in

Emin Gün Sirer Kimdir?

emin-gun-sirer
emin-gun-sirer

Emin Gün Sirer Kimdir?

Bu içeriğimizde Prof. Dr. Emin Gün Sirer hakkındaki detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Temelde içeriğimizde cevapladığımız sorular şu şekilde: Prof. Dr. Emin Gün Sirer kimdir? Emin Gün Sirer’in eğitim hayatı, kariyer basamakları ve daha fazlası. Emin Gün Sirer neler yaptı? Ava Labs öncesi ve sonrası. İşte bütün bunları bu içeriğimizde detaylı bir şekilde anlattık.

Gelin şimdi Emin Gün Sirer ile ilgili detaylara göz atalım!

Emin Gün Sirer

Emin Gün Sirer, Türk asıllı bilgisayar bilimcisi ve Ava Labs’ın kurucusudur. Bilgisayar ve mühendislik alanında yetkin olan bu isim birçok başarı ve çalışmaya hayatında yer vermiştir. Bu başarılı ve yerli ismin yolculuğu incelenmeye fazlası ile değer. Şimdi bu yolculuğa beraber mercek tutalım.

Emin Gün Sirer’in Eğitim Hayatı

Emin Gün Sirer liseyi Türkiye’nin en iyi liselerinden biri olan Robert Kolejinde okumuştur. Robert kolejinden mezun olan birçok insan gibi o da üniversite hayatına yurtdışında devam etmiştir. Amerika’nın New Jersey eyaletindeki Princeton Üniversitesinde lisans eğitimi alıp Washington Üniversitesinde yüksek lisans eğitimine devam etmiştir. Doktorasında ise Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği konularına eğilmiştir.

emin gun sirer
Emin-Gun-Sirer

Kariyer Basamakları

Sirer, Cornell Üniversitesi’nde önce doçentlik daha sonra profesörlük yaptı. Bununla birlikte Cornell Üniversitesi Initiative for Cryptocurrencies and Contracts (IC3)’ın eş başkanlığını üstlendi. Daha sonraki aşamalarda “internetin açıklarını” aramaya; çok daha güvenilir, hızlı ve ölçeklenebilir çözümler bulmaya yönelik çalışmalarını yürütmeye başladı. Birçok makale yazdı. İşte o makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

Neler Yaptı ve Neler Yapıyor?

Ava Labs coini kurdu. Ava Labs Coin, Ava Labs platformunun birinci katman ekosisteminin para birimidir. Ava Labs Coin ile fiyatları ve işlemleri belirlemek için bir tür algoritma kullanılır ve bu sayede bu coin, piyasa yapıcı olarak kullanılmaktadır.

Bunun yanında 2020 Eylül ayında Avax‘ı geliştirdi.Avalanche (AVAX), merkeziyetsiz finansal varlıklar, finans uygulamaları ile kripto para işlem platformları ve hizmetler için güvenli, pratik ve ölçeklenebilen bir yapı sunmak amacıyla oluşturulmuş bir ağdır. Resmi token’ının adı da Avalanche’dir ve sembolü AVAX’tır.

Avalanche ağı; geleneksel finans gibi hızlı ve madencilik gereği olmayan bir yapıyı, Bitcoin gibi dirençli ve Proof of Work konsensüs algoritmalarının yetersiz kaldığı yüksek ölçeklenebilirlik özellikleriyle sağlamayı temel amaç edindi.

Emin G. Sirer 2004 yılında FBI’ın internet sitesindeki daha doğrusu “internetin kendisindeki” açığı bulduktan sonra Popular Science’ın da ilgisini çekmiştir. Topladığı ilgiyle Popular Science’ın bilim dünyasında çığır açan yeniliklere imza atan, en parlak zekalı on bilim adamının listelendiği 2007 yılı Brilliant Ten listesinde kendine bir yer edindi.

Son olarak Türkiye’nin mobilite alanında hizmet veren küresel teknoloji markası TOGG ve Avalanche blok zincirini geliştiren Ava Labs, akıllı kontratlar ile güvenli ve hızlı mobilite hizmetleri geliştirmek adına stratejik bir ortaklığa imza attı.

Prof. Dr. Sirer’le Blockhain üzerine bir sohbet dinlemek istersiniz de buraya alalım sizi.

Emin Gün Sirer kimdir sorusu ile ilgili benzer içerikler:

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kripto Para Yatırımlarında Yapılmaması Gerekenler

Stabil Coin Nedir? Stabil Coin ile Neler Yapılabilir?

Dall-E nedir

Dall-E Nedir? Her Şeyi Çizen Yapay Zeka!