in

Yapay Zeka: ‘Twitter’da 10 Kullanıcıdan 9’u Depresyonda!’

twitter-depresyon
twitter-depresyon

Yapay Zeka: ‘’Twitter’da 10 Kullanıcıdan 9’u Depresyonda!’’

Londra Brunel Üniversitesi ve Leicester Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından geliştirilen yeni bir yapay zeka Twitter kullanıcılarını inceledi. Hatta bu incelemeye göre yapay zeka Twitter kullanıcılarından oluşan her 10 kişiden 9’unun depresyonda olduğunu bildirdi.

Yapay zeka, herkese açık olarak kullanılan profillerden 38 veri noktası ayıkladıktan sonra analiz ediyor ve birinin zihinsel durumunu belirliyor.

Bu yapay zekanın birçok Twitter kullanıcısının geçmişini ve kullanıcıların zihinsel sağlıklarıyla alakalı ek bilgileri içeren 2 farklı veritabanı kullandığı açıklandı. Ancak bu açıklamanın doğruluğunun %90’a yakın olması endişe verici.

İlgili: Dall-E Nedir? Her Şeyi Çizen Yapay Zeka!

Yapay zekaya ilişkin paylaşılan bilgiler arasında her veri tabanındaki bilgilerin %80 oranının botun geliştirilmesi, geriye kalan %20 oranının ise doğruluğunu test etmek için kullanıldığı paylaşıldı. Londra Brunel Üniversitesi’nin Dijital Vadeli İşlemler Enstitüsü Direktörü Prof Abdul Sadka, “Algoritmayı iki büyük veri tabanında test ettik ve sonuçlarımızı diğer depresyon tespit teknikleriyle kıyasladık. Her durumda, sınıflandırma doğruluğu açısından mevcut teknikleri geride bırakmayı başardık’ dedi.

Araştırma ve geliştirici olan ekip, bu tür benzer sistemlerin gelecekte birçok konuda sorunları çözeceğine inanıyor. Çünkü birçok konunun ele alınması mümkün.

Bu konular arasında;

  • İstihdam taraması
  • Erken depresyon teşhisi
  • Polis soruşturmaları gibi birçok konu var.

Bot, belli adımlarla geliştiği için hata payını da aslında oldukça düşürmüşe benziyor. Örneğin ilk adım olarak 5’ten az tweete sahip hesapları elediği açıklandı. Sonrasında farklı tekniklere göre düzeltmeler ve düzenlemeler yapıyor. Bu düzenleme ve düzeltmelerin ardından 38 farklı konuyu ele alıyor. Açıklamaya göre bu konuların arasında olumlu – olumsuz kelime kullanımı, takip eden ve takip edilen kişi sayısı, emoji kullanımı gibi birçok konu bulunuyor. Bu konuları detaylı bir şekilde analiz ettikten sonra da bir sonuç çıkarttığı söyleniyor.

İlgili:

Bu çalışmayı yürüten ekibin Tsinghua Twitter Depresyon Veri Kümesini kullanıldığında; %88,39’luk bir doğruluğa sahip paylaşım yaptığı; John Hopkins Üniversitesi’nin CLPsych 2015 veri kümesini kullandığında %70,69’luk bir doğruluğu elde ettikleri ortaya çıktı. Profesör Sadka; %90 üzerindeki her şey makine öğreniminde mükemmel olarak kabul edildiğine dikkat çekti. Bu çalışmanın mükemmele yakın olduğunu vurguladı. Ancak %100 olmasının çok zor olduğunu da dile getirdi.

İlgili: Netflix Bilim Kurgu Dizileri! İşte Önerilerimiz!

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

netflix

Netflix Bilim Kurgu Dizileri! İşte Önerilerimiz!

pegasus-casus-yazilimi

Pegasus Casus Yazılımı ile AB Yetkilileri Hedeflenmiş!