in

Brave Search Geldi! Bu Arama Motoru Neler Sunuyor? Güvenli Mi?

brave search - brave güvenli mi - brave search güvenli mi - lorentlabs brave - lorentlabs güvenli mi
brave search - brave güvenli mi - brave search güvenli mi - lorentlabs brave - lorentlabs güvenli mi

Brave Search Geldi! Bu Arama Motoru Neler Sunuyor? Güvenli Mi?

  • Brave Search, herkesin beta sürümünde deneyebileceği, gizlilik merkezli bir arama motoru.
  • Arama motorunun kendi arama indeksi var.
  • Brave Search, kullanıcıların aramalarına göre izlemeyeceğini veya profil oluşturmayacağını taahhüt ediyor.
  • Brave Search oldukça basit ve kullanışlı fakat Google gibi bir arama motoruna alışıksanız yabancılık çekebilirsiniz. Fakat gizlilik merkezli bir adım olduğu net.

İnternetteki siber saldırılar ve siber dolandırıcılık artarken internet kullanıcıları veri güvenliğine oldukça önem veriyor. Bu yüzden internette gizlilik oldukça önemli bir durum haline geldi. Brave Search de tam olarak bu konuda hizmet veriyor.

Bir arama motoru söyler misin? Diye sorulduğunda internette eğer gizlilik ve güvenliğe önem vermiyorsanız aklınıza ilk gelen arama motoru Google oluyordur. Fakat Google, gizlilik merkezli bir arama motoru olmadığı gibi kullanıcılarının verilerini analiz ederek ve satarak para kazanır. Google alternatifleri zaten yok mu? Bu hizmet gerekli miydi diye sorular sorabilirsiniz. Fakat internetteki gizlilik konusu ilerleyen süreçte daha da artacağı için bu tür hizmetlerin daha da artacağını düşünüyoruz. DuckDuckGo güzel bir alternatif. Fakat şimdi bir de Brave Search geldi. Beta sürümünü kullanmanız mümkün.

İlgili: Brave İncelemesi: Brave Güvenli Mi? Brave Hakkında Her Şey!

Unutmayın, bu hizmet hala beta sürümünde. Fakat alışkanlık kazanmak için şu an kullanılabilir. İlerleyen süreçte nasıl bir gelişim göstereceğini yakından izleyeceğiz.

Brave, web sitesinin ana sayfasında şöyle bir başlıkla bu hizmetini duyurdu: ”Brave Search beta sürümü artık Brave tarayıcısında mevcut ve kullanıcılara büyük teknolojiye ilk bağımsız gizlilik araması/tarayıcı alternatifi sunuyor” Web sitesinde dikkat çeken bir diğer şey ise sunduğu maddeler. Maddelere yakından göz atalım:

  • Gizlilik: Kullanıcılar izlenmiyor ya da reklam için profilleri oluşturulmuyor.
  • Önce kullanıcı: Reklam ve veri şirketleri değil, kullanıcı önce geliyor.
  • Bağımsızlık: Brave, diğer sağlayıcılara güvenmeden genel sorguları özel olarak yanıtlamak için kendi arama dizinine sahip.
  • Şeffaflık: Sonuçları saptırmak için gizli yöntemler veya algoritmalar yok.
  • Açıklık: Brave Search, yakında diğer arama motorlarına güç sağlamak için kullanılabilir olacak.

Brave Search Güvenli Mi?

Beta aşamasında olan Brave Search hizmetini kısa bir süre deneyimledik. Sunduğu hizmeti Google ile karşılaştırmak pek doğru değil. Arama sonuçları henüz basit aramalar için oldukça başarılı. Bunun ileride gelişeceğini düşünüyoruz. Kullanımı kolay, hızlı bir yanıt süreci var. Site, haber arama, görsel arama ve yerel sonuçlar gibi Google’ın sahip olduğu birçok özelliği kendi bünyesinde barındırıyor. Aramalarda herhangi bir reklam gösterilmemesi ve hedeflenmiş reklamlarla karşılaşmak oldukça önemli bir deneyim. DuckDuckGo kullanırken bu kadar heyecanlandığımı söyleyemem.

Hedeflenmiş reklam olmadığı için sosyal medyada veya gezdiğiniz web sitelerinde sürekli tedirgin edici reklamlarla karşılaşmamanız da oldukça ilgi çekici. Şu an için görsel arama ya da alışveriş aramaları çok kaliteli sonuçlar sunmuyor. Zaten şirket görseller konusunda arama dizininin geliştirilmesi sürecinde farklı arama motorlarından sonuçlar göstereceğini açıklıyor. Eğer Google Haritalar veya Google Drive gibi ürünleri Google üzerinden kullanıyorsanız bu tür alışkanlıklarınızdan vazgeçmeniz biraz zor olabilir. Hizmet şu an beta sürecinde olduğu için kullanıp geri bildirimlerde bulunabilirsiniz. Bu gizlilik merkezli bir hizmetin gelişmesini sağlayacaktır.

İçeriklerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan veya Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. YouTube kanalımıza abone olmayı ve bildirimleri açmayı unutmayın.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kişisel veri güvenliği - KVKK lorentlabs - Lorentlabs SEO

Kişisel Verilerimiz Neden Önemli? Bu Verilerle Neler Yapabilirler?

kripto para borsası bitpanda - kripto para borsası güvenliği - kripto para güvenliği - bitcoin - bitpanda

Kripto Para Borsası Güvenliği: Bitpanda Güvenliği Nasıl Sağlanır?