in

ERC-20 Nedir? ERC20 Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler!

erc-20 nedir
erc-20 nedir

ERC-20 Nedir? ERC20 Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler!

Bu içeriğimizde ERC-20 hakkında merak edilenlere cevap verdik. ERC-20 nedir? Avantajları nelerdir? ERC-20 wallet ne demek? ERC-20 cüzdan adresi nedir? Bu soruların ve daha fazlasının yanıtlarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

ERC-20 nedir?

ERC-20, altcoin piyasasının gözdesi olan Ethereum (ETH) tarafından piyasaya çıkarılan token protokolüdür. Ethereum ağındaki tokenler, işlevselliklerini bu protokol standartlarıyla birlikte kazanırlar.

ERC-20 nasıl kullanılır?

Ethereum ağını kullanan ve yeni bir kripto para çıkarmak isteyen geliştiriciler, bu token protokolünde yer alan kurallara uymak zorundadırlar. Bu kurallardan bazıları şunlardır: Ethereum tokenlerin aktarımının nasıl yapılabileceği, yapılan işlemlerin onaylanma şartları, tokenlara kullanıcıların nasıl ulaşım sağlayabileceği ve bunlarla beraber diğer kurallar. ERC-20, token standardında yer alan kurallara uyulması dahilinde birçok konuda kolaylık sağlıyor. Ayrıca merkeziyetsiz uygulamalar, akıllı sözleşmeler gibi çeşitli birçok alanda geliştiricilere fırsatlar tanıyor.

ERC-20 hedefi nedir? Gelecekte nasıl olur?

ERC-20, oldukça hızlı, güvenli ve kullanımı basit bir ekosistem sunabilmek için çalışır. Tokenler, farklı ekosistemlere dahil olduğunda; o sistemlerde var olan düzenin yeni baştan düzenlenmesi gerekir. Özetlemek gerekirse, yeni baştan yapılandırma; hız ve kullanım kolaylığı açısından son derece dezavantajlıdır. Fakat ERC-20, bütün bu zorlukların tek seferde aşılması için kendi kurallarını baştan belirlemiştir. Tokenlerin uyum süreci, bu tek tip teknoloji sistemi sonucunda son derece kolay bir hâle gelir.

ERC-20 protokol standardını, 2015 yılında Vitalik Buterin ile Fabian Vogelsteller oluşturdu. Söz konusu standart bugüne kadar sunduğu hizmetler nedeniyle oldukça önemli bir değere sahip oldu. Kripto para piyasasında altcoinlerin liderinin Ethereum olduğunu biliyoruz fakat Ethereum’u bu liderliğe taşıyan en önemli desteklerden biri bu ERC-20 protokolüdür. Yalnızca ethereum ağında çalışan bu standartla birlikte; ethereum ekosistemi genişlemeyi ve önemli projelere imzasını bırakmayı başarmıştır. Bununla birlikte ERC-20 token standardının, gelecekte bu değerini koruması ve gittikçe genişleyen bir sisteme sahip olmak için güncelliğini sürdürmesi bekleniyor.

Ethereum Request for Comments-20 avantajları nelerdir?

Ethereum Request for Comments-20, aşağıda yer alan avantajlara sahiptir ve bunların sürdürülmesini amaçlar:

  • Bütün işlemlerin hızlı gerçekleştirilmesini sağlamak
  • Token uygulamalarının kolay anlaşılmasını sağlamak
  • Akıllı kontratlardaki bağlantıların kesintisiz sürmesini sağlamak
  • Ekosistemdeki tokenların likidasyonunu arttırmak

ERC-20 cüzdanı nedir?

ERC-20 cüzdanı, Ethereum ağındaki tokenları destekleyen cüzdana verilen isimdir. Kripto para kullanıcılarının ERC-20 cüzdan adresleri, bir bakıma kişisel hesap numaralarıdır. Bununla birlikte kullanıcılar, ödeme yapabilir veya ödeme alabilirler. ERC-20 tokenlarının transfer ücretleri, transfer edilen tokenlara göre çeşitlilik gösterdiğinden dolayı sonuç olarak sabit bir ücrete sahip değillerdir. Ancak bu ücretlerin değişkenliğini anlık olarak takip etme imkânı mevcut.

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

erc 20

ERC-721 Nedir? ERC-20 ile Farkları Nelerdir?

sosyal mühendislik nedir - sosyal mühendislik - siber güvenlik ipuçları - phishing - vishing - siber saldırı

Sosyal Mühendislik Nedir? Saldırı Örnekleri ve Önlem İpuçları!