in

Play to Earn ve Move to Earn Nedir? Farkları Nelerdir?

play to earn

Play to Earn ve Move to Earn Nedir? Farkları Nelerdir?

Play to earn projeleri, 2021 yılından itibaren yaygınlık kazanmaya başladı ve günümüzde Axie Infinity ve Alien Worlds gibi projelerle etkisini sürdürmeye devam ediyor. Ancak GameFi sektörü, play to earn konseptinin yanı sıra move to earn gibi yeni oyun konseptleriyle sınırlarını genişletmeye devam ediyor. Play to earn’den sonra STEPN gibi bazı projeler, M2E ile dikkat çekici bir çıkış yaptı. Biz de bu içeriğimizde, move to earn ile P2E hakkında detaylara ve farklara değindik.

Play to Earn ve Move to Earn Nedir?

Play to earn:

Play-to-earn, oyna-kazan mantığıyla geliştirilen blockchain destekli oyun projelerini ifade eder. Bu projeler, kullanıcıların oyun oynadıkça kripto para kazanmalarını sağlar. Oyuncular, oynadıkları çeşitli oyunlarda yerine getirdikleri görevler, kazandıkları savaşlar ve oyun projesine sağladıkları katkılar nedeniyle kripto para veya NFT ödülü kazanırlar.

Move to earn:

Oyna-kazan projelerinden hareketle move-to-earn yani “hareket et kazan” modeli geliştirilmiştir. Bu projelerin genel amacı; insanları hareket etmeye, spor yapmaya ve sağlıklı bir yaşam sürmeye teşvik etmektir. Bununla birlikte kullanıcılar, hareket ettikleri ve spor yaptıkları için hem sağlıklı bir yaşam sürmenin en önemli koşullarından birini yerine getiriyor hem de bundan dolayı kripto para ve NFT ödülleri kazanıyorlar.

M2E ve P2E farkları Nelerdir?

M2E, P2E modeliyle benzerdir. Ancak M2E ile P2E arasında bazı temel farklar bulunuyor. Kullanıcılar, M2E projelerinden faydalanabilmek için sürekli çevrimiçi olmak zorunda değillerdir. Kullanıcıların hareketleri GPS sayesinde uygulama kapalıyken de algılanabilmektedir. Öte yandan P2E, oyunculara böyle bir seçenek sunmuyor. Kullanıcılar çevrimiçi oyunları aktif bir şekilde oynadıkları sürece ödül kazanırlar. P2E, fiziksel olarak bir hareketlilik gerektirmezken; M2E, kullanıcıların fiziksel hareketliliğine göre ödül kazandırmaktadır. Başka bir ifadeyle, P2E projeleri; kullanıcıların çevrimiçi oyunlar oynayarak keyifli vakit geçirmesini ve bir yandan da token ödülleri kazanmasını sağlar. M2E ise kullanıcıların sağlıklı bir yaşam sürmesine odaklanır ve token ödüllerini bu şekilde dağıtır.

Bir move to earn örneği ve öncüsü: STEPN:

Web 3.0 teknolojisine dayanan bir yaşam tarzı uygulaması olan STEPN; hareket ettikçe kazandıran projelerin öncüsü. GameFi ve Social-Fi ögelerinin yer aldığı bir uygulama olan STEPN, kullanıcılarını hareket ettikçe ödüllendirmektedir. Bununla birlikte, proje hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

pancake-swap-1.jpg

PancakeSwap Nedir? PancakeSwap Nasıl Kullanılır? $CAKE Nasıl Alınır?

erc 20

ERC-721 Nedir? ERC-20 ile Farkları Nelerdir?