in

Compound Nedir? COMP Nasıl Çalışır?

compound

Compound (COMP) Nedir? Nasıl Çalışır?

Bu içeriğimizde: Comp token nedir? Compound protokolünün özellikleri nelerdir? Sorularının cevaplarına ve bu projeyle ilgili diğer detaylara yer verdik.

Compound (COMP) nedir?

Compound Finance, kullanıcılara kripto varlıklarıyla borç alıp-verme imkânı tanıyan merkeziyetsiz finans platformudur. Comp ise bu projenin yönetişim tokenıdır.

Compound nasıl çalışır?

Compound, kullanıcıların kripto varlıkları üzerinden gelir elde etmesine ve sisteme kilitledikleri kripto paralarıyla diğer kripto para birimlerini borç almasına olanak tanır. Bununla birlikte Compound, yatırımcıların varlıklarını saklamak ve kusursuz bir işleyiş için akıllı kontratları kullanır.

Compound platformu, borç alacak kullanıcıların teminat olarak gösterdikleri kripto paralarını sisteme kilitler. Bununla birlikte kilit altında olan bu kripto varlıkları cToken’lere çevirir. Kullanıcıların teminat olarak gösterdiği veya kredi sağlamak için verdikleri kripto paralar karşılığında cToken verilir. Ancak yatırımcılar, daha önce hangi kripto para türünü yatırdıysa yine aynı türde geri alma hakkına sahiptir. Yani kullanıcının ETH olarak teminat gösterdiği kripto parasını cTokene çeviren platform; bunları sahibine geri ödeyeceği zaman tekrar ETH’ye çevirerek ve üstüne faizini ekleyerek verir.

Havuza kripto para varlığıyla destek sağlayan kullanıcıların bu varlıkları cToken olarak kaydedilir ve en çok cToken sahibi olan kullanıcıların havuzdaki payı artar. Bununla birlikte, havuzda payı en çok olan yatırımcılar, paylarıyla doğru orantılı bir şekilde yüksek faiz almaktadırlar.

Compound protokolünün özellikleri nelerdir?

  • Kullanıcılar, bu protokol aracılığıyla üçüncü taraflara gereksinim olmadan kripto varlıklarını borç verebilir ve faiz getirisi elde edebilirler.
  • Compound’da borç alıp vermek için desteklenen bazı kripto para varlıkları şunlardır: ETH, WBTC (Wrapped Bitcoin), USDC, DAI, USDT, ZRX, BAT
  • İsteyen bütün kullanıcıların, Compound platformuna kripto paralarını kilitlemesi mümkün. Bu sayede kilitli varlıkları üzerinden faiz kazanırlar.
  • Yatırımcılar, Comp tokenlarını Ethereum ağını destekleyen bütün kripto para cüzdanlarında saklama imkânına sahiplerdir.
  • Comp token, Ethereum ağı tarafından desteklenmektedir. Ayrıca Comp token sahibi olan kullanıcılar, platformun gelişimi için alınacak kararlarda söz hakkına sahip olurlar. Bununla birlikte, platforma bir özelliğin eklenmesini veya bir özelliğin değişmesini isteyen kullanıcılar; yine bu tokenlar aracılığıyla fikirlerini sunabilmektedir.
  • Kullanıcıların sisteme kilitledikleri varlıklara verilen faiz oranları sık sık güncellenmektedir. Ancak bu faiz oranları, arz-talep ilişkisine göre belirlenmektedir.

Comp token nereden alınır?

Comp tokenın satın alınabileceği bazı kripto para platformları şunlardır: Binance, Huobi, Kraken, Coinbase.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oasis Network

Oasis Network Nedir? Rose Coin Hakkında Detaylar!

çevrimiçi bankacılık - mobil bankacılık - güvenli internet bankacılığı - internet bankacılığı - lorentlabs

Oltalama Saldırısı Nedir? Korunmak İçin 5 Basit ve Önemli Öneri!