in

NFC Nedir? NFC Ne İşe Yarar?

NFC nedir
NFC nedir

Pandemi ile beraber temasın olabildiğince az olduğu işlemler oldukça önem kazandı. Bunun bir sonucu olarak da temassız işlemler popüler hale geldi. Bu işlemlerin en çok kullanılanlarından bir tanesi de hiç şüphesiz NFC özelliği. Hayatımıza henüz yeni yeni girmesine rağmen NFC özelliği geleceğin teknolojisi olacak demek yanlış olmaz. Bu içeriğimizde NFC nedir ve Ne işe yarar? Sorularına yanıt vereceğiz.

NFC Nedir?

NFC, Near Field Communication anlamına geliyor. Bu özellik sayesinde cihazlar ve nesnelerin temassız iletişim kurmasına olanak sağlanıyor. Radyo Teknolojisi ile Tanımlama Teknolojisi (RFID) devamı niteliğinde kabul edilen NFC, RFID özelliğinin yapabildiği bir çok şeyi yapmanıza olanak sağlıyor. Son zamanlarda özellikle pandemiden kaynaklı ortaya çıkan minimum temas zorunluluğunun ardından sık sık NFC özelliğini duyar olduk. Bunun en temel sebebi ödemeden, dosya transferine oradan otobüs kartlarının dolumuna kadar tüm işlerimizi NFC ile yapabilmemiz. Bunun sonucu olarak da NFC özelliği artık hayatımıza dahil olmuş bir teknoloji dersek yanlış olmaz.

Aslında uzun zamandır telefon üreticileri NFC özelliğini telefonlara ekliyor. Ancak pandemiden önce insanlar için pek de önem arz etmeyen bir durumdu. Sosyal mesafeyi korumak adına önemli bir icat olan NFC sayesinde sağlığınızı da minimum derecede riske atabilirsiniz. Tabii bu özelliği kullanan kullanıcılar bu özelliğin güvenli olup olmadığını sorguluyorlar. Öncelikle NFC özelliğini kullanmak uzak mesafelerden mümkün değil. Yani uzak mesafelerden dolandırıcılar dosyalarınıza veya kredi kartlarınıza ulaşamazlar. NFC özelliğini kullanmak için en azından 6 cm mesafeye kadar yaklaşmak zorundasınız. Yani dolandırıcıların dosyalarınızı veya bilgilerinizi çalması çok mümkün görünmüyor.

Ancak temassız kartlarda da bulunan NFC özelliğini kullanarak dolandırıcılık vakalarına şahit olmuştuk. Özellikle arka ceplere koyulan cüzdanlarda bulunan kartlardan POS makineleri aracılığı ile dolandırıcılar para çekebiliyor. Bunu önüne geçmek için de kredi kartlarınızın temassız limitlerini sınırlandırabilirsiniz. Her teknolojik ürün ve yazılımda olduğu gibi bunda da belirli bir açık bulunarak dolandırıcılık yapılabiliyor. Dolayısı ile güvenliği sağlamanın sizin sorumluluğunuzda olduğunu belirtelim.

NFC Ne İşe Yarar?

NFC ile yapabileceğiniz bazı işlemlere yukarıda değindik. İnsanların hayatlarını kolaylaştırmayı hedefleyen bu teknoloji ile beraber yapabileceklerinizi ise şu şekilde sıralayabiliriz :

Ödeme İşlemleri : NFC özelliğini kullanarak yaptığınız harcamaları ödemeniz mümkün. Bu işlemi gerçekleştirmek için temassız özelliği olan kredi kartınızı veya NFC özelliği olan ve kayıtlı kartınız bulunan telefonunuzu POS cihazına okutmalısınız. Ayrıca kart basarak bindiğiniz toplu taşımaların neredeyse tamamı NFC özelliğine sahip cihazlardır. Yani NFC özelliği sayesinde toplu taşımalara çok hızlı bir şekilde binebiliyoruz. Ayrıca toplu taşımaya binmemize izin veren kartlara yüklemelerimizi onaylatmak için NFC özelliği olan telefonlara okutmak yeterli olacaktır. Böylece dolum istasyonlarında sıra beklemekten kurtulmuş oluyoruz.

Dosya Transferi : NFC özelliğine sahip cihazlar arasında aynı Bluetooth’da olduğu gibi bir bağ oluşturmamız mümkün. İki cihazın da NFC özelliğinin bulunduğu durumlarda çok hızlı ve temassız dosya aktarımı gerçekleştirmeniz mümkün.

Kimlik Doğrulama Sistemleri : Aslına bakacak olursak NFC teknolojisini karşımıza çıktığı ilk nokta burası. Uzun yıllardır kurumsal şirketler ve üniversiteler girişlere kart okutarak izin veriyor. Bunun en büyük nedeni de giriş çıkışları kontrol altına almak ve yabancı kişilerin giriş yapmasının önüne geçmek. Tabii zaman zaman yoklama almak için de kullanıldığını görüyoruz.

Temel olarak NFC özelliğinin kullanıldığı alanlar bunlar. Ancak içerikte bahsedemeyeceğimiz kadar fazla alanda ve farklı çeşitte kullanımı elbette mümkün. Temaslı her işlemi NFC özelliğine uyumlayarak temassız hale getirebiliriz. Yani NFC özelliğinin kullanım alanlarının bir sınırı yok.

Bu içeriğimizde NFC nedir? Sorusuna cevap vermeye çalıştım. Umarım faydalı bir içerik ortaya çıkarabilmişimdir. NFC özelliğinin kullanım alanlarına da değinmeyi ihmal etmedim elbette. Aklınıza takılan soru veya görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın!

İlgili :

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

windows 11 güncellemesi

Windows 11 Güncellemesi Geliyor! Cihazınızı Windows 11’e Yükseltin!

blog sitesi oluşturma platformları

Blog Sitesi Kurma Platformları: 5 Öneri!