in

DuckDuckGo Nedir? DuckDuckGo Güvenli Mi? Güvenli Arama Motoru!

DuckDuckGo-Nedir-DuckDuckGo-Guvenli-Mi
DuckDuckGo-Nedir-DuckDuckGo-Guvenli-Mi

DuckDuckGo Nedir? DuckDuckGo Güvenli Mi? Güvenli Arama Motoru!

Bu içeriğimizde güvenli arama motoru DuckDuckGo nedir? DuckDuckGo güvenli mi? Sorularını cevaplıyoruz. Google alternatifi DuckDuckGo ile ilgili detaylara yer vereceğimiz bu içeriğimizde aynı zamanda DuckDuckGo arama motoru ile ilgili küçük şakalardan da bahsedeceğiz.

DuckDuckGo Nedir?

DuckDuckGo arama motoru; açık kaynak yazılıma sahip olan, gizlilik ve güvenliğe önem veren insanlar için geliştirilmiştir. 25 Kasım 2008 tarihinde geliştirilen güvenli arama motoru DuckDuckGo’yu oluşturan kişi Gabriel Weinberg’dir.

4 Mart 2022 verilerine göre Alexa’daki global sıralaması 127, İlgiltere’deki sıralaması ise 39’dur. Kendisine ait DuckDuckGo Privacy Browser adlı mobil cihazlar için internet tarayıcısı var. Ayrıca Firefox ve Google Chrome için de ekstradan tarayıcı eklentisi bulunuyor.

Arama motorlarıyla ister istemez her şeyimizi paylaşıyoruz. Bunu hiç düşündünüz mü? Her şeyi. Daha fazla paylaşım yapmak için ise çok fazla zamanımız var. Yani her saniye bir şeyleri ister istemez paylaşacağız. Fakat DuckDuckGo bu paylaşımları gördüğünde bir dakika bir dakika DuckDuckGo bu paylaşımları görmüyor. Google, Yandex veya Bing gibi çalışmıyor. Herhangi bir izleyiciyi engelleyen bu arama motoru, verilerinizi analiz etmiyor ya da arama yaptığınız konularda karşınıza o konuyla ilgili reklam çıkartmıyor. En önemlisi ise verilerinizi başkalarına satmıyor. Çünkü verileriniz kaydedilmiyor.

İlgili:

Arama Motoru DuckDuckGo:

Hem sosyal medya platformlarından sizlerle ilgileniyorlar hem de geliştiricilerle bire bir sohbet edebiliyorsunuz. Bu sohbetlerin bir kısmı havadan sudan sohbetler de olabiliyor. Sanırım iş yerinde sıkılıyorlar ya da yaptıkları işi çok seviyorlar. Belki de kullanıcı memnuniyeti onlar için her şeydir, olabilir mi?

Arayüzü güzel ve kullanımı oldukça basit olan bu arama motoru, kullanıcılara verilerini geri alma şansı tanıyor diyebiliriz. DuckDuckGo benzeri birçok arama motoru geliştirildi fakat kimisinin arayüzü güzel değildi kimisi söylediği şeyleri gerçekleştiremedi. Fakat bu arama motoru gelecekte adını daha fazla duyuracak, bundan eminiz. DuckDuckGo güvenli mi? ya da güvenilir mi? Gibi bir soru soracak olursanız Google’a göre mi diye bir cevap vermeyi çok isteriz.

Nasıl Para Kazanıyor?

Veri satmıyor, reklam yayınlamıyor, gizliliğe önem veriyor. Ee nasıl para kazanıyor? Bizi mi kandırıyorlar?

Yok yahu! Herkes her şeyi para kazanmak için yapmıyor. Bir şeylerin farkında olan insanlar artık bir şeylerin değişmesi gerektiğine inanıyor. Para her şey değil. DuckDuckGo’da bunun farkında ve her şeyleri şeffaf olduğu için, onları destekleyen kişiler şirkete bağış yapabiliyor. Bağışların da nereye – nasıl harcandığı tabi ki yine şeffaf.

DuckDuckGo, Google Kadar Şakacı!

Şirket 2011 yılında ilginç bir harekete imza attı. Bunu ilk duyduğumda oldukça hoşuma gittiğini söylemeliyim. Hatta kısa bir süre önce Türkiye’de çalışan bir arkadaşımın buna benzer bir çalışma yürütmek istediğini de dinlemiştim, destekleyebileceğimi ve çok hoş olacağını söylemiştim. Sanırım hala askıda. Umarım yapar, çünkü oldukça ses getirir bu.

Peki DuckDuckGo ne yapmıştı?

Google’ın bir binasının karşısına dev bir afiş yaptırdı. Afişte ”Google tracks you. We Don’t.” yazıyordu. Bu reklam afişi ile adından çok söz ettiren şirket, 2012 yılından bu yana bağış toplamaya devam ediyor, en büyük bağışçıları arasında Wikimedia Vakfı da bulunuyor.

İlgili: Bitcoinlerinizi Nasıl Güvende Tutarsınız? Varlıklarınızı Çaldırmayın!

5/5 - (1 Oy)

1 Comments

Leave a Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çevrimiçi bankacılık - mobil bankacılık - güvenli internet bankacılığı - internet bankacılığı - lorentlabs

Oltalama Saldırısı Nedir? Korunmak İçin 5 Basit ve Önemli Öneri!

axie infinity axs token

Axie Infinity Nedir? AXS Token Özellikleri Nelerdir?