in ,

ETF Nedir? Kripto Para ETF’leri Neden Önemlidir?

etf-nedir
etf-nedir

Bu içeriğimizde: ETF nedir? Kripto para ETF’leri neden önemlidir? Sorularının cevaplarına ve konuyla ilgili diğer detaylara ulaşabilirsiniz.

ETF nedir?

ETF (Exchange Traded Fund), emtialar ve tahviller gibi çeşitli menkul kıymetlerin yer aldığı borsalarda alım-satım işlemlerinin gerçekleştiği yatırım fonlarıdır.

Kripto para ETF’leri neden önemlidir?

Kripto para birimi ETF’leri, menkul kıymetlerin yer aldığı borsalardaki ETF’ler gibi işlem görmektedirler. Ancak, bir kripto para biriminin, Borsa Yatırım Fonunda (ETF) işlem görebilmesi için onaylanması gerekir. Bu süreç, düzenleyici kurumların ETF başvurularını değerlendirip alacağı karara bağlı olarak işler. Bu nedenle kripto para biriminin projesi, geliştiricileri ve düzenleyici kurumların belirledikleri ölçütlere ne kadar uygun olduğu gibi unsurlar çok önemlidir.

Geleneksel borsalar, kurumsalların güvenli bularak çeşitli menkul kıymetlere yatırım yaptıkları borsalardır. Bu borsalar, düzenleyici kurumların ölçütlerine göre ve dolayısıyla yasalara uygun bir biçimde çalışırlar. Kripto para birimleri için ise bu konularda net bir düzenleme olmamasından ötürü pek çok kurumsal yatırımcı, bu alana yatırım yapmakta çekimser davranmaktadır.

ETF’lerin kripto para birimlerinin fiyatına etkisi nedir?

Kripto para birimleri, ETF onayından sonra geleneksel borsalarda hisse senedi olarak işlem görebilmektedir. Böylece kurumsallar da bu hisselere yatırım yapabilmektedir. Daha önce Kanada’da onaylanan Bitcoin ETF’si oldukça ilgi görmüştü. Bu ETF onayları, söz konusu kripto para biriminin yükselişe geçmesini sağlayabiliyor. Örnek verecek olursak: ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), daha önce Bitcoin vadeli ETF’sini onaylamıştı. Bundan dolayı öncelikle Bitcoin olmak üzere bütün kripto para piyasası değer kazanmıştı. Ancak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Bitcoin vadeli ETF’lerini onaylasa da bir süre önce başvurusu yapılan spot Bitcoin ETF’lerini reddetti. Kişi veya kurumların, kripto para piyasasına daha güvenli bir biçimde yatırım yapması, dolayısıyla bu ekosistemin büyümesi için ETF’ler önemli bir konumdadır.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5/5 - (2 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Herkes Kripto Parasını Satarsa Ne Olur?

Herkes Kripto Parasını Satarsa Ne Olur?

kriptoloji

Kriptoloji Nedir? Kripto Paralarda Kriptografi Nedir?