in

MakerDAO nedir? MKR Token Özellikleri Nelerdir?

MakerDAO nedir

MakerDAO nedir? MKR Token Özellikleri Nelerdir?

Şimdi MakerDAO nedir? MKR token nereden alınır? Sorularının cevaplarına ve bu projeyle ilgili diğer detaylara bu içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

MakerDAO Nedir?

MakerDAO, Ethereum ağı tarafından desteklenen ve akıllı sözleşmelerle çalışan merkeziyetsiz finans projesidir.

Maker projesinin özellikleri nelerdir?

  • DAO yani Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonu odaklı geliştirilen Maker projesi, ABD dolarına endeksli bir sabit coin olan DAI isimli kripto varlığın üretilmesini sağlar.
  • Maker kasasına belirtilen oranda kripto varlıklarını kilitleyen kullanıcılar, bunun karşılığında DAI sabit coin’lerinden alırlar. Ancak kullanıcıların teminat olarak gösterdikleri kripto varlıklarının değeri; zaman içinde düşer ve DAI’lerin değeri altında kalırsa; teminat olarak gösterdikleri varlıkları likit olabilir.
  • Kullanıcılar, bu DAI’leri transfer işlemlerinde ve diğer kripto varlıkların alım – satım işlemlerinde kullanma hakkına sahip olurlar.
  • Yatırımcılar, bu proje aracılığıyla sahip oldukları kripto varlıklarını borç vererek faiz kazanımı elde edebilir. Tabii aynı zamanda borç da alabilirler.
  • Kullanıcılar kripto varlıkları karşılığında istedikleri kadar DAI oluşturabilirler. Bu nedenle DAI arzı sınırsızdır.

İlgili: DAO Nedir? DAO Nasıl Çalışır?

Maker (MKR) token özellikleri nedir?

Projeye ait MKR token; DAI varlıklarının oluşturulma sürecine ve kullanıcıların yönetime katılmasına destek sağlayan bir yönetişim tokenidir. Başka bir ifadeyle; Maker token, DAI kripto varlığının istikrarını sağlar. Bununla birlikte kullanıcıların yönetime katılmasına fırsat tanıyan bir işleve sahiptir. Ancak bireysel veya kurumsal olsun; bir yatırımcıda ne kadar çok MKR token varsa, o kullanıcının sahip olduğu oy hakkı da o kadar çok olur. Kullanıcılar, yönetişime katılarak projenin gelişimi için alınacak kararlarda ve varlıkların risk parametreleriyle ilgili değişikliklerde oy kullanırlar. Böylece doğrudan yönetişimde yer almış olurlar.

MakerDAO projesini farklı kılan nedir?

2017 yılında piyasada yerini alan ve geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşan MakerDAO; merkeziyetsiz özerk bir yönetim sistemine sahip en eski projelerden biri olarak varlığını güçlü bir şekilde sürdürmektedir. MakerDAO, kullanıcıların itibari paralar yerine kripto varlıklarını teminat olarak gösterip borç alabileceği ve borç vererek ek kazanç sağlayabileceği bir sistem vadeder. Ayrıca projenin kullanıcı topluluğunun katkılarıyla ve akıllı kontratlarla çalışması, merkeziyetsizlik ve güvenlik açısından oldukça önemlidir.

MKR token nereden alınır?

Bu tokenin satın alınabileceği bazı kripto para platformları şunlardır: Binance, Coinbase, KuCoin, OKX ve Paribu.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para birimleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

virüs bulaşmış bilgisayarı temizlemek

Virüs Bulaşmış Bilgisayarı Temizlemek İçin 10 Basit Adım!

vpn güvenliği - vpn nedir - vpn kullanırken dikkat edilmesi gerekenler - vpn hakkında

VPN Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken 8 Önemli Detay!