in

Kimlik Hırsızlığı: Kimliğinizi Nasıl Koruyabilirsiniz? Basit Birkaç İpucu!

kimlik hırsızlığı - çevrimiçi hırsızlık - siber güvenlik - siber dolandırıcılık - lorentlabs - güvenli internet
kimlik hırsızlığı - çevrimiçi hırsızlık - siber güvenlik - siber dolandırıcılık - lorentlabs - güvenli internet

Kimlik Hırsızlığı: Kimliğinizi Nasıl Koruyabilirsiniz? Basit Birkaç İpucu!

Kimlik hırsızlığı; birisinin sizin adınıza kredi kartı hesabı açmasından, fotoğraflarınızı kullanarak sosyal medya hesapları oluşturmaya ve kredi geçmişinize göre kredi almaya kadar gidebilir. Detaylı olarak düşündüğümüzde aslında oldukça önemli ve ürkütücü bir konu.

Javelin Strategy & Research’e göre, bu dolandırıcılık türü en iyi haliyle sakıncalı ve en kötü haliyle de aşırı zararlı. 2018’de yaklaşık 14,4 milyon kişi, 1,7 milyar dolarlık bir zararla kimlik dolandırıcılığının kurbanı oldu!

Kimlik Hırsızlığı | Kimliğinizin Çalındığını Nasıl Anlarsınız?

 • Satın almadığınız şeylerle ilgili veya kullanmadığınız eşyalardan dolayı herhangi bir fatura ile karşılaşırsanız tabi ki bu kimliğinizin çalındığının bir belirtisi. Bunu sanırım herkes anlar.
 • Almanız gereken posta veya faturalar size ulaşmıyorsa bu da bir başka belirti olabilir.
 • Borç tahsildarlarından bilinmeyen hesaplar için çağrılar geliyorsa sorun olma ihtimali var. Bunu gözardı etmeyin.
 • Kredi kartı ekstrelerinizde banka hesaplarınızdan para çekme işlemleri veya ilginç ödemeler görüyorsanız bu hem kimliğinizin hem de kredi kartı bilgilerinizin çalındığının bir belirtisi olabilir. 
 • Beklenmedik bir şekilde kredi için reddedilirseniz sorun olma ihtimali yüksek. Bu yüzden neden reddedildiğinizi bankanıza mutlaka sorun.
Ucuz, 5 kişinin kullanabileceği, farklı ülkelerin Netflix içeriklerine erişebileceğiniz VPN için üstteki görsele tıklayarak inceleme yapabilir veya satın alabilirsiniz.
Ucuz, 5 kişinin kullanabileceği, farklı ülkelerin Netflix içeriklerine erişebileceğiniz VPN için üstteki görsele tıklayarak inceleme yapabilir veya satın alabilirsiniz.

Peki kimliğinizi korumak için temel ipuçları nelerdir?

Kişisel Bilgilerinizi Gizli Tutun:

Verilerinizi korumanın en basit yolu, verilerinizi kendinize saklamak. Herhangi birisiyle yaptığınız bir paylaşım sorun yaratabilir. Bir sosyal platforma kaydolmanız veya çevrimiçi bir hesap oluşturmanız belki kişisel olarak önemli değildir. Fakat kişisel bilgilerinizi – örneğin, telefon numarası, adres veya doğum tarihi gibi bilgileri asla paylaşmamaya özen gösterin. 

Dunya-Kupasi-Etkinlik_950x270

Telefon numaraları siber dolandırıcıların sizleri dolandırması için açmak isteyeceği ilk kapıdır. Bu kapı açılırsa dolandırılma ihtimaliniz artar. Bu yüzden cep telefonu numaralarınızı mümkün olmadıkça paylaşmayın.

