in

Çatallanma Nedir? Blokzincirinde Fork Neden Oluşur?

Bitcoin fork

Bu içeriğimizde: Çatallanma (fork) nedir? Blokzincirinde çatallanma neden oluşur? Sorularının cevaplarına ve konuyla ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

Çatallanma nedir?

Çatallanma, herhangi bir blokzincir ağında gerçekleşen bölünmeye verilen isimdir. Bu bölünmeden sonra iki ayrı zincir oluşur ve önceden aynı kurallara sahip olan bu zincirler artık birbirinden bağımsız biçimde çalışmaya devam eder. Çatallanma genel olarak ikiye ayrılır: Soft fork ve hard fork.

Soft fork nedir?

Soft fork, blokzincir ağında geçmişe dönük uyumlu olan fakat bazı iyileştirmeler için güncellemelerin olduğu çatallanma türüdür. Bu çatallanmadan sonra kullanıcılar veya madenciler, güncelleme almamış olan sürümü kullanma hakkına sahiplerdir. Güncellenmemiş olan node’lar yeni blokları doğrulanmış kabul eder. Ancak güncellenmiş blokzinciri, güncellenmemiş olan node’ları kabul etmez. Özetlemek gerekirse: Bu çatallanma türünün amacı blokzinciri güncellemektir. Madenciler ve kullanıcılar güncelleme yapmak zorunda değiller ancak ağın güvenliği ve blokzincirin verimli çalışması için çoğunluk bu güncellemeyi yapmalıdır.

İlgili: Bitcoin Node Nedir? Full Node Nasıl Çalışır?

Hard fork nedir?

Hard fork yani sert çatallanma, ağda gerçekleşen köklü değişiklikler sonucunda meydana gelir. Bu büyük güncelleme geçmişe dönük uyumlu olmaz ve eski kurallar geçerliliğini yitirir. Topluluğun çoğunluğu eğer bu köklü değişikliğe uymak istemezse ve eski kuralların geçerli olduğu sürüme devam etmek isterse; blokzincir ikiye bölünür. Bunun sonucunda da iki ayrı zincir ve dolayısıyla iki ayrı kripto para birimi ortaya çıkar. Geçmişte hard fork sonucu Bitcoin ağından Bitcoin Cash ayrışması buna örnektir.

Ancak çatallanmalar sonucunda her zaman farklı kripto para birimleri oluşmaz, bazen değişiklik sonucu tek bir zincir üzerinden devam edilir.

Blokzincirinde çatallanmalar neden oluşur?

  • Blokzincir ağında meydana gelen birtakım hataların düzeltilmek istenmesi.
  • Blokzincir ağındaki ölçeklenebilirlik sorunları
  • Blokzincirin mevcut işlem gücünü artırmak ve daha iyisi için geliştirmek istenmesi ancak fikir birliğinin oluşmaması.
  • Blokzincir ağına gerçekleştirilen siber saldırılar.

Örnek verecek olursak: Geçmişte Ethereum ağında oluşturulan DAO sisteminin saldırıya uğraması sonucunda Ethereum ağında sert çatallanma meydana gelmiştir. Böylece gerçekleşen bu bölünmeyle Ethereum ağından Ethereum Classic ayrılmıştır.

Çatallanmalardan sonra kripto paralara ne olur?

Bir blokzincirinde çatallanma gerçekleşirse, yatırımcılar diledikleri blokzincir ağını seçme hakkına sahiplerdir. Çatallanma gerçekleşmeden önce ne kadar kripto paranız varsa, gerçekleştikten sonra da aynı olarak kalır; herhangi bir değişim söz konusu olmaz. Ancak eski kuralların geçerli olduğu zincir mi yoksa yeni kuralların olduğu yeni kripto para birimiyle mi devam edeceği tamamen kullanıcının tercihine kalır. Bu seçimi yapmadan evvel kullanıcıların kapsamlı bir araştırma yapmaları faydalı olacaktır.

İlgili:

Hatırlatma: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5/5 - (4 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rose

Rose Coin Nedir? Rose Coin Nereden Alınır?

Proxy Nedir? VPN ile Arasındaki Farklar Nelerdir?

Proxy Nedir? VPN ile Arasındaki Farklar Nelerdir?