in

Geçici Kayıp Nedir? Kripto Paralarda Neden Oluşur?

bitcoin - kripto para - bitcoinlerinizi nasıl güvende tutarsınız - bitcoin güvenliği - kripto para güvenilir mi
bitcoin - kripto para - bitcoinlerinizi nasıl güvende tutarsınız - bitcoin güvenliği - kripto para güvenilir mi

Bu içeriğimizde: Geçici kayıp nedir? Kripto paralarda geçici kayıplar neden oluşur? Sorularının cevaplarına ve bu konuyla ilgili diğer detaylara ulaşabilirsiniz.

Geçici kayıp nedir?

Impermanent loss (Geçici Kayıp), kullanıcıların merkeziyetsiz borsalarda bulunan likidite havuzlarına yatırdıkları kripto varlıklarının; piyasadaki fiyat hareketlerinden etkilenmesi sonucu ortaya çıkan kaybı ifade eder.

Kripto paralarda geçici kayıplar neden oluşur?

Kullanıcılar, bir likidite havuzuna varlıklarını yatırdıkları andan itibaren; yatırdıkları bu kripto para birimleri zamanla yükseliş veya düşüş yönlü hareketler kaydeder. Söz konusu bu fiyat değişikliği, likidite sağlayıcı kullanıcılar için çoğu zaman geçici kayıplara neden olur. Bunun bir nedeni de likidite havuzlarındaki varlıklar ile spot piyasadaki varlıkların fiyatını belirleyen etmenlerin farklı olması. Normal piyasada hold yapsa daha fazla kâr elde edebilecek olan kullanıcı, volatiliteden ötürü likidite havuzunda geçici kayıplar yaşar. Ancak bu fiyat farkından etkilenmemek isteyen kullanıcılar, likidite havuzundaki tokenlerini çekmeden bir süre daha bekleyebilirler. Bununla birlikte, kullanıcılar, havuzlara likidite sağladıkları için ek kazanç sağlarlar. Havuzlarda gerçekleşen her işlem başına, likidite sağlayıcıları belirli bir miktarda ödül kazanırlar.

Geçici kayıplar kalıcı kayıplara dönüşebilir mi?

Kullanıcılar, Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) sisteminin olduğu platformlardaki likidite havuzlarına yatırım yaparak kâr elde etmek isterler. Ancak AMM’lerde, token fiyatları havuzdaki varlıkların oranlarına göre değişmektedir. Ayrıca yatırılan token oranlarının değeri birbirine eşit olmak zorundadır. Dolayısıyla arbitraj yapanlar da spot piyasadaki fiyat değişikliklerinden yararlanmak ister ve likidite havuzunda işlem gerçekleştirirler. Spot piyasada yönü fark etmeksizin meydana gelen fiyat değişimleri, likidite havuzuna yatırım yapan kullanıcıları etkileyebilmektedir. Fiyat değişimleri artıkça geçici kayıplar da artmaktadır. Dolayısıyla bu değişimlerden çok etkilenmek istemeyen kullanıcıların, volatilitenin en az görüldüğü sabitcoinler ile likidite sağlamaları geçici kayıpları azaltmaktadır. Bununla birlikte, kullanıcılar zarardayken likidite havuzundaki varlıklarını çekerlerse, geçici kayıpları kalıcı kayıplara dönüşür.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5/5 - (7 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

theta network

THETA Coin Nedir? Theta Projesi ve Geleceği!

hackerlardan korunabilir miyiz - siber güvenlik - lorentlabs - siber korsanlardan korunma yöntemleri - hackerlardan kurtulma yolları

DAG Teknolojisi Nedir? Kripto Paralarda DAG Kullanımı!