in

Soulbound Token Nedir?

soulbound token

Soulbound Token Nedir?

Bu içeriğimizde: Yeni bir kavram olarak kullanılmaya başlanan ve henüz teori aşamasında bir proje olan Soulbound token hakkında detaylara yer verdik.

Soulbound token nedir?

Devredilemez token veya ruha bağlı olarak tanımlanan Soulbound token, blockchain teknolojisindeki kimlik sorununa çözüm getirmesi ve Web 3.0 dünyasına entegre edilmesi için Ethereum kurucusu Vitalik Buterin tarafından öne sürülen bir token teorisidir.

SBT olarak da ifade edilen Souldbound token, kullanıcıların tokenlarını başkalarıyla değiştiremeyeceği yeni bir token formatıdır. Bununla birlikte SBT, web3 platformlarında sosyal ilişkileri sağlayan taahhütleri ve kimlik bilgilerini temsil eden değiştirilemez tokenlardır. Daha farklı bir ifadeyle SBT, bir kullanıcıya ait eşsiz bilgilerin sembolleştirilmiş hâlidir.

Yeni bir kimlik sistemi

Vitalik Buterin, bu token formatı ile kullanıcıların daha güvenli işlemler gerçekleştirmesini hedeflemektedir. Soubound tokenlar, kişilerin iş ve okul bilgileri gibi çeşitli verileri barındıran ve birçok kullanım alanı olan belirteçler olacak. Kişinin özgeçmişi ve diğer kişisel bilgileri, bu SBT tokenlarda yer alacak. Bir nevî kişiye özel dijital kimlik olan bu tokenlar, Web3 teknolojisine entegre edilebilecektir. SBT ile blokzincirler üzerindeki işlemler için kimliğinizi tamamen açık etmeden kendinizi karşı tarafa ispatlayabilirsiniz.

Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonları ve SBT

DAO’larda endişe duyulan durumlardan biri, topluluktaki bir grubun kendi aralarında anlaşarak bir oylamayı manipüle edebileceğidir. Ancak SBT sayesinde DAO’larda oy kullanan kişiler arasında nasıl bir korelasyon olduğunu belirlemek ve buna göre kontrolü sağlamak mümkün olabilecektir.

Teminatsız borç verme

Kripto para yatırımcıları, merkeziyetsiz finans platformlarından borç almak istediklerinde, bunun için bir teminat göstermeleri gerekir. Ancak SBT sayesinde bu yatırıcımlar, teminat göstermeden de kripto para borcu alabilirler. SBT’ler, kişilerin hangi yetkinliklere sahip oldukları, aldıkları borçları geri ödeme potansiyelinde olup olmadıkları gibi bilgileri içerdiği için; borç verecek olan platformların, yatırımcılardan bir teminat istemesi gerekmez. Kullanıcılar, bir bankadan borç alır gibi merkeziyetsiz finans platformlarından borç alabilirler, bunun için sadece geri ödeme yapabilecek potansiyellerini kanıtlamaları gerekir. Bu bilgiler de SBT’de kayıtlı olduğu için başka bir işlem yapılması gerekmez.

Soulbound token geleceği

Soulbound token kavramı henüz çok yenidir ve yeterince gelişmiş değildir. Bununla birlikte SBT’nin, merkezi olmayan ağların ve toplulukların demokratik işleyişi ve Web3 teknolojisi için önemli bir yapı taşı olması bekleniyor. Ancak Soulbound tokenın kullanım alanları ve diğer detaylar henüz netleşmemiş ve tasarlanmamıştır. Yine de bu token formatının gelecekte ilgi görmesi yüksek bir olasılık olarak değerlendiriliyor.

İlgili:

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Netflix ipuclari

Netflix Kullanıcı Deneyimini İyileştiren İpuçları!

guclu-parola-nasil-olusturulur

Güvenli ve Güçlü Parola Oluşturmanın 11 Yolu!