in

Dall-E Nedir? Her Şeyi Çizen Yapay Zeka!

Dall-E nedir
Dall-E nedir

Dall-E Nedir? Her Şeyi Çizen Yapay Zeka!

Bu içeriğimizde herkesin merak ettiği yapay zeka Dall-E nedir? Sorusuna değiniyoruz. Eğer siz de her şeyi çizen yapay zeka Dall-E aracını merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam da size göre!

Makine öğrenmesi ve yapay zeka her geçen gün gelişiyor. Gelişen yapay zekanın en iyi örneklerden bir tanesi de Dall-E. Daha önce şiir yazan bir yapay zeka geliştiren OpenAI şirketi tarafından geliştirilen bu yapay zekanın hünerleri biraz farklı. Dall-E ile beraber aklınıza gelen her şeyi bir çizime dönüştürmeniz mümkün. Bir çizime dönüştürmek diyoruz çünkü fotoğrafları Dall-E kendisi çiziyor. Üstelik çizdiği hiçbir görsele internet ortamında ulaşmanız mümkün değil. Oldukça ürkütücü olan yazılımımız Dall-E nedir? Dall-E ve türevleri neden korkunç? Sorularına yanıt aramaya çalışacağız. Hazırsanız lafı uzatmadan başlayalım.

Dall-E Nedir?

İsmini meşhur animasyon filmi Wall-E ve ünlü ressam Salvador Dali’den almıştır. OpenAI şirketi tarafından geliştirilen Dall-E belirli tanımlamalar ve metinler aracılığı ile ortaya yeni görseller çıkarır. Dall-E sayesinde daha önce hiç oluşturulmamış tasarımlar oluşturmanız mümkün. Hatta insanın hayal gücünü bile aşan görselleri ortaya çıkarabilirsiniz. Üstelik bunu sahip olduğu yazılım ile yapıyor. Yani Google üzerinden yapılan aramalarda Dall-E çizimlerine ulaşmanız mümkün değil.

Çünkü Dall-E sahip olduğu makine öğrenmesi ile özgün olarak çalışıyor. Dall-E’yi çalıştırmak için ise yapmanız gereken tek şey ona belirli bir metin sunmak. Bu metnin mantık içerip içermemesi Dall-E için önemli değil. Dilerseniz size sahibini gezdiren bir kedi bile çizebilir. Bunu yaparken de insanların rutin olarak kullandığı tasma ve türevi aletleri insanlar üzerinde uygulayarak nesneler arası ilişkilendirmeyi kendisi yapıyor.

Ona çizmesini istediğiniz bir metin girdiğiniz zaman nesneleri ve anlamlarını inceliyor. İnsanlar için ne ifade ettiğini taradıktan sonra ortaya ” sanat eserlerini ” çıkarıyor. Yani siz televizyon izleyen bir havuç çizmesini isterseniz bunu ustalıkla yapıyor. Hatta o kadar ustaca yapıyor ki işini havuca insan duyguları bile yüklüyor. Ortaya çıkardığı görsellerde insanların televizyon izlerken hissedebileceği mutluluk, gerilim ve üzüntü gibi duyguları havuca eklediğini görüyoruz. Yani cansız varlıklara anlam yükleme işini de çok iyi yapıyor Dall-E. İşte tam da bu noktada Dall-E’nin korkutucu yüzü ile karşılaşıyoruz.

Dall-E Nedir? Dall-E Neden Korkunç Bir Yazılım?

Dall-E’yi korkunç yapan pek çok neden sayabiliriz. Ancak en başarılı olduğu konu en korkunç olduğu nokta aynı zamanda. Var olmayan bir şeyleri ortaya çıkarabilmesi ve cansız nesnelere canlı duyguları yükleyebilmesi. Animasyon işçileri tarafından kullanılan bir söz vardır : ”Eğer cansız maddeye can verebiliyorsan sen iyi animatörsündür.” İşte tam bu nokta animasyonun özüdür. Cansız bir nesneyi canlandırabilme çok önemli bir yetenek göstergesidir.

Dall-E’ye ise verilen komutlarla televizyon izleyen avokado çizmesi istendiğinde avokadoya insan özellikleri eklemekten hiç çekinmiyor. İzleme işlemini gözümüzle yaptığımızı kavrayıp avokadoya göz ekliyor. Koltukta oturarak televizyon izleyen üzgün bir avokadoyu dünyada kaç insan bir dakika içinde çizebilir? Muhtemelen fazla değildir. Ancak Dall-E saniyeler içinde tam 25 adet televizyon izleyen avokado görseli ortaya çıkarabiliyor. Üstelik kendisi çizerek. Sizce de biraz fazla korkutucu değil mi?

Bir diğer korkutan nokta ise Dall-E’nin başarısı. O kadar başarılı çizimler ortaya çıkarıyor ki yakın gelecekte pek çok meslek grubunun yerini Dall-E ve benzeri uygulamaların aldığını görebiliriz. Üstelik Dall-E’nin başarısı göz önünde bulundurulunca bu sürenin oldukça kısa olduğunu varsayabiliriz. İnsanların ellerinden mesleklerini alan yapay zekalar ya bir gün bizim mesleklerimizi de öğrenirse? Bu yalnızca bilgisayar ortamında icra edilen mesleklerin sahip olduğu bir risk değil. Tüm meslek gruplarını tehdit eden bir risk.

Bir gün insandan daha iyi boya yapan robotların ortaya çıktığını düşünü. Ya boyacılara ne olacak? Kim ne derse desin bu tarz yazılımlar ve robotlar oldukça ürkütücü. Sizce de yapay zekanın evirildiği yön ve oluşturduğu risk insanlar için tehlikeli değil mi? Peki sizin için Dall-E nedir? Bu tarz yapay zekalar hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Dall-E nedir sorusu ile ilgili:

5/5 - (1 Oy)

1 Comments

Leave a Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

emin-gun-sirer

Emin Gün Sirer Kimdir?

radio caca

Radio Caca Nedir? USM Metaverse Nedir?