in

Twitter Sizden Hesabınızı Onaylamanızı Mı İstedi?

twitter toplu mail gönderdi - twitter güvenliği
twitter toplu mail gönderdi - twitter güvenliği

Twitter Sizden Hesabınızı Onaylamanızı Mı İstedi?

O kadar çok çevrimiçi dolandırıcılık ve korsanlık var ki, resmi bir mail ile sahte bir maili ayırt etmek herkes için zor olabilir. Bu tür dolandırıcılık ve kimlik avı saldırılarının temelinde her zaman phishing yatmasa da tabii ki en çok kullanılan yöntem bu. Bu yöntemden kurtulmak veya ne olduğunu öğrenmek için bu içeriğimizi okumanızı size tavsiye ediyoruz: Phishing Saldırısı! Phishing Saldırısından Korunmak İçin 9 İpucu!

Fakat bazı zamanlar kullanıcılara gönderilen maillerin şüphe uyandırması normal. Çünkü büyük bir platformdan geldiği düşünülen bu tür mailler eğer sahte ise birçok verinin ya da bilginin birden çalınmasına neden olabilir. Mail nereden gelirse gelsin ilk yapılacak şeyin o mailin gerçek olup olmadığını anlamaya çalışmak. Tabii bazı zamanlar gerçek olsa da sorun yaratması ihtimal.

Twitter’dan Gelen Mail:

Bir Twitter çalışanı neredeyse bütün Twitter kullanıcılarına hesaplarını doğrulamaları için toplu bir mail gönderdi. Yani bizlere gelen mail gerçek. Evet, Twitter’dan geliyor. Fakat her ne kadar Twitter tarafından gönderilmiş olsa da bu maile aslında gerek yoktu çünkü herhangi bir siber saldırı girişimi ya da hata sorunu yaşanmadı.

Bu yüzden Twitter, resmi Twitter profilini kullanarak bir özür mesajı yayımladı.

İlginizi Çekebilir:

Ne Yapmalısınız?

Yapmanız gereken tek şey maili silmek. Bu mail ile ilgili olarak pek bir şey yapmaya gerek yok. Maile tıkladınız ve doğrulamayı yaptınız mı? Yine bir sorun ile karşılaşmanız pek mümkün görünmüyor fakat kendinizi rahat hissetmek için belki parolanızı yenilemek isteyebilirsiniz. Unutmadan; ne olursa olsun 2FA kullanmak bu gibi durumlarda önemli bir durum. SMS doğrulamanın güvenilirliği bir süredir tartıştığımız bir konu. Fakat açık kaynaklı bir şifrematik kullanırsanız daha güvende kalabilirsiniz. Açık kaynaklı olmayan Google’ın şifrematiğini incelemiş ve nasıl kurulacağını anlatmıştık. Okumak isteyen arkadaşlarımız hemen bu başlığımıza bakabilir ve içeriği yakın çevresiyle paylaşabilir: Google Authenticator Nasıl Kurulur? Google Auth Hakkında!

Kullandığınız platformlardan gelen bu tür mailler, genellikle anında işlem gerektiren ciddi sorunlar üzerine gönderilen mailler oluyor. Bu yüzden bu tür mailleri ciddiye almak her zaman faydalı bir hareket olacaktır.

Herhangi bir bankanın müşterisiyseniz, maillerin gerçek olduğundan emin olun ve aşağıdaki önlemleri de almayı unutmayın:

  • Güvenmediğiniz bir mailin bağlantısına asla tıklamayın.
  • Şüpheli bir maildeki dosya eklerini indirmeyin veya açmayın.
  • Kaynağından şüpheleniyor ya da bilmiyorsanız o maili direkt olarak silin.

Twitter hesabınızı onaylamanızı ara ara isteyebilir, mümkün mertebe 2FA kullanın.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evernote incelemesi - evernote not alma - evernote nedir - evernote güvenli mi

Evernote İncelemesi! Bir Not Alma Uygulamasından Fazlası!

alt yazı sorunu olmadan netflix, amazon prime, hulu izleme - kaspersky vpn lorentlabs - kaspersky vpn

Alt Yazı Sorunu Olmadan ABD’deki Netflix İçeriklerini Nasıl İzliyoruz?