in ,

Dağıtık Defter Teknolojisi Nedir? DLT Nasıl Çalışır?

DLT

Bu içeriğimizde: Dağıtık Defter Teknolojisi nedir? DLT nasıl çalışır? Sorularının cevaplarına ve bu teknolojiyle ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

Dağıtık Defter Teknolojisi Nedir?

Distributed Ledger Technology (DLT), kullanıcı verilerinin belirli parçalara bölünüp şifrelenerek çeşitli ağlarda depolanmasına verilen isimdir.

Dağıtık defter teknolojisinin özellikleri nelerdir?

  • Dağıtık defter teknolojisi aracılığıyla bölünüp ağlara gönderilen ve orada gizlenen verilere yalnızca kullanıcılar ulaşabilmektedir.
  • Bu teknoloji sayesinde bütün veriler tek bir merkezde depolanmaz. Böylece herhangi bir merkeze bağlılık söz konusu olmadığı için güvenirlik artar.
  • DLT sayesinde kullanıcılar herhangi bir aracı kurum veya kişilere gereksinim duymadan işlemlerini gerçekleştirme imkânına sahiplerdir.
  • Dağıtık defter teknolojisi aracılığıyla gerçekleşen işlemler onaylanıp blokzincirlere aktarılır. Ancak bu işlemler geri alınamaz ve değiştirilemezdir. Bu nedenle de daha güvenlidir.
  • Dağıtık defter teknolojisini kullanan ilk kripto para türü Bitcoin olmuştur.
  • Özel ağlarda verilere ulaşma ve onaylama hakkına sahip olan kullanıcılar, bu işlemi ancak şifreleriyle gerçekleştirebilirler. Bununla birlikte, bazı genel ağlarda veriler herkese açık olarak mevcuttur. Bu durumda isteyen herkes verilere ulaşma hakkına sahiptir.

Dağıtık defter teknolojisi nasıl çalışır?

Merkezî veri tabanlarında bütün veriler tek bir ağda toplanmış hâlde bulunur. Bu nedenle tüm kullanıcılar aynı ağdan verilere ulaşım sağlar. Bu yöntem hem işlem hızı açısından hem de güvenlik açısından dezavantajlıdır. Yeterince güvenli değildir çünkü tüm verilerin aynı yerde toplu şekilde bulunması; siber saldırıların gerçekleşme olanağını artırmaktadır. Oysa dağıtık defter teknolojisi böyle değildir. Bütün verilerin farklı sunuculara dağıtımı gerçekleşir. Kullanıcılar, verilere farklı ağlardan ulaşırlar. Dolayısıyla, siber saldırı yapmak isteyen hackerlerin bu sunucuların hepsine saldırı gerçekleştirmesi gerekir ki bu çok zor bir ihtimaldir. Distributed Ledger Technology, kullanıcılar için hem hız açısından hem de güvenlik bakımından daha avantajlı görünmektedir.

İlgili:

Hatırlatma: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

4.3/5 - (3 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sesi Yazıya Çevirme!

Sesi Yazıya Çevirme! 5 Uygulama!

image

Sosyal Medya Hepimizin Canını Sıkabilir! Risklerle Sosyal Medya!