in

İlk Coin Arzı Nedir? Bilinmesi Gereken Her Şey!

Bitcoin fork

İlk Coin Arzı Nedir? Bilinmesi Gereken Her Şey!

Bu içeriğimizde: İlk Coin Arzı nedir? ICO süreci nasıl işliyor? sorularının cevaplarına ve ICO’lar hakkında bilinmesi gereken her şeye yer verdik.

İlk Coin Arzı nedir?

lk Coin Arzı, İlk Para Teklifi olarak da biliniyor. Hatta bir diğer adı da Initial Coin Offering’dir. Startuplar’ın proje için fon toplama amacıyla düzenlediği bir etkinliktir.

Ethereum öncü oldu

2014 yılında Ethereum projesinin İlk Coin Arzı gerçekleştirilmişti. Bu ICO etkinliği beklenilenin çok üstünde bir ilgi görüp oldukça iyi bir başarı elde etti. Bu başarının ardından diğer kripto para geliştiricileri de ICO etkinlikleri düzenlemeye başladı. 2017 yılına gelindiğinde en yoğun dönemini yaşayan İlk Coin Arzları, pek çok projenin oldukça iyi fonlar toplamasını sağladı.

ICO süreci nasıl işliyor?

İlk Coin Arzları genellikle iki biçimde gerçekleşir. Bunlardan biri; zaten bir blokzincirine sahip olan proje geliştiricilerinin, söz konusu blokzincirinin ileriki dönemlerde geliştirilmesine devam etmek için fon toplamak istemesidir. Bu amaçla düzenlenen etkinliklerde, kullanıcıların satın aldıkları tokenler, o blokzincirindeki cüzdan adreslerine aktarılır. Ancak ICO etkinlikleri çoğunlukla diğer şekilde gerçekleşir. Yeni geliştirilen ve bir blokzincirine sahip olmayan kripto para projelerinin; tanınan ve güvenli bir blokzinciri ağında -bu genellikle Ethereum ağı olur- işlev görmeye başlamasıdır. Güncel olarak ERC-20 standardı tokenlerin sayısı on binleri aşmış durumdadır. Bunların büyük çoğunluğunu yeni geliştirilen projeler oluşturur. Ancak Ethereum ağı dışında NEO ve Waves gibi blokzincirlerini tercih eden projeler de mevcuttur.

ICO etkinliğini gerçekleştirecek olan proje ekipleri, söz konusu etkinlikten bir süre önce bu etkinliğin duyurusunu gerçekleştirir. Bu etkinliğe katılan kullanıcılar, henüz yeni olan projenin tokenlerini erkenden satın alarak ileriki dönemlere yatırım yapmış olur. Kullanıcılar, satın alacakları tokenlerin ücretini proje ekibinin belirttiği cüzdan adresine gönderirler. Satın alınan tokenler ise kullanıcıların cüzdan adreslerine gönderiliyor.

ICO’larda dikkat edilmesi gereken unsurlar

Kripto para piyasasına yeni katılan tokenler; bazı zamanlarda iyi bir yükseliş ivmesi yakalasa da durum her zaman yatırımcıların beklediği şekilde ilerlemez. Kullanıcıların, söz konusu projenin ne olduğu, hangi amaçlarla inşa edildiği; hedeflenen noktaya ne kadar süre içinde ve hangi koşullarda gelinebileceği, kullanıcılara ne gibi avantajlar sunduğu, fonların nasıl kullanılacağı ve token arzı gibi konularda bilgili olmaları çok önemlidir. Kullanıcılar, bu soruların cevaplarına projenin White Paper’ını okuyarak ve proje ekibinin sosyal medya hesaplarını takip ederek ulaşabilirler. Aksi takdirde dolandırılma ihtimalleri ve diğer sebeplerden ötürü bekledikleri kazanca ulaşamama riskleri mevcuttur.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içeriklerimiz yatırım tavsiyesi değildir. Ancak ilgili riski aldığınızdan ve anladığınızdan emin olun.

5/5 - (3 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

web kamerası saldırısı - siber saldırı - haberler - lorentlabs

Web Kamerası Saldırısı: Saldırıya Uğrayıp Uğramadığınızı Öğrenin!

BTC 1

Bitcoin Ağının Güvenliği Nasıl Sağlanıyor?