in

Spoiler Vermedik Bölüm-2: Hacker Aşıkları İçin 3 Belgesel Önerisi

hacker dizileri - hacker filmleri - en iyi diziler - dizi önerileri - hacker film önerileri
hacker dizileri - hacker filmleri - en iyi diziler - dizi önerileri - hacker film önerileri

Belgesel sevdiğinizi düşünerekten bu başlığı yazma gereksinimi duyduk. Aramızda var değil mi? Hacker, script kiddie ya da bunlara aşık insanlar. Kimin kim olduğunu internet ortamında çözmemiz çok kolay görünse bile aslında hepimiz zorlanırız. Bu, biraz aldatmacayla alakalı bir durum. Fakat konumuz bu değil. Bu başlık altında 3 belgesel önereceğim. Tabi ki spoiler vermeden de bol bol öveceğim.

1- We Are Legion: The Story of the Hacktivists (IMDb: 7.3)

Türkçeye ”Biz Birliğiz: Hacktivistlerin Hikayesi” olarak çevrilen bu belgesel, yakın geçmişe ışık tutuyor. Belgeselde aktivistlerle, hacktivistlerle, yazarlar ve akademisyenlerle çok güzel röportajlar yapılıyor. Bu röportajların yanında; fikir ayrılıklarını, 4chan adlı web sitesinin nasıl kurulduğunu, birliğin nasıl doğduğunu çok net bir şekilde görebiliyoruz.

Belgesel 1 saat 33 dakika sürüyor. Oyuncular arasında; Anonyops, Anon2World, Aaron Barr, Barrett Brown, Julian Assange görünüyor. Yapılan siber saldırıları, oluşturulan siber gücü bu belgeselde görmek mümkün.

Anonymous’u merak eden kişilerin okuyabileceği birçok döküman ya da yazılan bazı kitaplar var. Fakat bu belgeseli izlemeden öğrendik dememelisiniz. Keyifli seyirler.

2- We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks (IMDb: 6.9)

”Sırları Çalıyoruz: Wikileaks’in Hikayesi” olarak Türkçe’ye çevrilen bu belgeselde Julian Assange ve ekibinin neler yaptığını görüyoruz. Kurdukları Wikileaks adlı internet sitesi ile dünyada yaşanmamış sansasyonlara imza attılar. Özellikle ABD’nin çeşitli gizli bilgilerini ifşa ettiler. Belgeselde bu ifşalara, neler yaşandığına, nasıl ortaya çıktığına tanıdık edebiliyoruz. Aynı şekilde Wikileaks’in tarihini inceleme fırsatı yakalıyoruz. Biz Birliğiz: Hacktivistlerin Hikayesi’nde olduğu gibi yine çeşitli isimlerle röportajlar yapılıyor.

Bu belgesele yönelik ilginç açıklamardan birisi ise şu: Wikileaks bu belgeselin hazırlanmasında hiçbir noktada olmadığını söylüyor. Yani Wikileaks olmadan Wikileaks belgeseli de biraz garip geliyor değil mi?

Bu ne kadar doğrudur bilemem fakat belgeselde gördüğüm şeylerden birisi şu: ABD’nin bazı gerçekleri yüzümüze bir tokat gibi çarpıyor.

3- Citizenfour (IMDb: 8.0)

Gerçekten de boş bir zamanınızda ilgiyle izlemeniz gereken belgesellerden birisi diyebilirim. Bazı kişilere akıcı gelmeyebilir fakat anlattığı şeyler çok ürkütücü. Snowden, bilgileri direkt olarak kendisi aktarıyor. Tam 1 saat 54 dakika. Öğretici belgesellerden birisi.

Belgesel belli ödüllere sahip oldu. Yayın tarihi 2014.

Kişisel verilerle ilgilenen ya da veri madenciliği gibi işler yapan arkadaşlarımızın kesinlikle izlemesini tavsiye ettiğim belgesellerden birisi. Bu belgesel hakkında yazıp çizmek pek doğru olmaz. Çünkü izlendiğinde bir şeyler öğreteceğinden eminim.

Keyifli seyirler.

Buraya tıklayarak teknoloji konulu 3 dizi önerimizi okuyabilirsiniz.

İçeriği Oyla
opera browser - opera kullanılır mı - opera mobil uygulaması

Google Chrome VS Opera! Google Chrome ve Opera Karşılaştırması!

ios - ios 14 - apple ürünleri - ios açıkları - ios işletim sistemleri

iOS 14 Tanıtıldı! İşte iPhone’a Gelen Yeni Özellikler!