in

Sosyal Medyada Paylaşılmaması Gereken Bilgiler Neler? 10 Farklı Konuya Değindik!

sosyal-medyada-paylasilmasi-gereken-bilgiler (1)
sosyal-medyada-paylasilmasi-gereken-bilgiler (1)

Sosyal Medyada Paylaşılmaması Gereken Bilgiler Neler? 10 Farklı Konuya Değindik!

Kendi güvenliğinizin yanında hem arkadaşlarınızın hem de ailenizin güvenliği için bu içeriğimizde 10 farklı bilgiden bahsedeceğiz. Eğer sosyal medya platformlarında bu bilgileri paylaşıyorsanız paylaşmamaya özen göstermenizi, paylaştığınız içerikleri silmenizi öneririz. Çünkü herhangi bir saldırgan bu bilgileri kullanarak size, yakın çevrenize veya ailenize herhangi bir tehdit unsuru oluşturabilir.

İnternette birçok bilgiyi ve detayı paylaşıyoruz. Peki bunun bir sınırı olmalı mı? Kesinlikle olmalı. Ancak birçok kişi bu sınırın nerede ve nasıl olacağını unutmuş durumda. Kişisel bilgileri internette paylaşmamak kesinlikle en iyi seçenek.

Gelin şimdi paylaşılmaması gereken 10 bilginin detaylarına göz atalım.

Sosyal Medyada Paylaşılmaması Gereken Bilgiler:

  1. Doğum tarihiniz
  2. Mevcut konumunuz
  3. İsimleriyle etiketlenen çocuklarınızın fotoğrafları
  4. Açık ev adresiniz
  5. İlişki durumunuz
  6. Kişisel telefon numaranız
  7. Mevcut işiniz
  8. İşinize ait detaylar
  9. Tatil planları
  10. Coğrafi etiketli görseller

Sosyal medyada paylaşılmaması gereken bilgiler detaylarına gelin yakından göz atalım.

Doğum Tarihi:

Doğum tarihi bilgilerinizi paylaşmanız kimlik hırsızlarının sizin adınıza oluşturacakları herhangi bir sosyal medya platformundaki profil için ek bir bilgi demek. Bu tabii ki sadece bir bilgi kırıntısı olarak kalmıyor sahte kimlik yapmaya, profil hesabınızı kapattırmaya hatta adınıza farklı işlemler yapmaya kadar gidebilir. Bu yüzden doğum tarihinizi asla ay, gün ve yıl olarak paylaşmayın.

Windows konum bulma
Sosyal Medyada Paylaşılmaması Gereken Bilgiler: Konum

Mevcut Konumunuz:

Eğer hırsızlara biz evde yokuz derseniz kapınızın zilini çalacaklardır. Eğer sosyal medya platformlarından anlık görsel veya videolarla paylaşım yapıyor ve konumunuzu paylaşıyorsanız bu sadece sanal ortamda değil, fiziksel ortamda da size zarar verebilir. Sadece hırsızlık ile ilgili değil, takıntılı birisi sizi fiziksel olarak rahatsız da edebilir. Bu yüzden bu da anlık konumların paylaşılmaması için oldukça önemli bir neden.

İsimleriyle Etiketlenen Çocuklar:

Eğer herhangi önemli bir konu yoksa çocuklarınızın fotoğraflarını yayınlamaktan kaçının. Birçok ailenin yaptığı hatalardan birisi de çocukların isim ve soyadlarıyla fotoğraflarını paylaşmak diyebiliriz. Bu fotoğrafların herkese açık olarak sanal ortamda yayınlandığının farkında olmayan aileler kesinlikle bu konunun hassas bir konu olduğunun farkına varmalı.

Ev Adresi:

Profilinize kimin baktığını asla bilemezsiniz. Kötü adamların işini kolaylaştırdığın için yaşadığın yeri paylaşma fikri bile aslında çok fazla ürkütücü. Özellikle Türkiye gibi bir ülkede yaşayan insanların açık ev adreslerinin paylaşılması oldukça tehlikeli bir durum.

cep telefonu güvenliği - siber güvenlik - cihaz güvenliği

Kişisel Telefon Numaranız:

Arkadaşlarınızın sizinle iletişim kurmasını isteseniz de, gerçek telefon numaranız bir sosyal ağ sitesi aracılığıyla yanlış ellere geçebilir. Konumunuzu kullanan biri tarafından daraltılmış olabilir. Eğer sanal ortamda birisi ile yeni tanışıyorsanız o telefon numarasını vermeden telefon numaranızı vermeyin. Hatta güven konusunda temkinli yaklaşmakta fayda olduğu için sanal numaralar kullanmak oldukça mantıklı.

İlişki Durumu:

İlişki durumunuzu yayınlamak, potansiyel bir sapık için cesaret verebilir ve hatta evde yalnız kalma olasılığının daha yüksek olduğunu bilmelerini sağlayabilir. Facebook gibi platformlarda bu tür bilgilerinizi gizlemenizde fayda var.

Google Konum Izleme
Sosyal Medyada Paylaşılmaması Gereken Bilgiler: Coğrafi etiketli görseller

Coğrafi Etiketli Görseller:

Mevcut konumunuz için coğrafi etiketli bir görselden daha iyi bir yol haritası yok. Telefonunuz çektiğiniz tüm fotoğrafların yerini siz farkında olmadan kaydediyor olabilir. Çektiğiniz görsellerden coğrafi konum etiketini kaldırmayı unutmayın.

Tatil Planlarınız:

Ayrıntılı tatil planlarınızı, seyahat planınızı, coğrafi etiketli tatil fotoğraflarınızı veya canlı videonuzu yayınladığınızda, neredeyse tüm dünyaya evinizde kimsenin olmadığını ve bir süre orada kimsenin olmayacağını duyuruyorsunuz. Güzel bir restoranda bir “check-in” bile evinizin boş olduğunu ortaya çıkarır. Bu yüzden bu planları da çevrimiçi ortamda paylaşmamak aslında oldukça önemli bir konu.

Sosyal medyada paylaşılmaması gereken bilgiler ile ilgili:

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

guclu-parola-nasil-olusturulur

Güvenli ve Güçlü Parola Oluşturmanın 11 Yolu!

ücretsiz-vpn-guvenli-mi

Ücretsiz VPN Güvenli Mi? Ücretsiz VPN Kullanmanın Riskleri Nelerdir?