in

Hard Fork ve Soft Fork Nedir?

hard fork ve soft fork nedir 2

Soft Fork ve Hard Fork Nedir?

Bu içeriğimizde: Çatallanma nedir? Blokzincirinde hard fork ve soft fork neden gerçekleşir? Sorularının cevaplarına ve bu konuyla ilgili diğer detaylara yer verdik.

Çatallanma nedir?

Çatallanma, bir blokzinciri ağında gerçekleşen bölünmeyi ifade eder. Bu bölünmeden sonra aynı zincir üzerinde yeni bir proje var olur. Ancak bu proje, söz konusu blokzincirinden bağımsız bir şekilde çalışmaya başlar. Blokzincirlerindeki çatallanmalar ise genel olarak ikiye ayrılır: Soft fork ve hard fork.

Hard fork ve soft fork nedir?

Hard fork

Sert çatallanma (hard fork), blokzincirinde meydana gelen köklü değişiklikler sonucunda oluşur. Bu büyük yazılım güncellemesi, geçmişe dönük uyumlu olmaz ve eski kurallar geçerliliğini yitirir. Topluluğun çoğunluğu, yani ağdaki düğümlerin büyük bir kısmı eğer bu büyük değişikliğe uymak istemezse ve eski kuralların geçerli olduğu sürüme devam etmek isterse; blokzincir ikiye bölünür. Bu köklü değişiklikten sonra güncellenmiş düğümler, eski düğümlerle iletişim kurmaz; sadece güncellenmiş olan düğümlerle iletişim hâlinde olurlar. Bu güncellenmiş düğümler, mevcut blokzincirin farklı bir sürümü olarak yeni bir blokzinciri meydana getirirler. Hard fork sonucunda iki ayrı zincir ve dolayısıyla iki ayrı kripto para birimi ortaya çıkar. Geçmişte Bitcoin ile Bitcoin Cash ayrışması sert çatallanmaya örnektir. Ancak çatallanmalar sonucunda her zaman farklı kripto para birimleri oluşmaz, bazen sadece küçük güncellemelerden ibarettir. Bu duruma ise soft fork denir.

Soft fork

Soft fork, blokzincir ağında geçmişe dönük uyumlu olan ve bazı iyileştirmeler için güncellemelerin gerçekleştiği çatallanma türünü ifade eder. Bu çatallanmadan sonra eski düğümler ile güncellenmiş düğümler birbirleriyle iletişim kurabilirler. Bununla birlikte, soft fork gerçekleştikten sonra yeni bir blok zinciri oluşmaz. Başka bir ifadeyle: Bu çatallanma türünün amacı, mevcut blokzincirini güncellemektir. Ağdaki düğümler güncelleme yapmak zorunda değillerdir. Ancak ağın güvenliği ve blokzincirin verimli çalışması için çoğunluğun bu güncellemeyi gerçekleştirmesi önerilmektedir.

Hard fork gerçekleştikten sonra yatırımcının varlıklarına ne olur?

Bir blokzincirde sert çatallanma gerçekleşirse, yatırımcılar diledikleri blokzincir ağını seçme hakkına sahiplerdir. Çatallanma gerçekleşmeden önce ne kadar kripto varlıkları varsa, gerçekleştikten sonra da aynı olarak kalır; herhangi bir değişim söz konusu olmaz. Ancak eski kuralların geçerli olduğu zincir mi yoksa yeni kuralların olduğu yeni kripto para birimiyle mi devam edeceği tamamen kullanıcının tercihine bağlıdır. Bu seçimi yapmadan önce kullanıcıların kapsamlı bir araştırma yapmaları faydalı olacaktır.

Çatallanmaların nedenleri

  • Blokzincir ağında meydana gelen birtakım hataların düzeltilmek istenmesi.
  • Blokzincir ağındaki ölçeklenebilirlik sorunları
  • Blokzincirin mevcut işlem gücünü arttırmak ve daha iyisi için geliştirmek istenmesi ancak fikir birliğinin oluşmaması.
  • Blokzincir ağına gerçekleştirilen siber saldırılar.

Örnek verecek olursak: Geçmişte Ethereum ağında oluşturulan DAO sisteminin saldırıya uğraması sonucunda Ethereum ağında sert çatallanma meydana gelmiştir. Böylece gerçekleşen bu bölünmeyle Ethereum ağından Ethereum Classic oluşturulmuştur.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para borsalarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

XVS coin nedir

XVS Coin Nedir? Venus Projesinin Özellikleri Nelerdir?

Oculus Quest pil omrunu artirma

Oculus Quest ve Oculus Quest 2’nin Pil Ömrü Nasıl Artırılır?