in

Teknoloji Belgeseli Önerisi! Tam 6 Adet!

Hayatımızın her noktasında teknolojinin nimetlerinden yararlanıyoruz. Özellikle sağlık, güvenlik ve iş gücü noktasından teknoloji hayatımızın vaz geçilmez bir parçası olmuş durumda. Ancak teknoloji her zaman iyi midir? Yanlış ellere geçen teknoloji ne kadar tehlikeli olabilir? Bu içeriğimizde bahsettiğimiz sorulara yanıtlar arayan altı adet teknoloji belgeseli önereceğiz. Hazırsanız teknoloji tutkunlarının mutlaka izlemesi gereken belgesel listemize başlayalım.

En İyi 6 Teknoloji Belgeseli :

1) Humans Need Not Apply (2014)

Listemizin ilk belgeseli 2014 yılında çıkan Humans Need Not Apply. Belgesel robotların insan hayatını beklenenden hızlı işgal etmesine dikkat çekiyor. İnsan gücünün pasif robotların ise aktif rol alacağı gerçeğini gözler önüne seriyor. Belgeselde insan iş gücünün neredeyse yarısının robotlar ile değiştirileceğinden bahsediliyor.

2) The Social Dilemma (2020)

Türkçesi ile Sosyal İkilem, sosyal medya tehlikeleri üzerine yapılmış en çarpıcı belgesellerden biri. Video izliyoruz, twit atıyoruz veya fotoğraf paylaşıyoruz. Peki sosyal medya bağımlılığının doğurduğu sonuçlar neler? Silikon Vadisi‘ne fener tutarak insanların sosyal medya ile adeta yeniden üretildiğini anlatan çarpıcı bir belgesel.

3) Do You Trust This Computer? (2018)

Bu bilgisayara güveniyor musunuz? Geliştirilen yapay zekanın artılarını ve eksilerini ele alan bu belgeselde Elon Musk, Ray Kurzweil, Jonathan Nolan ve David Ferrucci gibi önemli insanların röportajları var. Yapay zekanın gelişimine konu alan belgesel bu teknolojinin insanlar ve hayat üzerindeki etkisini de aktarıyor. Bu yüzden belgesel insanlığı süper zeki yapay zeka arayışında başımızı belaya sokacağımıza karşı uyaran Stephen Hawking’e adamıştır.

4) The Great Hack (2019)

Facebook – Cambridge Analytica veri skandalını duymayanımız kalmadı. Bu olayı konu alan The Great Hack internette gezerken arkanızda bıraktığınız ayak izlerinizi toplayan bir şirketin nasıl milyonlar kazandığını ve ABD seçimlerine bile etki edebileceğini gözler önüne seriyor. Bu yüzden böyle skandallara kurban olmamak için kişisel verilerinizin neden önemli olduğunu her fırsatta hatırlatıyoruz.

5) Terms and Conditions May Apply (2013)

Herhangi bir siteye girip çerezleri kabul ettiniz mi? Ya da online alışveriş yaptınız mı? Bunları yapmasanız bile mutlaka bir uygulama indirmişsinizdir. Bu belgeselde siz tüm bunları yaparken sitelerin verilerinizi nasıl işlediği ve kullanıldığı anlatılıyor. Hatta hükümetlerin bu verileri nasıl kullandığından bahsediyor belgesel. Google, Facebook ve Amazon gibi internet devlerini ise gizlilik politikaları açısından eleştiriyor.

6) Catfish  (2010)

Sosyal medya arkadaşlıklarına bir eleştiri olarak çıkıyor karşımıza Catfish. 24 yaşındaki bir genç hayatında hiç görmediği ve Facebook üzerinden tanıştığı 19 yaşındaki bir kıza aşık olur. Basit çekimler ile karşımıza çıkan Catfish doğallığı yakalamayı başarıyor. Böylece oldukça gerçekçi bir eser ortaya çıkıyor. Oldukça doğal bir deneyim sunan Catfish listemizin son belgesli.

Teknoloji belgeseli önerilerimiz bu şekilde. Eğer sizin de önerileriniz var ise yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. Böylece güncel bir teknoloji belgeselleri arşivi oluşturmuş oluruz.

İlgili :

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spotify Yerel Dosyalar Nedir? Spotify'a Şarkı Yükleyin!

Spotify Yerel Dosyalar Nedir? Spotify’a Şarkı Yükleyin!

google alternatifleri - google yerine kullanılabilecek siteler - google yerine arama motorları - gizlilik odaklı arama motorları

Gizliliğinize Saygı Duyan Google Alternatifi Arama Motorlarını Ele Alıyoruz!