in

İnternet Güvenliği Tehditlerinin Türleri Nelerdir? Ne Yapmalıyız?

internet güvenliği tehditleri - internet tehditleri
internet güvenliği tehditleri - internet tehditleri

İnternet Güvenliği Tehditlerinin Türleri Nelerdir? Ne Yapmalıyız?

Bu içeriğimizde internet güvenliği tehditlerinin türleri nelerdir? Sorusunu cevaplıyoruz. Ayrıca bu konuda neler yapabiliriz? Konusuna da değineceğiz.

İnternet, kullanıcılarına sınırsız bir içerik ve hizmet sunarken aynı zamanda birçok riskle de karşı karşıya bırakıyor. Bu riskleri madde madde saymak oldukça uzun olabilir fakat en önemli sorunumuz buradaki siber suçlar ve siber saldırılar.

İnternet suçlarının yani siber suçların potansiyel olarak çok uzun bir listesi olsa da bu içeriğimizde en çok bilinen ve siber korsanlar tarafından en çok kullanılan tehdit türlerini ele alacağız. Gelin hep birlikte bu internet güvenliği tehditlerinin türleri nelerdir sorusuna yakından göz atalım!

İnternet Güvenliği Tehditlerinin Türleri:

Bu başlıkta şu tehdit türlerine yer verdik:

  • Kötü amaçlı yazılım
  • Bilgisayar solucanı
  • Spam
  • Kimlik avı
  • Botnet

Peki bu 5 maddede yer verdiğimi ‘şeyler’ tam olarak ne?

Kötü amaçlı yazılım: Truva atları, bilgisayar virüsler ya da fidye yazılımları kötü amaçlı yazılım olarak görülür. Kötü Amaçlı Yazılım Tarihi ve Kötü Amaçlı Yazılım Nedir? Başlıklı içeriğimizde daha detaylı bilgilere erişebilmeniz de mümkün.

Bilgisayar solucanı: Bilgisayar solucanı, kendisini bir bilgisayardan diğerine kopyalayan temelde kötü amaçlı bir yazılımdır. Bilgisayar solucanlarının yayılma hızı ve genişlemesi oldukça hızlıdır. Saniyeler içinde nasıl yayıldığını anlayamayabilirsiniz. Solucanlar bilgisayarınıza zarar verirken aynı zamanda verilerinize de zarar verebilir.

Spam: Özellikle geçmişte sadece e-postanıza gelen istenmeyen mailler olarak tanımlansa da artık istenmeyen SMS, istenmeyen mention ya da istenmeyen bir DM olarak da tanımlanıyor. Her ne kadar birçoğu zararsız olara görülse de aslında spam içeriklerin bazılarında cihazınıza zarar verebilecek ya da verilerinizi ele geçirebilecek kötü amaçlı yazılımlarla bağlantılı içerikler olabilir.

İlgili: Bilmeniz Gereken ve En Çok Kullanılan 9 Kripto Para Terimi!

Kimlik avı: Kimlik avı dolandırıcılıkları, kişisel verilerinizi çalmaya çalışan siber suçlular tarafından oluşturuluyor. Kimlik avı saldırıları genellikle sosyal medya platformlarının mesaj bölümünden, SMSlerden ya da maillerden dolayı ortaya çıkıyor. Parolalarınızı ve kişisel verilerinizi bilmediğiniz sitelere girmeyin. Bir kimlik avı saldırısının herhangi önemli bir şirket ya da kurum gibi görünebileceğini unutmayın.

Botnet: Botnet için siber saldırıya uğramış ve özel bilgisayarlardan oluşan bir ağ diyebiliriz. Kötü amaçlı yazılım bulaşmış bu bilgisayarlar tek bir kullanıcı tarafından kontrol edilirler. Bu da herhangi bir web sitesine ya da ürüne anlık onlarca belki de yüzlerce bilgisayar tarafından saldırı gerçekleştirilmesi demek.

Fidye yazılımı tehditleri, taktiklerini ve hedeflerini değiştirmek için daha akıllı ve daha hızlı hale geldi. Bu baskı, en yaygın fidye yazılımı ailelerini ve tekniklerini ve favori sektör hedeflerini ortaya koyuyor. Google Authenticator Nasıl Kurulur? Google Auth Hakkında!

Ne Yapabiliriz?

Kişisel stratejik planlar her zaman işe yarar. Aslında size oturup notlar alarak çok özenli bir plan yapın demiyoruz. Fakat bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Bu konulara dikkat ederek siber saldırıdan alacağınız riski en aza indirebilirsiniz. Öncelikle kişisel internet ağınızın güvenli olup olmadığından emin olun. Tarayıcınızı seçerken mahremiyete ve güvenliğe verdiği öneme göre seçin. Her tarayıcı eminiz ki güvenlik konusunda oldukça büyük çalışmalar yapıyordur. Fakat siber korsanların da bu çalışmaları ekarte edebilmek için çalıştığını unutmamak gerekiyor. 2FA kullanmayı unutmayın. Her profilde, her hesapta mutlaka 2FA kullanın. E-posta güvenliğine önem verin. Domain uzantısı sahte olan maillere dikkat edin. Gelen her mailin uzantısına mutlaka göz atın. Güvenlik duvarı ve antivirüs kullanmayı unutmayın. Antivirüs başta olmak üzere bütün programlarınızı ve işletim sisteminizi mutlak güncel tutun.

İlgili: Güçlü Şifre Testi! Güçlü Bir Şifre Nasıl Oluşturulur?

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HOLOCHAIN

Holochain Nedir? Holo (HOT) Nereden Alınır?

ransomware-nedir-kotu-amacli-yazilim-nedir

Ransomware Nedir? Kötü Amaçlı Yazılımlar Nelerdir?