in

Kripto Para Sepeti Nedir? Ne İşe Yarar?

kripto para sepeti

Kripto Para Sepeti Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu içeriğimizde: Kripto para sepeti nedir? Ne işe yarar? Sorularının cevaplarına ve konuyla ilgili diğer detaylara yer verdik.

Kripto para sepeti nedir?

Kripto para sepeti, kullanıcıların; yatırımlarını tek bir kripto para birimi yerine birden fazla kripto para birimine paylaştırmasını ifade eder.

Ne işe yarar?

Kripto para piyasası, ani fiyat hareketliliklerinin gerçekleştiği bir piyasadır. Bu ani hareketlilikler, yatırımcıların büyük kayıplar yaşamasına sebep olabilmektedir. Kayıpların yanı sıra bazen yüksek kazançlar sağlasa da; volatilitenin olduğu piyasalar genellikle tecrübesiz yatırımcıların en çok kayıp yaşadığı piyasalardır. Kripto para piyasasında yeterli tecrübeye ulaşmış yatırımcılar ve kripto para fenomenleri, bir kripto para sepeti yaparlar. Yatırımcılar, sermayelerini tek bir kripto varlığına yatırırlarsa; söz konusu kripto varlığın fiyatı çeşitli nedenlerden ötürü büyük bir düşüş yaşadığında, ciddi bir zarara uğrarlar. Ancak bunun yerine sermayelerini çeşitli varlıklara paylaştıran yatırımcılar, ani fiyat hareketliliklerine karşı yatırımlarını daha güvende tutarlar.

Kripto para sepeti nasıl yapılır?

Bir kripto para sepeti, sermayenin üç, dört veya beş farklı kripto varlığına bilinçli bir şekilde paylaştırılmasıyla yapılır. Bu sayede sepetinizde yer alan bir coin düşüş yaşadığında, aynı anda sepetinizde bulunan diğer coin ise yükseliş gösterdiğinde; kar ve zarar oranları birbirini dengeler, böylece zarara girmemiş olursunuz. Ayrıca uzun vadede daha fazla kâr elde etme ihtimaliniz artar. Bir örnek verecek olursak: Cüzdanınızda 4000 TL var ve bunu sadece ETH’ye yatırırsanız, ETH yüzde 50 düşüş yaşadığında; cüzdanınızda 2000 TL kalır. Aynı zamanda almadığınız bir coin olan ICP’nin yüzde 50 yükseldiğini varsayalım; bu durumda bir yandan bütün sermayeniz ETH’de olduğu için zarar etmiş olursunuz, öte yandan da ICP yükselişini kaçırmış olursunuz. Ancak 4000 TL’nizi ETH, AVAX ve ICP’ye bölüştürdüğünüzde; ETH düşse bile AVAX ve ICP yükseldiğinde, herhangi bir kayıp yaşamamış olursunuz. Kripto para sepeti yapmak, tam anlamıyla bu işe yarar.

Hatırlatma: Bununla birlikte, bir kripto para sepeti yaparken her kullanıcı kendi stratejisini oluşturabilir. Sermayenizi sadece Web3 coinlerine veya yalnızca metaverse tokenlarına bölüştürebilirsiniz. Önemli olan bilinçli bir şekilde sepet oluşturmak ve sermaye dağılımını doğru ayarlamaktır. Ayrıca yatırım yapılacak varlıkların ait oldukları projeler hakkında yeterli bir bilgi birikimine sahip olmak da son derece önemlidir.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5/5 - (6 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

UNFI coin nedir

UNFI Coin Nedir? UNFI Nereden Alınır?

Göreceli Güç Endeksi (RSI) Nedir?

Göreceli Güç Endeksi (RSI) Nedir?