in

GameFi Nedir? En Beğenilen GameFi Projeleri!

Game-Fi-nedir
Game-Fi-hakkinda-bilgiler-bybit-gamefi-projeleri

GameFi Nedir? En Beğenilen GameFi projeleri!

Bu içeriğimizde kripto para ve oyun sektöründe sıklıkla karşılaşılan bir kavram olan GameFi’nin ne olduğuna ve en beğenilen gameFi projelerine yer verdik.

GameFi nedir?

GameFi, oyun sektörü ile merkeziyetsiz finansın (deFi) birleştiği bir yapıyı ifade eder. Başka bir deyişle gameFi; merkeziyetsiz bir yapıda olan ve oyna-kazan mantığıyla geliştirilen blockchain destekli oyunları kapsar.

Oyunseverler, klasik oyunları oynarken bu oyunlardan herhangi bir maddi gelir elde etmezler. Ancak blockchain teknolojisinin birçok sektöre getirdiği gibi oyun sektörüne de getirdiği yenilikler sayesinde; artık oyuncular bir yandan eğlenceli oyunlar oynarken öte yandan maddi kazanç sağlayabiliyorlar. Oyuncuların, oyun oynayarak maddi gelir elde ettiği ve blockchain teknolojisiyle inşa edilen oyunlar; gameFi olarak tanımlanır. Söz konusu bu maddi kazançlar, kripto para birimi veya NFT’ler şeklinde olur. Kullanıcılar, oynadıkları oyunlarda çeşitli NFT’ler kazanabilir ve bunları NFT Pazar yerlerinde satışa çıkarabilir ya da takas edebilirler.

En beğenilen GameFi projeleri

Oyna-kazan mantığıyla geliştirilen ve blokzinciri teknolojisine dayanan, en beğenilen GameFi projeleri arasında; The Sandbox (SAND), Axie Infinity (AXS), Alien Worlds (TLM), Enjin (ENJ) ve Decentraland (MANA) metaverse projeleri vardır.

Enjin (ENJ)

Enjin projesi, geniş bir oyuncu kitlesine sahip klasik oyunlardan biri olan MineCraft oyunun blockcahin teknolojisine katılmasını sağlamıştır. Bu sayede MineCraft oyuncularının hem blokzincir teknolojisiyle tanışmasını hem de oyun-içi ögelerini NFT olarak satmalarına imkân tanımıştır.

Axie Infinity (AXS)

Axie Infinity, Pokemon oyunundan ilham alınarak geliştirilen ve blockchain teknolojisiyle inşa edilen bir oyun projesidir. Bu projeye ait yönetişim token AXS iken; oyun içi işlemlerde kullanılan token ise SLP’dir. Blockchain destekli oyun projeleri ve NFT koleksiyonları arasında adından sıkça söz ettiren Axie Infinity; oyna-kazan mantığıyla kısa sürede oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olmuştur. Kullanıcılara eğlenceli ve yüksek kaliteli oyun deneyimi sunarken bir yandan da onları benzersiz tokenler (NFT) ile ödüllendirmektedir.

Alien Worlds (TLM)

Alien Worlds, blockhain destekli ve oyna-kazan mantığıyla geliştirilen bir metaverse projesidir. TLM ise bu projeye ait tokendir. Oldukça geniş bir oyuncu kitlesine sahip olan Alien Worlds; DAO sisteminin desteğiyle birlikte kullanıcıların proje için alınacak kararlarda oy kullanabilmesi ve oyunların demokratik bir işleyişe sahip olması dolayısıyla önemli projelerden biridir.

The Sandbox (SAND)

Ethereum tabanlı olan The Sandbox, Oyuncuların hem keyifli oyunlar oynayabileceği hem de bu oyunlar üzerinden kazanç elde edebileceği bir metaverse projesidir. Projenin ATARI ve Crypto Kitties gibi oldukça önemli konumlara sahip şirketlerle ortaklıkları bulunmaktadır. Kullanıcılar bu proje aracılığıyla sanal araziler satın alabilir ve bu arazileri istedikleri gibi dizayn edebilirler. Ayrıca kullanıcılar, oyunlarda kazandıkları NFT’leri satabilir veya takas edebilirler.

Play to earn (oyna-kazan)

Geleneksel oyun sektöründe oyunlar, sadece oyun şirketlerine para kazandırırdı. Bu oyunları oynamak isteyen oyunseverler; belirli bir ücret karşılığında bu oyunlara erişim sağlayabiliyordu ve karşılığında maddi bir kazancı olmuyordu. Ancak play-to-earn yani oyna-kazan mantığıyla geliştirilen oyunlar sayesinde hem şirketler hem de oyuncular para kazanmaya başladı. Oyuncular, oynadıkları çeşitli oyunlarda yerine getirdikleri görevler, kazandıkları savaşlar ve oyun projesine sağladıkları katkılar nedeniyle kripto para veya NFT ödülü kazanabiliyorlar.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5/5 - (2 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sec bitcoin etf

SEC Nedir? Korkunun Adresi SEC ve Bilinmeyen Yönleri!

ICO

ICO Kripto Para Projeleri İçin Neden Önemlidir?