in

MAC Adresi Nedir? Mac Adresi Nasıl Öğrenilir?

mac adresi nedir
mac adresi nedir

Gelişen teknoloji beraberinde onlarca yeni terimi hayatımıza sokuyor. Bu terimleri sık sık duyuyoruz ancak ne olduğu hakkında çoğu zaman bilgimiz olmuyor. Bugünkü işleyeceğimiz terim ise MAC adresi. Her bilgisayara özel olarak oluşturulan MAC adresi nedir? Bilgisayarımın MAC adresini nasıl öğrenirim? Soruları başta olmak üzere MAC adresi hakkında merak edilen özelliklere değineceğiz.

MAC Adresi Nedir?

MAC adresi, üretici tarafından belirlenen benzersiz üretim donanım adresidir. Bu adres tüm bilgisayarlarda farklılık gösterir. Yani elektronik cihazların kimlik numarası demek yanlış olmaz. IP adresi ile sık sık karıştırılsa da aralarında ciddi farklar vardır. IP adresi değiştirmeye müsaittir ancak MAC adresini değiştirmeniz mümkün değil. Telefon, bilgisayar ve tabletler başta olmak üzere internete bağlanan her türlü cihazın bir MAC adresi vardır. Ayrıca Ethernet donanım adresi, donanım adresi ve fiziksel adres olarak da isimlendirilebilir. MAC adresi IEEE tarafından yönetilen üç numaralandırma ve ad alanının kurallarına göre belirlenir. Bu kural biçimi kısa çizgilerle ayrılan harfler ve rakamlardan oluşur.

Ayrıca IP ile arasındaki tek fark değiştirilebilme özelliği değildir. IP adresinizi herkes görüp kaydedebilirken, MAC adresinizi sadece aynı ağa bağlı cihazlar görür.

MAC nasıl öğrenilir?

MAC adresi öğrenme işlemi bilgisayar işlemcinize göre farklılıklar gösterir. İçeriğimizde kullanılan en popüler 3 işletim sistemi olan Windows, MacOS ve Linux cihazlarda MAC adresinizi nasıl bulacağınızı anlatacağız. Ayrıca telefonlarda da MAC adresine nasıl erişeceğinize değineceğiz!

Windows cihazlarda

Windows cihazlarda MAC adresini bulmak için öncelikle arama çubuğuna cmd yazarak aratın. Komut İstemi sayfası açılacaktır. Daha sonra kod kısmına ipconfing /all yazarak aratın. Burada karşınıza çıkan sayfada Physical Adress kısmına denk gelen harf ve rakam bütünü sizin MAC adresinizdir.

MacOS cihazlarda

MacOS cihazlarda MAC adresini öğrenmek için öncelikle Apple menüyü açın. Ardından sistem tercihleriniz seçeneğine tıklıyoruz. Sistem tercihlerinde bulunan Ağ Menüsü’nü seçin. Açılan ekranda Wi-Fi seçeneğine tıklayın. Açılan sayfada bulunan Hardware kısmının altında MAC adresiniz görünecektir.

Linux Cihazlarda MAC

Linux işletim sistemine sahip cihazlarda MAC adresini öğrenmek için öncelikle terminal sayfasını açın. Ardından ipconfig yazarak Enter tuşuna basın. HWaddr kısmında bulunan sayı ve harf bütünü sizin MAC adresinizi temsil ediyor.

Android telefonlarda MAC

Android cihazlarda MAC adresi öğrenmek için Ayarlar kısmını açıyoruz. Ardından genelde en altta bulunan Telefon Hakkında özelliğine tıklıyoruz. Daha sonra burada bulunan Tüm Özellikler seçeneğine tıklayarak açıyoruz. Ardından Durum Ekranı yazısına tıklıyoruz. MAC adresinizi Wi-Fi MAC adresi olarak göreceksiniz.

Ios cihazlarda MAC

Ios cihazlarda MAC adresi öğrenmek için Ayarlar kısmını açıyoruz. Ardından Genel seçeneğine tıklıyoruz. Daha sonra Hakkında seçeneğine tıklayarak özelliklerimizi açıyoruz. Bu bölümde MAC adresinizi görmeniz mümkün.

Bu içeriğimizde MAC adresi nedir ve MAC adresi nasıl öğrenilir sorularına yanıt vermeye çalıştık. Ayrıca MAC adreslerinin cihaza özel olduğunu tekrardan belirtelim. Kimi zaman MAC adresleri Bluetooth, Wi-Fi ve ethernet için farklı olabiliyor. Buna dikkat etmenizde fayda var. Umarım sizler için faydalı bir içerik ortaya çıkarabilmişizdir. Sağlıcakla kalın!

İlgili :

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iphone antivirüs uygulaması - iphone antivirüs uygulamaları - en iyi antivirüs uygulamaları - ios antivirüs programları - iphone antivirüs programları

iPhone için Antivirüs Uygulaması Arayanlara 6 Antivirüs Uygulaması!

32 bit ile 64 bit farkı nedir

32 Bit ile 64 Bit Farkı nedir?