in ,

Otomatik Piyasa Yapıcı Nedir?

Otomatik Piyasa Yapici 1 1

Bu içeriğimizde: Otomatik Piyasa Yapıcı Nedir? Automated Market Maker (AMM) özellikleri nelerdir? Sorularının cevaplarına ve detaylara ulaşabilirsiniz.

Otomatik Piyasa Yapıcı nedir?

Otomatik Piyasa Yapıcı (Automated Market Maker, AMM), merkeziyetsiz borsalarda kullanılan ve otomatik alım-satım işlemlerine dayanan sisteme verilen isimdir.

Automated Market Maker özellikleri nelerdir?

  • AMM, geleneksel bir şekilde alıcıları ve satıcıları buluşturan borsalar yerine; alım-satımların otomatik bir şekilde gerçekleştiği sistemdir.
  • Kullanıcılar, bu sistem sayesinde piyasa yapıcılara, kişi ve kurumlara ihtiyaç duymazlar. Böylece bazı zamanlarda karşılaşılan birtakım manipülasyonlara maruz kalmazlar.
  • Automated Market Maker sisteminde, kripto paraların fiyatları bazı matematiksel formüllere göre fiyatlandırılır.
  • Otomatik Piyasa Yapıcı sisteminde kullanıcılar, emir defterlerine gereksinim duymazlar. Bunun yerine akıllı kontratlar aracılığıyla işlemlerini gerçekleştirirler. Ancak bunu likidite havuzu üzerinden yaparlar.
  • Sistemdeki havuza likidite sağlayan kullanıcılar, likidite sağlama ücreti alırlar. Böylece pasif gelir etme imkânına sahip olurlar.
  • AMM sistemi sayesinde merkeziyetsiz borsaların likidite havuzu sorunları da çözülmektedir.
  • AMM sistemini kullanan bazı merkeziyetsiz borsalar şunlardır: Uniswap, Curve ve Balancer.

Otomatik Piyasa Yapıcı nasıl çalışmaktadır?

Geleneksel piyasa sisteminde kullanıcılar, alım-satım işlemleri Eşler Arası (P2P) yani cüzdandan cüzdana yöntemine dayalı olarak gerçekleştirir. Ancak Otomatik Piyasa Yapıcı sisteminde işlemler, kullanıcılar ve kontratlar aracılığıyla gerçekleşen P2C yöntemine göre gerçekleşir. Ayrıca kripto para birimlerinin fiyatı, bazı matematik formüllerine göre belirlenir. Örnek verecek olursak: Uniswap platformunda bu formül x * y = k biçimindedir. Bu formüldeki x, likidite havuzunda yer alan bir token miktarını belirtir iken; y ise diğer token miktarını belirtir ve k da sabit sayıdır. 2019 yılından itibaren AMM sistemiyle çalışan Uniswap borsasındaki likidite havuzuna, isteyen bütün kullanıcılar likidite sağlama imkânına sahiplerdir. Bununla birlikte, Ethereum tabanlı olan Uniswap platformunda, AMM sistemiyle gerçekleşen işlemler oldukça kolaydır.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para birimleri ve kripto para borsalarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5/5 - (3 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

monero coin nedir? - xmr coin nedir - xmr nedir - XMR güvenilir mi - Monero güvenilir mi - kripto para - coin

Monero Nedir? Monero Hakkında Sorulan Soruları Cevapladık!

LRC

LRC Coin Nedir? Loopring Projesinin Avantajları Nelerdir?