in

İnternetteki Kimlik Hırsızlığı: Hacklenmeyin, İşte Tavsiyelerimiz!

Common Web Application Vulnerabilities
Common Web Application Vulnerabilities

İnternetteki kimlik hırsızlığı ile reeldeki kimlik hırsızlığının hiçbir farkı yok. Fakat internetteki bu tatsız olay bir modern suç olarak görülüyor. Kimlik hırsızlığıyla karşılaştığınızda; siber hırsız kimlik bilgilerinizi çalmakla kalmaz. Aynı zamanda cüzdanınızı boşaltabilir ya da sizin adınıza farklı siber suçlar işleyebilir. Ürkütücü bir şey bu.

Bu tür hırsızlıklar pek çok şekilde olabilir, ancak en yaygın olanı kredi kartı dolandırıcılığını içerir. Bu, kartınızdaki bilgileri çalarak veya üzerinde adınız olan yeni bir kart alınarak yapılır.

Zararınız, maddi zarardan daha fazlası olabilir. Hırsız sizin adınıza herhangi bir suç faaliyetinde bulunduysa, kolluk kuvvetlerinin neyin ne olduğunu belirlemesi zor ya da oldukça zaman gerektiren şeyler. Bu yüzden ilk etapta bu tür problemlerden uzak durmak için belli adımlar atmanız gerekiyor.

Suçlular her gün yeni numaralar icat ederken, nasıl güvende kalacağını bilmek zor. Çevrimiçi kimlik hırsızlığını önlemek için birkaç ipucu derledik ve umarım bu size biraz rahatlık sağlar. Ancak buradaki zemin sürekli değişiyor, bu yüzden kendinizi güvende tutmanın yeni yollarını kesinlikle düşünmelisiniz.

Hesap Önceliğiniz Olsun!

Birçok kişi neredeyse her bilgisini tek bir yerde depolar ya da tek bir ana hesaba bağlı tutar. İşte bu oldukça ürkütücü şeyleri yaşamanıza neden olabilir. Eğer bir e-postanızı ana e-posta olarak kullanıyor ve neredeyse bütün hesaplarınızı bu e-postaya bağlıyorsanız size geçmiş olsun dememiz gerekebilir. Facebook, Instagram, Twitter vb. kullanıyor olabilirsiniz. Bu her platform için farklı bi parola ve bu her platform için farklı bir e-posta kullanmanız gerekli. Tabi ki bu e-postaları kullanırken her birisi için de farklı bir kurtarma e-postası ayarlamanız oldukça mantıklı bir karar olacaktır. Çünkü tek bir e-posta adresinizin çalınması her şeyinizi kaybetmenize neden olabilir. Dijital varlıklarınızı da korumak için en üst düzeyde korumanız gereken ilk şey e-posta hesaplarınız.

Dijital Varlıklara Örnek İçin Aşağıdaki İçeriklerimizi Okumanızı Tavsiye Ederiz.

Kullandığınız e-posta hesaplarınızın güvenliğini bir tık daha arttırmak için 2FA (2 faktörlü kimlik doğrulama) özelliğini aktif etmeyi unutmayın. Bu, siber korsan ve siber hırsızlar için önleyici bir özellik. Buraya tıklayarak 2FA hakkında web sitemiz içerisinden hızlı bir bilgi almanız da mümkün.

top 10 vulnerabilities social
Görsel: Calyptix

Bilgilerinizi Koruyun!

Kişisel bilgileriniz şüphesiz ki siber korsanlar için bir nimet. Onlar için bu bilgiler kesinlikle son derece önemli. Bu yüzden kişisel bilgilerinizi korumanızı sağlayacak en önemli olay phishing saldırılarına dikkat etmeniz. Kişisel bilgilerin veya banka bilgilerinin çalınmasında çok önemli bir rol oynayan phishing saldırıları pandemi sürecinde de oldukça arttı.

Sosyal medya platformları dışında birçok küçük site, kişiler hakkında bilgi toplamaya çalışır. Bu bilgileri ise siz kendi isteğinizle bilerek ya da bilmeyerek verirsiniz. Örneğin son zamanlarda Twitter‘da gördüğümüz ‘en çok etkileşimde olduğun hesapları görme’ olayı tamamen kişisel verileri toplamak için oluşturulan bir sistem. Zaten bu, web sitelerinde de açıkça yazıyor. Peki neden verilerinizin toplanmasına hala izin veriyorsunuz? Bu şekilde toplanan veriler birçok şirkete ilginç fiyatlarla satılıyor. Ürkütücü yanı ise bu verilerle birçok şey yapılabileceği gerçeği..

Örneğin Skype kullanmak için birçok kişi ısrar ediyor. Peki Skype neden gibi bir platform sizce neden kişilerin doğum tarihini bütün kullanıcılarına açıyor? Skype hakkında bir yazı dizini hazırlamak sanırım şart.. Kullandığınız platformlar sizlerden ne tür bilgiler istiyor ve bu bilgileri toplayıp nasıl işliyor bunları öğrenmek gerekli. Bunun için de web sitelerinden küçük bir araştırma yapabilirsiniz.

Siber suçluların kişisel verilerinizi bulmak için ilk baktığı yerin sosyal medya profilleriniz olduğunu biliyor musunuz? Belki de aradıkları şey kedinizin ya da köpeğinizin ismidir ya da cinsi. Bu konu üzerine düşünmek gerekli. Sanırım her şeyi paylaşmak doğru bir tercih değil.

Akıllı telefon uygulamaları indirirken hangi bilgilerinizi isteyip istemediğini araştırın. Her bilgiyi isteyen bir uygulamayı kullanmak doğru değil. Peki bugüne kadar hangi bilgileri kendi elinle uygulamalara verdin?

İnternetteki kimlik hırsızlığı ile ilgili tavsiyeler bireysel olarak arttırılabilir ve üzerine düşünülebilir. İlk olarak aklıma gelenleri sizlerle paylaşmak, sizlere faydalı olmak istedim. Aklınızdaki bilgileri yorum olarak atabilir sizler de farklı insanlara yardımcı olabilirsiniz.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

image

Sosyal Medya Hepimizin Canını Sıkabilir! Risklerle Sosyal Medya!

phishing

Kimlik Avı Dolandırıcılığından Nasıl Kaçınılır?