in

Mainnet Nedir? Kripto Paralarda Mainnet Neden Önemlidir?

Mainnet

Bu içeriğimizde Mainnet nedir? Kripto paralarda Mainnet neden önemlidir? Sorularının cevaplarına ve konuyla ilgili detaylara ulaşabilirsiniz. Eğer siz de mainnet nedir? Sorusunu soruyorsanız işte bu içeriğimiz tam da size göre!

Mainnet Nedir?

Mainnet, daha evvel başka bir blokzinciri ağında işlev gören kripto para projesinin kendi ağını oluşturmasına verilen isimdir. Örnek verecek olursak: Daha önce ERC-20 protokolünde çalışan bir kripto para projesi, Mainnet ile artık kendi ana ağına geçiş yapar. Dolayısıyla Ethereum blokzincirinden bağımsız olarak kendi blokzincirinde işlem görmeye başlar.

  • XLM, XTZ, THETA, EOS gibi kripto para birimleri kendi ağında çalışan projelere örnektir.
  • Kripto para birimi geliştiricilerin, projeleri öncelikle ERC-20 standardı gibi farklı ağlar üzerinde yayınlamalarının çeşitli nedenleri vardır. Bunlardan en önemlisi de projenin gelişimi için fon biriktirme amacıdır.

Testnet nedir?

Geliştiriciler, yeni kripto para birimi projelerini genellikle Ethereum ağına bağlı ERC-20 standardı üzerinde yayınlar. Ancak ekip, bu projeyle ne vadediyorsa onları gerçekleştirmek için bir süre boyunca çalışmaya devam eder. Süreç sonunda proje ekibi Mainnet’e hazırlık için bir Testnet yapar. Bu aşamada projenin yeterliliği test edilir. Hatalar varsa düzeltilir ve olası sorunların önüne geçilir. Bu sayede ana ağa geçiş daha sağlıklı olur ve ana ağda çıkabilecek problemler engellenmiş olur. Bu aşamadan sonra proje artık hazırsa ve hedeflerini gerçekleştirmiş ise kendi blokzincirine geçer.

Kripto paralarda Mainnet neden önemlidir?

  • Bu geçişle birlikte, söz konusu proje ERC-20 standardı tokeni iken artık kendi ağında olan bir coin hâline gelir.
  • Ana ağına geçmiş projeler, başka ağlardan bağımsız olarak kendi kurallarını belirleyebilirler.
  • Kendi blokzincirine sahip kripto para birimlerinin işlevsellikleri artık sınırlı değildir.
  • ERC-20 standardı üzerinde yer alırken, akıllı sözleşme ve transfer gibi işlem ücretlerini Ethereum ağı belirler. Ancak Mainnet ile kendi ağına geçen projeler bu ücretleri kendileri belirledikleri gibi hız konusunda da iyileştirmeler yapabilirler.
  • Mainnet ile kendi blokzincirine geçen projeler, yatırımcıların daha çok dikkatini çeker. Mainnet, kripto para birimi projesinin prestijini artırır.
  • Mainnet’e geçen kripto para birimleri kullanıcı kitlesini artırırsa; işlem görmediği büyük borsalarda listelenmeye başlayabilir. Bu durum da genelde olduğu gibi kripto para biriminin yükselişine destek olur.
  • Kullanıcılar, Testnet ve Mainnet’i yaklaşan kripto para birimlerinin duyurularını coinmarketcap.com/tr/ buradan takip edebilirler.

Ethereum ağında kalan tokenler ile ana ağdaki coinlerin takası:

Mainnet sonucunda projenin ethereum ağındaki mevcut ERC-20 tokenleri ile ana ağındaki coinlerin takası gerçekleşir. Bu takas işleminin nedeni: Kendi blokzincirine geçen kripto para birimi ile ERC-20 standardında kalan tokenlerinin uyumlu olmaması. Bu takas sayesinde ana ağına geçen kripto para birimi aktif bir şekilde çalışmasını sürdürmeye başlar.

Mainnet Nedir? Sorusu ile igili:

Sorumluluk Reddi: Bu içerik, yatırım kararlarının alınmasında temel alınmamalı ve yatırım işlemleri için bir tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. İlgili riski tam olarak anladığınızdan ve deneyim seviyenizi, yatırım hedeflerinizi dikkate aldığınızdan emin olmalı ve eğer gerekirse bağımsız finansal tavsiye almalısınız. Herhangi bir yatırımdan, kullanımdan veya zarardan/ kardan kullanıcılar tamamen kendileri sorumludur.

5/5 - (3 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1502250 28cad32c977c7fcc66fd3419c7827516 640x640

Siber Güvenlik Terimleri Nelerdir? Terimler Sözlüğü!

deepfake - deepfake nedir - deepfake hakkında - deepfake nasıl kullanılır - deepfake uygulamaları

Sahte Sesler: Hackerlar Sesinizi Nasıl Çalıyor? Ne Yapmalıyız?