in

Mailim Hacklendi Ne Yapabilirim? (2023 – Güncel)

mail-adresim-hacklendi-ne-yapabilirim
mail-adresim-hacklendi-ne-yapabilirim

Mailim Hacklendi Ne Yapabilirim? (2023 – Güncel)

Birçok kişinin bu konudan dert yandığı aslında ortada. Birçok kişi siber korsanların ya da siber dolandırıcıların hedefinde olduğunun pek de haberdar değil. Ancak internet kullanıcısı bütün herkes siber korsanların ve siber dolandırıcıların kesinlikle her zaman hedefinde. Mailim hacklendi ne yapabilirim? Sorusunun en önemli cevabı aslında tamamen dikkatten geçiyor. Bu soruyu sormamak ve herhangi bir veri kaybı yaşamamak için ilk etapta herkesin phishing saldırılarına dikkat etmesi gerekiyor. Phishing saldırısı nedir? Sorusunu soranlar olacaktır. Hemen bu içeriğimizin en altında bulunan ‘ilgili’ başlığının altında bu konuya detaylı değindiğimiz içeriğimize de göz atabilirsiniz. Gelin şimdi mailim hacklendi ne yapabilirim sorusunun cevabını bulalım.

E-posta korsanlığının konsept çizimi: e-posta avlamak için olta kullanan bir kişi, kırık bir kredi kartı, bir tehlike işareti, asma kilidi açan dev anahtarı olan bir kişi, iki zarf ve bir kağıt uçak.

Mailim Hacklendi Ne Yapabilirim?

Mailiniz hacklendiyse parolanızı değiştirmek ne yazık ki yeterli bir çözüm değil. Bu yüzden az da olsa detaya değinmemiz gerekiyor. Parolanızı değiştirseniz bile bazı mail platformları diğer cihazlardan açılan profilinizden otomatik olarak çıkış yapmayabilir. Bu da riskin her saniye devam ettiğini gösterir. Tabii çıkış yapmış olması da aslında bir şeyi değiştirmiyor. Çünkü siber saldırganların spam maili ve phishing maili atabilmesi mümkün. Bunlarla birlikte kişisel verilerinizi çaldığını ya da çalabileceğini de düşünmeliyiz.

1: Bilgisayarınızı tarayın:

Kötü amaçlı yazılımlardan korunmak için ilk etapta cihazınızı tarayın. Bu taramayı ücretsiz antivirüs programları ile bile yapmanız mümkün. Cihazınızda antivirüs yok mu? Mutlaka 1 adet antivirüs programı kullanın. Artık antivirüsler eskisi gibi cihazları da kasmıyor ve yormuyor. Bu tür programlara sigorta gibi bakabilirsiniz. Yangın sigortası pek bir işe yaramayan bir şey gibi görünür ama yangın çıktığında oldukça önemlidir. İşte antivirüs programları da böyledir. Antivirüs programınızla hızlı tarama gerçekleştirin.

2: Parolanızı ve güvenlik sorularınızı değiştirin:

Yapmanız gereken ilk şey, bilgisayar korsanının veya siber dolandırıcının e-posta hesabınıza geri dönmesini engellemek. Parolanızı, önceki parolanızla ilgisi olmayan güçlü bir parolayla değiştirin; son parolanızı mutlaka büyük, küçük harf noktalama işareti ve sayılardan oluşturun. Tabii zorlu bir kombinasyondan oluşturmayı unutmayın. Parolanızı daha önceki parolanızla benzer yapmayın. Güvenlik sorusu veya yedek kurtarma maili gibi konularda da güncellemeler yapın. Güçlü bir parola için iyi bir parola yöneticisi kullanabilirsiniz. Web sitemizin inceleme kategorisinde onlarca parola yöneticisinin incelemesi bulunuyor. Orayı kontrol edebilirsiniz.

hacker-

Unutmayın sadece mailinizin parolasını değiştirmek yetmez. Mailinize bağlı profillerinizin ya da hesaplarınızın da parolalarını mutlaka güncelleyin. Eğer mailim hacklendi ne yapabilirim diyorsanız ve mailinize erişim yoksa hesap ve profillerinizin parolalarını mutlaka güncelleyin. Aslında bu başlıktaki konuyu ‘hacklenen mail adresime erişimim var’ ‘hacklenen mail adresime erişimim yok’ diye düşünmemiz gerekiyor. Ancak bu içeriğimizde maile erişim olduğunu da olmadığını da ele alacağız.

