in

Kişisel Verilerimiz Neden Önemli? Bu Verilerle Neler Yapabilirler?

kişisel veri güvenliği - KVKK lorentlabs - Lorentlabs SEO
kişisel veri güvenliği - KVKK lorentlabs - Lorentlabs SEO

Kişisel Verilerimiz Neden Önemli? İnternetteki Verilerimizle Neler Yapabilirler?

İnternette gezinirken birçok verimizi habersiz paylaşıyoruz. Bu verilerimizin bir kısmı ise tanımadığımız ve bizi hedef alan kişilerin eline geçiyor. Bugün bu içeriğimizde bu verilerle neler yapılabileceğini ele alacağız. Kişisel verilerimiz neden önemli? İnternetteki verilerimizle neler yapabilirler? başlıklı bu içeriğimizde en basit anlatımla cevapları bulmaya çalışacağız.

Bilgilerimiz ve verilerimiz, neredeyse girdiğimiz her web sitesinde, mobil uygulamada veya günlük olarak kullandığımız sosyal medya platformlarında aslında hep kaydedilir. Örneğin oldukça basit görünen bir online alışveriş aslında bütün bilgilerimizin dijital dünyada birçok kişinin eline geçmesine sebep olabilir.

Kişisel Verilerimiz Neden Önemli? Bu Verilerle Neler Yapabilirler?

Gelin bu detaylara yakından göz atalım!

İnternette Toplanan Veriler

İnternette gezinirken, sitelere üye olurken, YouTube gibi platformlardan videolar izlerken, alışveriş yaparken ya da farklı servisleri veya hizmetleri kullanırken birçok bilgimizi istemsizce ya da bilmeden paylaşıyoruz. Bu bilgiler ve veriler ile kişiler muhteşem bir şekilde analiz ediliyor ve birçok çıkarımda bulunulabiliyor. Kişisel veriler dediğimiz zaman aklınıza neler geliyor? Ad, soyad, e-posta, kimlik numarası, açık ev – iş adresi, telefon numarası, kimlik bilgilerinizin detayları ve hatta banka kartlarının satın alma detayları vb..

Online bir platforma kaydolduğumuz an o platformun güvenilir ve sorun çıkarmayacak bir platform olduğunu düşünür ve kaydoluruz. Peki bugüne kadar hangi platformun ya da web sitesinin gizlilik sözleşmesinden hizmet koşullarına kadar detaylarına baktınız? Hastaneye gittiğinizde bir doktorun verdiği onlarca ilacı prospektüsü okumadan mı kullanıyorsunuz? Birçok kişi prospektüs ile gizlilik sözleşmesinin ne alakası var diyebilir. Aslında hiçbir alakası yok. Fakat önem sıralaması dediğimiz sıralamada ikisi de neredeyse aynı öneme sahip. Amacım prospektüs ile gizlilik sözleşmesini karşılaştırmak değil. Gizlilik sözleşmesinin önemini anlatmak.

Bir sitenin siber saldırıya uğraması veya bir tür sızıntıya uğraması, yukarıda bahsettiğim tüm verilerin herkese açık hale gelmesi demek. Bunun gibi onlarca problem ile karşılaştığımızın farkında mısınız? Peki farkında olanların birçoğunda olan ‘Zaten verilerim sızdırıldı, bir daha sızdırılsa bir şey olmaz.’ davranışına mı sahipsiniz? Eğer öyleyse bu durumu hemen düzeltmeniz gerekiyor.

İlgili: KKVK Kapsamında Veri Sorumlusunun Veri Güvenliğine İlişkin Yükümlülükleri!

Veri sızıntıları aslında günün sorunu değil, geçmişin sorunu. Geçmişte ortaya çıkan bir veri sızıntısı kişileri riske atma konusunda daha tehlikeli. Bu konunun detaylarını incelediğimiz Eski Veri İhlalleri Başınızı Ağrıtır! başlıklı içeriğimizi okumanızı da tavsiye ederiz. Lorentlabs üzerindeki birçok içeriğe de kategorilerimizi kullanarak erişmeniz mümkün.

Bu problemin yanında en büyük problemlerden birisi de tabii ki üye olduğumuz web sitelerinin hangileri olduğunu unutmamız. Unuttuğumuz herhangi bir sitede veri sızıntısı yaşanabilir ve sıkıntı yaşayabiliriz. Kişisel verilerin gerçek hayattaki petrol kadar değerli olduğunu unutmayın. Bu yüzden dijital ayak izi ve dijital güvenlik oldukça önemli 2 ayrı başlık. Sosyal medya dahil internette paylaştığımız her verinin ve detayın aslında bir süzgeçten geçirilmesi gerekiyor. Bu süzgeç de insanın kendisine paylaşımları konusundaki kontrolünden geçiyor.

Kişisel Verilerimizle Ne Yapabilirler?

Bir siber saldırgan kişisel verilerimize sahip olmayı başarırsa bunları kullanmak ve bunlar üzerinden kazanç sağlamak için birçok seçeneğe sahip. En basit örneklerinden bir tanesini vereceksem kesinlikle spam mailleri ve SMSleri vermeliyim. Çünkü son zamanlarda duyduğum en büyük problemlerden birisi bu. Önceden sadece SMS ile rahatsız eden bazı servisler artık arayarak rahatsız etmeye başlamışlar. Bu durumun bir şekilde önüne geçilmesi gerekiyor. Bir siber saldırgan topladığı kişisel verileri farklı fiyatlarla farklı platformlarda birçok kişiye satar. Satın alan kişilerin ilk yaptığı şey işte bu.. Spam saldırıları. Tabii ki bu basit ve en çok kullanılan bir yöntem.

Her bilgimize sahip olan siber saldırganın en büyük saldırılarından bir tanesini de kimlik avı saldırıları. Bu saldırıdan kaynaklı Kötü amaçlı yazılım veya kötü amaçlı bağlantılarla internet ortamında varolan bütün yakınlarınıza saldırır ve o kişileri dolandırırlar. Bu yüzden kişisel veri güvenliğini önemsemek oldukça önemli bir durum.

İçeriklerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan veya Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. YouTube kanalımıza abone olmayı ve bildirimleri açmayı unutmayın.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bybit türkiye - bybit güvenli mi - bybit hakkında - bybit bitcoin - bybit hakkında - kripto para borsası bybit - kripto para borsaları

Bybit Türkiye Operasyonlarına Başladı! Bu Operasyonlar Ne İçeriyor?

brave search - brave güvenli mi - brave search güvenli mi - lorentlabs brave - lorentlabs güvenli mi

Brave Search Geldi! Bu Arama Motoru Neler Sunuyor? Güvenli Mi?