Ayrıca sosyal medyadaki fazla yapılan (özellikle kişisel bilgilerin paylaşımı) bilgi paylaşımlarını da durdurmanız gerekiyor. Muhtemelen adresinizi Instagram’da yayınlamıyorsunuzdur, ancak doğum tarihiniz, büyükanne ve büyükbabanızın isimleri ve çocuklarınızın fotoğrafları gibi görünüşte zararsız olan diğer bilgiler, kişisel hesaplara erişmek veya sahte profiller oluşturmak için kullanılabilir. Tabi bunun yanında erişim izni verdiğiniz konumlar da oldukça can sıkıcı şeyler olmasına neden olabilir.

Son olarak; bilmediğiniz numaralardan arayarak bilgilerinizi isteyen ve mail – whatsapp ya da sms ile bilgilerinizi isteyen kişileri direkt olarak siber suçlara bildirmeniz gerekiyor. Çünkü hiçbir kurumsal şirket veya kamu kuruluşu sizden kişisel verilerinizi sms veya whatsapp yoluyla istemez.

Kimlik Hırsızlığı | En iyi Parola Uygulamalarını Kullanın.

Güçlü ve benzersiz parolalar, çevrimiçi hesaplarınızın ve içerdikleri kişisel verilerin güvenliğini sağlamaya yardımcı olabilir. Zayıf veya tekrarlanan parolalar bilgisayar korsanlarının oturum açma bilgilerinizi kırmasını kolaylaştırdığından, kimlik hırsızlığına karşı ilk savunma hattıdırlar. 

Güvenli parolalar oluşturmak ve depolamak için birden çok kılavuzumuz var. Bu bilgilere web sitemizin farklı başlıklarından erişmeniz mümkün. Uzun, karmaşık parolalar kullanmak ve her farklı bir platform için değişken bir parola kullandığınızdan emin olmak oldukça önemli bir konu. 

İki faktörlü kimlik doğrulamanın (2FA), oturum açma bilgilerinize başka bir güvenlik katmanı eklediğini unutmayın. Bir kimlik hırsızı parolanızı tahmin etmeyi başarsa bile, hesabınıza girmek için ikinci bir kimlik doğrulama yöntemine ihtiyacı olacak. Bu bilgiye de erişemediği için verileriniz ve bilgileriniz her zaman güvende kalacaktır. Fakat unutmayın herhangi bir 2FA uygulaması kullanırsanız yedek kodunuzu kaydetmeyi sakın unutmayın. Eğer yedek kodunuz olmazsa profilinize tekrardan erişme konusunda zorluklar yaşayabilirsiniz. 2FA nedir, ne işe yarar ve nasıl kurulu gibi detaylar yine web sitemizde bulunan içerikler.

Kimlik Hırsızlığı Konusuna Dair Kısa Notlar:

 • HTTP protokolü olan web sitelerine kimlik ve finansal bilgilerinizi asla girmeyin.
 • Phishing saldırılarına dikkat edin.
 • Antivirüs ve VPN kullanın. (VPN önerimiz: https://kas.pr/k6a8)
 • Cihazlarınızı fiziksel olarak koruyun. Cihazım nerede uygulamalarını kullanın.
 • Banka ekstrelerinizi kontrol edin.
 • Her indirdiğini uygulamanın hangi bilgilere erişim istediğini kontrol edin.
 • Güvenmediğiniz ya da bilmediğiniz kaynaklardan herhangi bir uygulama indirmeyin.
 • Cihazlarınıza jailbreak ve Root gibi müdahalelerde bulunmayın.
 • Her platform için farklı bir mail ve farklı bir parola kullanın.
İçeriği Oyla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

siber güvenlik - parola güvenliği - parola güvenliğimi nasıl sağlarım - güçlü parola nasıl oluşturulur

Siber Güvenlik Parola Güvenliği İçin 5 Temel İpucu

alt yazı sorunu - netflix alt yazı sorunu - netflix yurtdışı - abd netflix izleme - vpn ile netflix izleme

Alt Yazı Sorunu Olmadan Yurtdışındaki Netflix İçeriklerine Nasıl Erişirsiniz?