in

Play to Earn ve Move to Earn Nedir? Farkları Nelerdir?

Play to Earn ve Move to Earn Nedir? Farkları Nelerdir?

Play to earn projeleri, 2021 yılından itibaren yaygınlık kazanmaya başladı ve günümüzde Axie Infinity ve Alien Worlds gibi projelerle etkisini sürdürmeye devam ediyor. Ancak GameFi sektörü, play to earn konseptinin yanı sıra move to earn gibi yeni oyun konseptleriyle sınırlarını genişletmeye devam ediyor. Play to earn’den sonra STEPN gibi bazı projeler, move to earn ile dikkat çekici bir çıkış yaptı. Biz de bu içeriğimizde, move to earn ile play to earn hakkında detaylara ve farklara değindik.

Play to Earn ve Move to Earn Nedir?

Play to earn

Play-to-earn, oyna-kazan mantığıyla geliştirilen blockchain destekli oyun projelerini ifade eder. Bu projeler, kullanıcıların oyun oynadıkça kripto para kazanmalarını sağlar. Oyuncular, oynadıkları çeşitli oyunlarda yerine getirdikleri görevler, kazandıkları savaşlar ve oyun projesine sağladıkları katkılar nedeniyle kripto para veya NFT ödülü kazanırlar.

Move to earn

Oyna-kazan projelerinden hareketle move-to-earn yani “hareket et kazan” modeli geliştirilmiştir. Bu projelerin genel amacı; insanları hareket etmeye, spor yapmaya ve sağlıklı bir yaşam sürmeye teşvik etmektir. Bununla birlikte kullanıcılar, hareket ettikleri ve spor yaptıkları için hem sağlıklı bir yaşam sürmenin en önemli koşullarından birini yerine getiriyor hem de bundan dolayı kripto para ve NFT ödülleri kazanıyorlar.

Move to earn ve play to earn farkları Nelerdir?

Move-to-earn (M2E), play-to-earn (P2E) modeliyle benzerdir. Ancak move-to-earn ile play-to-earn arasında bazı temel farklar bulunuyor. Kullanıcılar, M2E projelerinden faydalanabilmek için sürekli çevrimiçi olmak zorunda değillerdir. Kullanıcıların hareketleri GPS sayesinde uygulama kapalıyken de algılanabilmektedir. Öte yandan P2E, oyunculara böyle bir seçenek sunmaz; kullanıcılar çevrimiçi oyunları aktif bir şekilde oynadıkları sürece ödül kazanırlar. Play-to-earn, fiziksel olarak bir hareketlilik gerektirmezken; Move to earn, kullanıcıların fiziksel hareketliliğine göre ödül kazandırmaktadır. Başka bir ifadeyle, play to earn projeleri; kullanıcıların çevrimiçi oyunlar oynayarak keyifli vakit geçirmesini ve bir yandan da token ödülleri kazanmasını sağlar. Move to earn ise kullanıcıların sağlıklı bir yaşam sürmesine odaklanır ve token ödüllerini bu şekilde dağıtır.

Bir move to earn örneği ve öncüsü: STEPN

Web 3.0 teknolojisine dayanan bir yaşam tarzı uygulaması olan STEPN; hareket ettikçe kazandıran projelerin öncüsü olmuştur. GameFi ve Social-Fi ögelerinin yer aldığı bir uygulama olan STEPN, kullanıcılarını hareket ettikçe ödüllendirmektedir. Bununla birlikte, proje hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

bybit-movez (1)

Bybit, 750.000 MOVEZ Ödül Havuzu Eşliğinde MOVEZ’u Listeliyor!

Telefon Virüs Temizleme İşlemini Bilinmeyenlerle Basitçe Çözün!