in

Ağ Ayarları Nelerdir? Ağ Ayarlarını Sıfırlama! Ağ Ayarları Nasıl Yapılır?

ağ ayarları nelerdir - ağ ayarlarını sıfırlama - ağ ayarlarını değiştirme - ağ ayarları nasıl yapılır
ağ ayarları nelerdir - ağ ayarlarını sıfırlama - ağ ayarlarını değiştirme - ağ ayarları nasıl yapılır

Ağ Ayarları Nelerdir? Ağ Ayarlarını Sıfırlama!

Bu içeriğimizde ağ ayarları nelerdir sorusunu cevaplarken aynı zamanda ağ ayarlarını sıfırlama konusuna ağ ayarları nasıl sıfırlanır alt başlığıyla değineceğiz. Tabii ki Ağ ayarları nasıl yapılır? Nasıl düzenlenir? Gibi soruları da her cihaz için tek tek ele alacağız.

Ağ ayarı adları ve konumları bilgisayarlar, telefonlar ve konsollar arasında farklılık gösteriyor.

Ağ ayarları bilgisayarlar, cep telefonları, video oyun konsolları, tabletler ve akıllı cihazlardaki kablolu ve kablosuz bağlantı tercihlerini tanımlıyor. Cihazınızı internete, yerel ağa veya hücresel ağa bağlamak, bir dereceye kadar ağ ayarlarının kullanılmasını gerektiriyor.

Ağ Ayarları Nedir?

Ağ ve bağlantı ile ilgili çok çeşitli cihaz işlevlerini yönetmek için ağ ayarlarını kullanabilirsiniz. Birçok ayar, bir ağ ayarı olarak adlandırılabilir. Ancak, işletim sistemine veya uygulamaya bağlı olarak başka bir adla da adlandırılması mümkün.

Karşılaşabileceğiniz ağ ayarlarından bazıları şunlar:

  • Wi-Fi ağ adları ve parolaları.
  • Yerel bilgisayar ağı tercihleri.
  • Hücresel ağ kimlik doğrulaması ve bağlantı seçenekleri.
  • Veri indirme limitleri ve seçenekleri.
  • VPN hizmeti bağlantıları ve tercihleri.
  • Otomatik ve manuel proxy sunucu ayarları.

İlgili:

Ağ Ayarlarımı Nasıl Kontrol Edebilirim?

Ağ ayarlarının konumunuzun, ne tür bir cihaz kullandığınıza bağlı olarak değişmesi mümkün. Bazı cihazlar, çoğu ağ ayarını tek bir menü altında gruplandırırken, diğerleri bunları çeşitli alt menüler veya diğer kategoriler içinde yayabilir.

Windows Ağ Ayarları:

Gelişmiş bağlantı tercihleri için Ayarlar’a giriş yapın. Buradan Ağ ve İnternet seçeneğine tıklayın. Belirli bir ağ ayarını şu şekilde bulun: Başlat Menüsü’nü açın ve aradığınızı yazın. Windows 10 ağ ayarına doğrudan bir bağlantıyı bu şekilde de görebilirsiniz.

Mac Ağ Ayarları:

Mac ağ ayarlarını Sistem Tercihleri >  üzerinden bulabilirsiniz. İnternet bağlantınızı başka bir bilgisayarla paylaşmakla ilgili ağ ayarlarını, çeşitli oturum açma ve bağlantı verilerini yönetmek için İnternet Hesaplarını arıyorsanız Paylaşım seçeneğine giriş yapın.

iPhone ve iPad Ağ Ayarları:

iPhone ve iPad cihazlarda ağ ayarları, Ayarlar uygulamasının içinde. İnternet, Bluetooth veya mobil ağ ayarları gibi detaylara Ayarlar üzerinden hızlıca erişebilirsiniz. Ayarlar’a girdiğinizde hemen üst kısımda bu özelliklerle karşılaşırsınız ve birkaç tıkla bu ayarları değiştirmeniz mümkün.

Android Ağ Ayarları:

Android’in ağ ayarları, Ayarlar altında bulunan  sekmesinin içinde. Buradan mobil verileri, internet ve hücresel bağlantıları, bağlı cihazları, Bluetooth ve NFC gibi detayları değiştirebilmeniz mümkün. Fakat cihazınızda NFC özelliği yoksa bu ayarı değiştiremezsiniz. Ancak ve ancak cihazınızın NFC özelliği varsa bu ayarı değiştirmeniz mümkün.

  • Ağ ayarlarını sıfırlarsam neler olur? Ağ ayarlarını sıfırladığınızda, internete, ağlara ve diğer cihazlara nasıl bağlandığınızla ilgili bilgileri kaybedersiniz.
  • Ne zaman sıfırlamalıyım? Bu ayarların sıfırlanması, çok sayıda internet ve bağlantı sorununun çözülmesine yardımcı olur.
  • Ağ proxy ayarları nelerdir? Ağ proxy ayarları, bir ağ ve internet arasında aracı görevi gören proxy sunucuları için geçerli. Proxy sunucuları, dahili IP adreslerini gizler.

İlgili: Bu Eski Telefonlarla WhatsApp’a Erişiminizi Kaybedebilirsiniz!

XBox veya Nintento gibi cihazlarda da ağ ayarlarını değiştirmeniz mümkün. Fakat oyun konsollarını başka bir içeriğimizde ele alacağız.

İçeriklerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan veya Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. YouTube kanalımıza abone olmayı ve bildirimleri açmayı unutmayın.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tor nedir - tor hakkında - tor detayları - en güvenli tarayıcı - lorentlabs

Tor Nedir? Tor Nasıl Finanse Ediliyor? Nasıl Çalışıyor? Sorunları Neler?

vpn

Neden VPN Kullanmalısınız? Neden VPN Kullanmalıyım?