflendiğinizi Gösteren 5 Durum!

web img 05
web img 05

Siber korsanlar sizi her an tehlikeye sürükleyebilir. Kimlik hırsızlığı dediğimiz zaman aklınıza ne geliyor? Unutmayın genellikle kimlik hırsızlığını gerçekleştiren kişiler de siber korsanlardır.

Kimlik hırsızlığında, hasar gerçekleşene kadar hiçbir şeyin yanlış ya da farklı olduğunu fark etmezsiniz.

Hedef olup olmadığınız durumları bilmek size huzur verecektir. Kimlik hırsızının kişisel bilgilerinizi çalmaya ve gerçek hasara yol açmaya çalışmasının birçok yolu var. Dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk 5 kesinlikle şöyle:

Bankanızda Gariplik

Bilginiz olmadan bankanızda veya kredi kartı hesabınızda görünen masraflar uzun süredir sahtekarlığın bir uyarı işaretidir, ancak kimlik hırsızları bu masrafların fark edilmesini zorlaştırmak için ek adımlar atabilir.

Hesap etkinliğinizi düzenli olarak izlemek harika bir uygulama, ancak zamanla sıkıcı olabilir. Telefonunuzda bankacılık uygulamanızı, kartınızda her yeni bir ödeme göründüğünde size bildirecek şekilde yapılandırmayı düşünün. Bu şekilde, hayatınıza devam edip satın alma işlemi yaparken, kartınızda görünen ücretlerin, geçmişinizde gezinmek için gününüzü ayırmanıza gerek kalmadan sizin tarafınızdan yapılan satın alma işlemlerinden emin olabilirsiniz.

2FA ve Giriş Uyarıları

İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA), hesaplara güvenli bir şekilde oturum açmanın bir yolu. Hesaba bağlı olarak, hizmet 2FA’yı destekliyorsa, kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmeniz yeterli değil. Hesaba girmek için telefonunuza gönderilen şifreyi girmeniz gerekir.

Sizin tarafınızdan yapılmayan bir hesabınıza erişme girişiminden haberdar edildiyseniz, 2FA hesabınıza erişimi yasaklasa bile şifrelerinizi değiştirmeniz önemlidir. Bununla birlikte, konum verilerinin genellikle genel olduğunu unutmayın, bu nedenle yakındaki bir yerden hesabınıza giriş yapma girişiminde bulunmanız endişe kaynağı olmayabilir.

Kredi raporunuzdaki değişiklikler

Kredi kartı hesaplarınızın aksine, kredi raporunuz düzenli olarak güncellenmeyecektir. Kredi raporunuzdaki her türlü değişiklik veya açıklanamayan kredi sorguları ile ilgili bildirimler, birisinin kimliğinizi çalmaya çalıştığını gösteren uyarı işaretleri olabilir.

İhtiyaçlarınıza ve finansal durumunuza bağlı olarak, kredinizi dondurmak, hırsızların kredinize erişmemesini veya adınızdaki hesapları açmamasını sağlamak için iyi bir yol olabilir. Kredi donmaları istenildiği zaman etkinleştirilebilir ve devre dışı bırakılabilir, böylece raporlarınızı normalde dondurmayı ve karar verdiğinizde değişiklik yapma zamanı geldiğinde bunları çözmeyi seçebilirsiniz.

Ani Faturalandırma Değişiklikleri

Uzun süredir ödenen masraflar için faturalar gelmeyi durdurursa veya alışık olmadığınız bir şekilde veya sıklıkta gelmeye başlarsa, bu bir kimlik hırsızının kimliğinizi çalmaya çalıştığı bir uyarı işareti olabilir. Siber korsanlar, farklı isimler altında ödediğiniz hizmetler için postaları yeniden yönlendirmeye veya hesap açmaya çalışabilir ve sizi kandırmak için adresinize gönderebilir.

Yapabileceğiniz her türlü ifadeyi çevrimiçi faturalandırmaya geçirmek yalnızca kağıt israfını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda tüm faturalarınız çevrimiçi olarak işlendiğinde garip bir posta parçasını tespit etmek çok daha kolaydır. Ayrıca, birçok şirket, ödemeleri posta yerine çevrimiçi işlemeyi tercih etmek için indirimler sunar.

Kredi Kartı, Sigorta Talebi veya Kredi Reddi

Kredi puanınızı gerçek zamanlı olarak takip edemeyebilirsiniz, ancak iyi bir krediniz olduğunda yeni bir kredi kartı için reddedilirseniz, bu bir sahtekarlık işareti olabilir. Kredi raporunuzu temel alan herhangi bir ret, bir hırsızın sizin adınıza bir hesap açtığı ve kredinizi mahvettiği anlamına gelebilir.

Önemli not: Kredinizi dondurmayı seçerseniz, bir kredi hesabına başvurmak istediğinizde dondurmayı unutmamalısınız.

Bunlar herkesin alması gereken mantıklı önlemler. Ancak kimlik hırsızlığına karşı kapsamlı bir koruma sağlamaz ve önemsiz postaların azaltılmasına yardımcı olmazlar.

Ana sayfamıza buradan ulaşabilir ve hızlıca farklı bir içeriğimizi okuyabilirsiniz.

İçeriği Oyla
facebook bizi izliyor - büyük teknoloji şirketlerinin gizliliği - facebook gizliliği - microsoft gizliliği - lorentlabs

Teknoloji Şirketlerinin Topladığı Verileri Nasıl Göreceğinize Değindik!

photoshop nedir - photoshop ile ilgili 5 bilgi - photoshop fligran silme

Photoshop Programı ile İlgili 5 Özel Bilgi!