3: Hesabınızı geri alın:

Şanslıysanız, siber korsan tüm kişilerinize toplu bir e-posta göndermek için hesabınıza giriş yaptı.

O kadar şanslı değilseniz, siber korsan parolanızı da değiştirerek sizi hesabınızdan attı. Bu durumda, genellikle “şifrenizi mi unuttunuz” bağlantısını kullanmak ve güvenlik sorularınızı yanıtlamak veya yedek e-posta adresinizi kullanmak kesinlikle işinize yarayacaktır.

e-posta sözlüğü terimleri seo - mail terimleri - mail sözlüğü

4: İki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştir!

İki faktörlü kimlik doğrulama bir kişinin parolanızı bilse bile hesabınıza giremeyeceğinin göstergesidir. Kısacası güvenliğinize sıkı bir katman daha eklemiş olursunuz. Eğer SMS ya da mail tabanlı iki faktörlü kimlik doğrulamaktan memnun değilseniz bir şifrematik kullamayı unutmayın. Google Auth şu an dünyada en çok kullanılan şifrematik.

5: E-posta ayarlarınızı kontrol edin:

Bazen siber korsanlar, aldığınız her e-postanın bir kopyasını kendilerine iletmek üzere ayarlarınızı değiştirebilir, böylece diğer siteler için giriş bilgilerini içeren e-postaları izleyebilirler. Beklenmeyen e-posta adreslerinin eklenmediğinden emin olmak için posta yönlendirme ayarlarınızı kontrol edin.

6: Başka nelerin tehlikeye atıldığını öğrenin:

Eğer akıl almaz bir şekilde parolalarınızı ya da kişisel verilerinizi, fotoğraflarınızı veya videolarınızı mail klasörlerinizde saklıyorsanız bu oldukça ürkütücü sonuçlara sebep olabilir. Herhangi bir parolanızı mail adresinizdeki klasörlerde tutmamaya çalışın. Sürekli kullandığınız mail adresinizi mail platformunun sunduğu farklı özelliklerle (Örneğin Google Drive, Google Fotoğraflar vb.) kullanmamaya çalışın.

e-posta güvenliği - mail güvenliği - phishing - kimlik avı

7: Tekrar olmasını önleyin:

Büyük veri sızıntıları giriş bilgilerinizin çalınmasında en büyük role sahip olsa da aslında giriş bilgilerinizin birçoğunu kendi ağzınızla vermiş olmanız mümkün. Evet, hiçbir şekilde şüphelenmeden sosyal mühendislikten dolayı parolanızı birisine vermiş olabilirsiniz.

En kötü parolaları mutlaka kontrol ve bu parolaları kullanmayın. Mümkün mertebe kullandığınız parolaları oluştururken o kadar zor parolalar oluşturun ki bir başkasına söylemek için bile parola yöneticinizi kontrol etmeniz gereksin. Bu sayede kendi ağzınızla herhangi bir parolanızı söylemekten kaçınmış olursunuz. Dashlane, LastPass, 1Password gibi ürünleri sitemizden inceleyebilirsiniz.

Sosyal medyada herkese açık olarak paylaştığınız kişisel bilgilerin miktarını sınırlayın. Bilgisayar korsanları, hesaplarınızı koruyan güvenlik sorularını yanıtlamaya yardımcı olmak için herkese açık bu kişisel bilgileri kullanır.

Kişisel bilgilere erişmek veya kredi kartı bilgilerini girmek için sık kullandığınız web sitelerine yer işareti koyun. Bu, bilgisayar korsanlarının site adresini yanlış yazan insanları yakalamak için kurduğu bir siteye yanlışlıkla girmenizi önleyecektir.

Mailim Hacklendi Ne Yapabilirim – İlgili:

5/5 - (6 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

android IP adresi değiştirme - android IP değiştirme - android'de IP nasıl değiştirilir

Android’de IP Adresi Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır? Android IP Değiştirme!

Decentralized Finance 930x620 1

DeFi – Merkeziyetsiz Finans Nedir? Merkeziyetsiz Finans Hakkında!