in

Altcoin Sepeti Nasıl Yapılır?

crypto currency

Altcoin Sepeti Nasıl Yapılır?

Bu içeriğimizde: Altcoin sepetinin nasıl yapıldığına ve bir sepet oluşturmadan önce dikkat edilmesi gereken unsurlara değindik.

Altcoin sepeti nedir?

Alternatif coin veya altcoin sepeti, yatırımcıların; sermayelerini tek bir kripto para birimi yerine birden fazla kripto para birimine bölüştürmesini ifade eder.

Kripto para piyasası, volatilitenin yüksek olduğu bir piyasadır. Bu ani hareketlilikler, zaman zaman yatırımcıların büyük kayıplar yaşamasına sebep oluyor. Kayıpların yanı sıra bazen yüksek kazançlar da sağlıyor. Ancak volatilitenin olduğu piyasalar genellikle tecrübesiz yatırımcıların en çok kayıp yaşadığı piyasalardır. Kripto para piyasasında yatırım riskini minimum seviyede tutmak için bir kripto para sepeti yapılması önemlidir. Yatırımcılar, sermayelerini tek bir kripto varlığına yatırırlarsa; söz konusu kripto varlığın fiyatı çeşitli nedenlerden ötürü büyük bir düşüş yaşadığında, ciddi bir zarara uğrarlar. Ancak sermayelerini çeşitli varlıklara paylaştıran yatırımcılar, ani fiyat hareketliliklerine karşı yatırımlarını daha güvende tutarlar.

Altcoin sepeti nasıl yapılır?

Bir kripto para sepeti, sermayenin farklı kripto varlıklarına bilinçli bir şekilde paylaştırılmasıyla yapılır. Bu sayede sepetinizde yer alan bir coin düşüş yaşadığında, aynı anda sepetinizde bulunan diğer coin yükseliş gösterdiğinde; kar ve zarar oranları birbirini dengeler. Ayrıca uzun vadede daha fazla kâr elde etme ihtimaliniz artar. Bir örnek verecek olursak: Cüzdanınızda 8000 TL var ve bunu sadece TLM’ye yatırdınız. TLM yüzde 50 düşüş yaşadığında; cüzdanınızda 4000 TL kalır. Aynı zamanda almadığınız bir coin olan UMA’nın yüzde 50 yükseldiğini varsayalım; bu durumda bir yandan bütün sermayeniz TLM’de olduğu için zarar etmiş olursunuz. Öte yandan da UMA yükselişini kaçırmış olursunuz. Ancak 8000 TL’nizi TLM, AVAX ve UMA’ya bölüştürdüğünüzde; TLM düşse bile AVAX ve UMA yükseldiğinde, herhangi bir kayıp yaşamamış olursunuz. Kripto para sepeti yapmak, tam anlamıyla bu işe yarar.

Kripto para sepeti yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Bir kripto para sepeti yapmak, zarar etme riskinizi önemli ölçüde azaltır. Ancak kripto para sepetini oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır.

  • Öncelikle hangi kripto para birimlerine yatırım yapacağınıza karar verin. Ancak karar vermeden önce yatırım yapmayı düşündüğünüz varlıkların ait oldukları proje ve geliştirici ekibi hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir.
  • Sepetinizi BTC ve ETH gibi piyasa değeri yüksek kripto para birimlerinden oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra, sepetinizi sadece web3 ya da metaverse coinlerine bölüştürebilirsiniz. Buradaki strateji tamamen yatırımcıya aittir. Ancak güvenilir kripto para birimlerinin seçilmesi ve bilinçli bir yatırım gerçekleştirilmesi çok önemlidir.
  • Piyasa değeri ve işlem hacminin yüksek olduğu kripto para varlıklarının riski genellikle daha azdır. Bu nedenle, daha düşük riskli yatırımlar yapmak istediğinizde öncelikle söz konusu varlıkların piyasa değeri ve işlem hacimlerine dikkat etmeniz gerekir.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

en iyi gizlilik ve güvenlik uygulamaları

En İyi Gizlilik ve Güvenlik Uygulamaları Listesi! Tam 7 Adet!

App Store Uygulama İndirme Sorunu Nasıl Çözülür?

App Store Uygulama İndirme Sorunu Nasıl Çözülür?