in

ATOM Coin Nedir? Cosmos Hakkında Detaylar!

cosmos network

ATOM Coin Nedir? Cosmos Hakkında Detaylar!

Bu içeriğimizde: Cosmos Network nedir? ATOM coin nereden alınır? Sorularının cevaplarına ve Cosmos hakkında detaylara yer verdik.

ATOM coin nedir?

Cosmos, blokzincirlerin merkeziyetsiz bir şekilde birbirleriyle bağlantı kurmaları ve karşılıklı işlemler gerçekleştirmeleri için geliştirilen bir projedir. ATOM ise bu projenin kripto para birimidir.

Projenin özellikleri nelerdir?

  • “Blokzincirlerinin interneti” olarak bilinen Cosmos, blokzinciri geliştiricilerin birbirleriyle etkileşim kurmasına olanak tanır. Bu etkileşimin amacı, farklı zincir ağlarında zaman zaman meydana gelen sorunları ve yoğunlukları daha kolay bir şekilde çözümlemektir. Böylece merkeziyetsiz blokzincirleri interneti oluşturulmuş olur.
  • Cosmos projesi, blokzincirlerinin güvenli ve hızlı bir şekilde çalışmalarına destek verir. Ayrıca, ölçeklenme sorunlarına karşı; dikey ve yatay ölçeklenebilirlik sunar.
  • Geliştiriciler, Cosmos Network aracılığıyla kendi blokzincirlerini ve özel uygulamalarını oluşturma imkânına sahiplerdir.
  • Cosmos, Proof of Stake (PoS) Tendermint BFT sistemini kullanmaktadır. ATOM tokeni sahibi olanların blok doğrulayarak token ödülü kazanması mümkündür. Ancak genellikle en fazla tokena sahip olan kullanıcılar blok doğrulayıcı olarak seçilmektedir.

Cosmos (Atom) Network hangi katmanlardan oluşmaktadır?

Cosmos, Tendermint BFT ve IBC protokollerinden oluşur.

Tendermint BFT (Bizans Hata Toleransı): Bir blockchain ağını ve fikir birliği sistemini tek bir motor üzerinde bir araya getiren bir sistemdir. Böylece uygulama geliştiricileri, karmaşık protokollerle uğraşmak yerine direkt proje geliştirme sürecine başlama fırsatına sahip olurlar. Bununla birlikte Tendermint BFT, saniyede binlerce blok doğrulama işleminin gerçekleşmesini sağlayacak yüksek bir performansa sahiptir. Geliştiriciler, Tendermint BFT aracılığıyla hem özel hem de genel blokzincirleri oluşturabilirler.

İlgili içerik: Bizans Hata Toleransı Nedir? Blockchain İçin Önemi Nedir?

IBC (Zincirler Arası İletişim Protokolü): Geliştiricilerin oluşturdukları blokzincirleri birbirlerine bağlayan bir protokoldür. Blokzincirlerinin birbirleriyle etkileşim içinde olması ve birlikte çalışabilirlik, Zincirler Arası İletişim Protokolü sayesinde gerçekleşir.

Cosmos SDK nedir?

Cosmos SDK, uygulamalara özel blokzincirlerinin oluşturulması için açık kaynak kodlu bir çerçevedir. Bu çerçevenin amacı, geliştiricilerin oluşturdukları yeni uygulamaların birbirleriyle iletişime girebilecek özel bir zincire sahip olmasını sağlamaktır.

Cosmos kurucusu kimdir?

Bu projenin kurucuları, Tendermint protokolünün de geliştiricileri olan Jae Kwon, Ethan Buchman ve Zarko Miosevic’dir.

Cosmos (ATOM) gelecekte ne vadediyor?

Cosmos projesi; blokzincirlerinin birbirleriyle merkezi olmayan bir biçimde iletişime geçmesini sağlamak ve Blok Zincirleri İnternetini oluşturmak hedefiyle geliştirilen önemli bir projedir. Bununla birlikte kullanıcıların, iletişim hâlinde olan bu blokzincirlerin ve uygulamaların avantajlarından yararlanmalarını sağlar. Düşük işlem ücreti ve ölçeklenebilirlik gibi özellikler, bu projeyi öne çıkaran önemli faktörlerdir. Mevcut özelliklerinden dolayı projeye ait ATOM kripto para biriminin de değer kazanması öngörülmektedir.

ATOM coin nereden alınır?

ATOM coinin satın alınabileceği bazı kripto para platformları şunlardır: Binance, OKX, Huobi, KuCoin, Coinbase ve Paribu.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple Arcade nedir

Apple Arcade Nedir? Ne İşe Yarar?

iphone antivirüs uygulaması - iphone antivirüs uygulamaları - en iyi antivirüs uygulamaları - ios antivirüs programları - iphone antivirüs programları

iPhone için Antivirüs Uygulaması Arayanlara 6 Antivirüs Uygulaması!