in

ERC-721 Nedir? ERC-20 ile Farkları Nelerdir?

ERC-721 Nedir? ERC-20 ile Farkları Nelerdir?

Bu içeriğimizde: ERC-20 ile ERC-721 kavramlarının ne ifade ettiğine ve bunlar arasındaki farkların neler olduğuna değindik.

ERC-20 nedir?

Öncelikle ERC (Ethereum Requests for Comments), Ethereum ağında token çıkarılabilmesi için uyulması gereken kuralları ve token standartlarını ifade eder. Bununla birlikte ERC-20, Ethereum ağındaki tokenlara işlevselliklerini kazandıran bir protokol standardıdır. ERC-20 protokol standardını, 2015 yılında Fabian Vogelsteller geliştirmiştir. Söz konusu standart bugüne kadar sunduğu hizmetler nedeniyle oldukça önemli bir değere sahip oldu.

ERC-20 nasıl çalışır?

Ethereum ağını kullanan ve yeni bir kripto para çıkarmak isteyen geliştiriciler, bu token protokolünde yer alan kurallara uymak zorundadırlar. Bu kurallardan bazıları şunlardır: Ethereum token transferlerinin nasıl yapılabileceği, yapılan işlemlerin onaylanma şartları, toplam arz, tokenlara kullanıcıların nasıl ulaşım sağlayabileceği ve bunlarla beraber diğer kurallar. ERC-20, token standardında yer alan kurallara uyulması dahilinde birçok konuda kolaylık sağlıyor. Ayrıca merkeziyetsiz uygulamalar, akıllı sözleşmeler gibi çeşitli birçok alanda geliştiricilere fırsatlar tanıyor.

bybit-DRIV

ERC-721 nedir?

ERC-721, akıllı kontratlarda benzersiz tokenlar (NFT) oluşturmak için geliştirilen bir token standardıdır. Bu token standardı, William Entriken, Dieter Shirley, Jacop Evans ve Natassia Sachs tarafından 2018’de geliştirilmiştir. Bu token standardı ile oluşturulan tokenlar birer NFT olduğu için değiştirilemez ve takas edilemez özelliktedir. Bununla birlikte ERC-721, Ethereum ağında NFT oluşturmak için gereken kuralları belirtir. Bir ERC-721 NFT’sinde: Tokenın oluşturulma biçimi, sahiplik bilgisi ve nasıl transfer edilebileceği gibi bilgilerin yer alması zorunludur.

ERC20 ve ERC-721 arasındaki farklar nelerdir?

ERC-20 ve ERC-721 token standartları arasındaki en belirgin fark, farklı işlevlere sahip tokenler oluşturmak için kullanılmalarıdır. ERC-20 standardında, kullanıcıların sahip oldukları token miktarları farklıdır fakat bu tokenler benzersiz değildir ve birbiriyle takas edilebilmektedir. Ancak ERC-721 tokenları benzersizdir, her token kendine özgüdür ve takas edilemezdir. Ayrıca ERC-20 tokenları bölünebilir iken ERC-721 tokenları bölünemez özelliktedir.


İlgili:

Hatırlatma: Bu sitede yer alan kripto para türleriyle ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sıfır Gün Saldırısı Nedir?

Favori Tarayıcınızda Gizli Mod ile Web Takibini Nasıl Engellersiniz?