in

Pegasus Casus Yazılımı ile AB Yetkilileri Hedeflenmiş!

pegasus-casus-yazilimi
pegasus-casus-yazilimi

Pegasus Casus Yazılımı ile AB Yetkilileri Hedeflenmiş!

Reuters tarafından hazırlanan bir rapora göre; üst düzey Avrupa Birliği (AB) yetkilileri geçen yıl Pegasus casus yazılımı ile hedeflendi. Pegasus casus yazılımı, geçmişte de birçok aktivisti, şirket yöneticisini veya siyasi kimliğe sahip isimleri hedeflemişti.

Hedef alınan kişiler, mevcut Avrupa Adalet Komiseri Didier Reynders ve en az dört komisyon çalışanından oluşuyor.

Haber ajansı, iddiaların kendisine iki AB yetkilisi ve incelediği belgeler tarafından bildirildiğini söyledi.

Görünüşe göre AB komisyonu, Kasım 2021’de teknoloji devi iPhone sahipleri tarafından gönderilen toplu mesajlarda Apple ile iletişime geçtikten sonra çalışanlarının Pegasus casus yazılımı tarafından hedef alındığını fark etti. Bu, alıcıları “devlet destekli saldırganlar tarafından hedef alındıkları konusunda uyardı.

Uyarının ardından, komisyondaki kıdemli bir teknoloji çalışanı, casus yazılım araçları hakkında bir arka plan sağlamak ve Apple’dan ek uyarılara dikkat edilmesi gerektiğini vurgulamak için meslektaşlarına bir mesaj gönderdi. Reuters’in incelediği e-postada şu ifadeler yer aldı: “Sorumluluklarınızın doğası göz önüne alındığında, potansiyel bir hedefsiniz.”

İlgili:

Pegasus ile Reynders ve çalışma arkadaşlarını kimlerin hedeflediği; girişimlerin başarılı olup olmadığına dair şu anda bir bilgi yok.

Pegasus’u geliştiren İsrailli firma NSO Group; raporda açıklanan hackleme girişimlerinden sorumlu olmadığını belirterek; iddia edilen hedeflemenin “NSO’nun araçlarıyla gerçekleşmiş olamayacağını” iddia etti. Konuyla ilgili soruşturma açılmasından yana olduklarını da sözlerine ekledi.

Bu tür iddiaların bir sonucu olarak NSO Group; ABD ihracat kara listesine eklendiği, kullanıcılarına yönelik hedefli saldırılar olduğu iddiasıyla da Apple ve Facebook tarafından dava edildiği açıklandı.

Hikaye hakkında yorum yapan ESET küresel siber güvenlik danışmanı Jake Moore şunları söyledi; “Pegasus; kedi fare oyunu gibi cihazlara saldırmaya ve insanların yaşamlarına izinsiz girmeye devam ediyor.”

İlgili: iPhone için Antivirüs Uygulaması Arayanlara 6 Antivirüs Uygulaması!

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twitter-depresyon

Yapay Zeka: ‘Twitter’da 10 Kullanıcıdan 9’u Depresyonda!’

google-android-kullanicilari-uyardi

Android Kullanıcıları Uyarıldı! Bu 10 Uygulamayı Kullanmayın!